از بین بردن و برداشتن خال‌های خوش‌خیم

Young woman lookimg at birthmark on her back, skin. Checking ben

خال‌ها عموماً ضایعاتی خوش‌خیم هستند که افراد به دلایل شخصی یا برای زیبایی آن‌ها را برمی‌دارند. برای مثال، یک خال می‌تواند هنگام پوشیدن بعضی لباس‌ها باعث ناراحتی شده، در جای حساسی از بدن قرار داشته باشد یا می‌تواند هنگام اصلاح کردن دردسرساز شود. خال‌ها شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی داشته و برخی از آن‌ها از سایرین مشکل‌سازترند. هر مرد، زن یا کودکی در هر سنی و با هر پیش زمینه‌ای ممکن است برای برداشتن خال اقدام کند. تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند این عمل نیز می‌تواند در هر مرحله‌ای از زندگی، چه پیش از بلوغ و چه در سنین بالاتر، وجود داشته باشد.

ما، اینجا در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، به خوبی می‌دانیم که زیبایی نتیجه چقدر برای بیمارانمان اهمیت دارد. ما خدمات درمان سریع و تخصصی خال‌ها و سایر ضایعات پوستی را توسط متخصصان با تجربه پوست و مو ارائه می‌دهیم. متخصصان پوست و موی ما آموزش‌های گسترده‌ای در زمینه تشخیص ضایعات مشکوک پوست دیده‌اند. او پیش از برداشتن خال، پوست را به طور کامل ارزیابی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت برای جلسه مشاوره با ما تماس بگیرید.

انواع خال‌ها


خال‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های متنوعی دارند. خال‌ها می‌توانند بسیار تیره بوده یا کاملاً به رنگ پوست باشند. انواع مختلف خال‌ها عبارتند از:

 • خال‌های گوشتی
 • خال‌های دیسپلاستیک
 • هالو نووس
 • خال‌های اکتسابی
 • خال‌های بدخیم

برداشتن خال‌ها


خال‌ها را به می‌توان به دلایل پزشکی یا زیبایی برداشت. اگر این عمل به درستی صورت بگیرد، انجام آن به هر دو دلیل قابل توجیه و بی‌خطر است.

بسته به تصاویر کلینیکی یا درموسکوپی به دست آمده، می‌توان خال‌ها را با امواج رادیویی یا با روش‌های متعارف جراحی برداشت، که البته تصمیم‌گیری در خصوص تکنیک مورد استفاده با متخصص پوست و مو است. تمام خال‌های برداشته شده می‌بایست برای تأیید تشخیص تحت آنالیز پاتوهیستولوژی قرار بگیرند. روش برداشتن خال با لیزر باعث می‌شود که نتوان خال را برای آنالیز پاتوهیستولوژی به آزمایشگاه فرستاد و به همین دلیل استفاده از آن توصیه نمی‌شود.‌ همیشه جای خال برداشته شده نوعی اسکار باقی می‌ماند. ظاهر اسکار به محل خال و روش مورد استفاده بستگی دارد.

با برداشتن هر خال، خطر خال‌ها کمتر می‌شود زیرا خال برداشته شده دیگر نمی‌تواند بدخیم شود. اگر خال جدیدی روی بدنتان ظاهر شد یا دچار هر یک از علائم زیر شدید حتماً موضوع را به متخصص پوست و مویتان اطلاع دهید: خارش، قرمزی، درد، تغییر شکل یا رنگ خال، ناپدید شدن خال‌های دارای ظاهر نامنظم، ظاهر شدن یک دلمه زخم یا خونریزی.

اگر خال در جایی قرار دارد که مدام باعث ناراحتی می‌شود، مثل مچ پا، کنار ناخن، در محل ریش یا سبیل، دور کمر، بهتر است خال سالی یک بار توسط درموسکوپی پایش شده یا برای پیشگیری از هرگونه عوارضی برداشته شود.

عمل برداشتن خال چگونه انجام می‌شود؟


برداشتن خال‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ این عمل 20 دقیقه طول کشیده و روز بعد از آن، بیمار ناراحتی خفیفی را احساس خواهد کرد. بسته به محل خال، بخیه 7 تا 14 روز بعد برداشته می‌شود. اگر خال تغییر کرده و به ملانوما تبدیل شده باشد، عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شده و تمام ضخامت پوست محل قرار گرفتن خال و بافت چربی زیر آن تا فاسیای عضله برداشته می‌شود. قسمت برداشته شده می‌بایست برای آنالیز پاتوهیستولوژی به آزمایشگاه فرستاده شود. در آنالیز پاتوهیستولوژی، خال برداشته شده زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود تعیین شود که درون سلول‌های بدخیم وجود دارد یا خیر؛ و اگر چنین سلول‌هایی وجود دارند، تعیین شود که چقدر گسترده شده‌اند.

انواع روش‌های برداشتن خال


برداشتن خال‌ها با امواج رادیویی (آراِف فراکشنال)

این روش شامل برداشتن خال‌ها با قدرت فرکانس‌های رادیویی بوده و عملاً باعث تبخیر پوست در محل عبور امواج رادیویی می‌شود. مزیت بزرگ این روش راحت و سریع بودن آن برای بیمار است (این روش پنج دقیقه طول می‌کشد و بعد از عمل، خونریزی، درد یا نیاز به بخیه ندارد). بعد از برداشتن خال نیز، اسکار این روش اغلب مقبول‌تر از اسکار به جا مانده از روش جراحی است.

یکی از معایب این روش این است که احتمال باقی ماندن سلول‌های خال در پوست به این روش 10% بیشتر از روش جراحی است. خال برداشته شده را می‌توان برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاد و اگر سلول‌های خال شروع به تغییر کرده باشند این موضوع زیر میکروسکوپ قابل مشاهده خواهد بود.

از امواج رادیویی می‌توان برای برداشتن خال‌های زیر استفاده کرد:

 • خال‌هایی تا قطر 7 میلی‌متر با ساختار منظم
 • خال‌هایی که به دلایل زیبایی برداشته می‌شوند
 • خال‌هایی که به خاطر محلشان دائماً باعث ناراحتی شخص می‌شوند اما هنوز تغییر نکرده‌اند.

برداشتن خال‌ها با لیزر

به عمل برداشتن خال با لیزر «تراش» یا تراشیدن خال گفته می‌شود. یک پرتو لیزری خال را تا سطح پوست یا کمی عمیق‌تر از آن ذوب می‌کند. خال‌های بی‌رنگ با این روش برداشته می‌شوند. در این روش، خال را نمی‌توان برای آنالیز پاتوهیستولوژی به آزمایشگاه فرستاد زیرا خال توسط پرتو لیزری بخار می‌شود. در پایان باید به بیمار هشدار داده شود که هنوز یک خال در محل درمان شده وجود دارد، که البته کمتر به چشم می‌آید. این عمل تنها برای زیبایی انجام می‌شود.

برداشتن خال‌ها با جراحی

در موارد زیر خال‌ها با جراحی برداشته می‌شوند:

 • اگر خال دیسپلاستیک باشد، که در این مورد از درموسکوپی برای مشاهده ساختار نامنظم خال استفاده می‌شود.
 • اگر خال تغییر کرده باشد و درموسکوپی وجود ملانوما را نشان دهد.
 • اگر خال ارثی- مادرزادی باشد. احتمال بدخیم شدن این خال‌ها در طول زندگی شخص 15% بیشتر است.
 • اگر خال آبی باشد. رنگ خاکستری مایل به آبی خال حاصل وجود سلول‌های رنگدانه موجود در آخرین و عمیق‌ترین قسمت پوست است. همچنین، احتمال تغییر این خال در طول زندگی شخص زیاد است.
 • اگر قرار باشد خال برای زیبایی برداشته شده یا در محلی قرار داشته باشد که دائم باعث ناراحتی شود و قطر آن بیشتر 7 میلی‌متر باشد.