تزریق چربی در صورت و بدن، مزایا و عوارض

c700xccccccc420

روش‌هاي تزريق چربي از سال‌ها پيش در حد گسترده‌اي براي عمل‌هاي زيبايي و پزشکي مورد استفاده قرار مي‌گرفته‌ است. در اين روش، چربي به عنوان ارزشمندترين منبع حاوي سلول‌هاي بنيادي شناخته مي‌شود و در نتيجه، سلول‌هاي چربي تزريق شده بيشترين قابليت را در کمک به جوانسازي لايه‌هاي سطحي پوست دارند. روش کار در عمل تزريق چربي به اين صورت است که چربي از نقاطي از بدن که وجود آن لازم نيست و يا زائد و ناخواسته باشد برداشته شده و سپس در نواحي ديگري از بدن تزريق مي‌شود.

عمل تزريق چربي در مرکز مشاوره و زيبايي آذين قابل انجام است. در جریان  عمل تزریق چربی، سلول‌های  چربی در نواحی مختلف بدن تزریق شده تا ظاهری خوش‌فرم و زنانه‌تر در اندام مورد نظر ایجاد شود. در واقع اين يک راهکار طبيعي براي خوش‌فرم شدن و زيباتر شدن اندام شماست. متخصصان ما در مرکز مشاوره و زيبايي آذين در اجراي اين عمل‌هايي که براي فرم‌دهي و زيباسازي بدن به صورت ماندگار و طولاني مناسب هستند، تخصص دارند. براي تعيين نوبت مشاوره مي‌توانيد همين امروز با ما تماس بگيريد.

تزریق چربی چیست؟


عمل تزریق چربی عبارت است از فرایند انتقال سلول‌های چربی که از خود بیمار گرفته شده است به قسمت دیگری از بدن او که با هدف فرم‌دهی و جوانسازی آن قسمت از بدن انجام می‌شود.

تزريق چربي می‌تواند:

  • در رفع جای زخم‌های موجود در صورت از جمله جای جوش و آکنه مؤثر باشد.
  • به رفع بدشکلی و عوارض پوستی در صورت از قبیل آتروفی همی‌فاسیال (نیمه ‌صورت) کمک کند.
  • باعث چاق شدن گونه‌های تورفته و رفع چروک‌های پوست شود.
  • موجب شکل‌دهی و خوش‌فرم شدن اندام‌ها شود.
  • در چاق شدن قسمت‌هایی از بدن مانند بالاتنه و باسن‌ها مؤثر باشد.

چربی مورد استفاده برای تزریق را می‌توان از اغلب قسمت‌های بدن که در آن چربی اضافه وجود دارد، برداشت کرد.

مزایای تزریق چربی


خیلی از افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از ایمپلنت‌های مصنوعی یا ژل برای چاق کردن و فرم‌دهی اندام‌های بدن از عمل تزریق چربی در بدن که یک روش جایگزین طبیعی و ایمن می‌باشد استفاده کنند تا خطر بروز واکنش‌های ایمنی و پس زدن بافت‌های مصنوعی را به دنبال نداشته باشد. با توجه به اینکه در این روش از سلول‌های چربی متعلق به بدن خود شخص استفاده می‌شود، خطر بروز واکنش‌های آلرژی نیز وجود ندارد و به همین دلیل خیلی از بیماران این روش را ایمن‌تر و مناسب‌تر می‌دانند.

هنگامی که چربی در محل مورد نظر تزریق شد، نتایج ماندگار و بادوامی را ایجاد می‌کند و باعث تقویت گردش خون در این قسمت از بدن می‌شود.

آماده شدن برای فرآیند تزریق چربی در مرکز مشاوره آذین


مراحل آمادگی برای عمل تزریق چربی در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، بی‌شباهت به آمادگی برای سایر عمل‌های زیبایی نیست. به خاطر داشته باشید که در عمل تزريق چربي از چربی‌هایی که از قسمتی از بدن شما گرفته شده است برای فرم‌دهی و زیباسازی قسمت دیگری از بدن استفاده می‌شود. چند نکته مهم وجود دارد که لازم است بیمار در زمان آماده شدن برای عمل تزريق چربي رعایت کند. این مراحل و اقدامات اصولاً با هدف تضمین سلامت عمومی و تندرستی بیمار در زمان عمل و بعد از آن انجام می‌شود. از جمله این اقدامات آن است که قبل از عمل هر چه می‌توانید زودتر سیگار کشیدن را متوقف کنید و حداقل از دو هفته قبل از عمل، مشروبات الکلی مصرف نکنید، زیرا هر دوی این کارها بر روند بهبودی بدن شما بعد از انجام عمل جراحی تأثیر منفی خواهد داشت.

همچنین سعی کنید قبل از عمل تغذیه خوب و کافی داشته باشید و از رژیم‌های غذایی سخت و شدید از چند هفته قبل تا چند هفته بعد از عمل اجتناب کنید. زیرا برای موفقیت‌آمیز بودن عمل تزريق چربي لازم است سلول‌های چربی به مقدار کافی وجود داشته باشد تا در بافت هدف تزریق شود و اگر بیمار تغذیه مناسبی در دوره پیش از عمل نداشته باشد، ممکن است مقدار چربی کافی برای برداشتن در بدن او وجود نداشته باشد.

روش کار در تزریق چربی


عمل تزريق چربي یک فرایند دو مرحله‌ای است: در مرحله اول، چربی‌های زائد و ناخواسته‌ای که در بدن انباشته شده است، با استفاده از روش دقیق لیپوساکشن برداشته می‌شود. تقریباً هر نقطه‌ای از بدن که دچار گود افتادگی و تحلیل رفتن بافت‌های نرم شده است و یا خود شما می‌خواهید که چاق‌تر از حالت فعلی باشد، می‌تواند به عنوان نقطه هدف برای تزریق چربی در نظر گرفته شود. شایع‌ترین این نقاط شامل گونه‌ها، لب‌ها، ران پا، دست‌ها، باسن و سینه‌ها می‌باشد. در مرحله دوم، سلول‌های چربی زنده به ناحیه مورد نظر در بدن – که معمولاً سینه‌ها، باسن، صورت یا جای زخم‌ها می‌باشد - تزریق می‌شوند. در حدود 50 تا 70 درصد از سلول‌های چربی تزریق شده در ناحیه هدف زنده می‌مانند و پزشک شما می‌تواند تعیین کند که با این مقدار چربی تزریق شده تا چه حد می‌توان به هدف مورد نظر که فرم‌دهی یا درمان عوارض ناحیه هدف می‌باشد، دست پیدا کرد.

سلول‌های چربی زائد با استفاده از سرنگ از قسمت‌های خاصی از بدن که قبلاً مشخص شده است، برداشته می‌شود. سپس این چربی به شکل مناسبی تمیز شده و تمامی ناخالصی‌های موجود در آن حذف می‌شود و در مرحله بعد به ناحیه هدف تزریق می‌گردد.

این فرایند در شرایط بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. نوع بی‌حسی مورد استفاده برای شما به نیازها و شرایط خاص خودتان بستگی دارد. پزشک شما در جلسه مشاوره قبل از عمل، بهترین روش بی‌حسی که با درمان شما سازگاری داشته باشد را به شما توصیه می‌کند. به هر حال، اغلب افرادی که عمل تزريق چربي را انجام می‌دهند می‌توانند در همان روز عمل از بیمارستان مرخص شوند.

به منظور دستیابی به نتایج مطلوب و مورد انتظار در عمل تزريق چربي اغلب لازم است که این عمل در طی چند جلسه متوالی انجام شود. زیرا از نظر مقدار چربی که در هر جلسه می‌توان به یک ناحیه خاص از بدن تزریق کرد، محدودیت‌هایی وجود دارد.

تزریق چربی برای نواحی مختلف بدن


افرادی که برای عمل تزريق چربي به مرکز مشاوره و زیبایی آذین مراجعه می‌کنند، معمولاً قصد دارند که اين عمل را با هدف جوانسازي يا بزرگ‌تر کردن یکی از قسمت‌های زیر در بدن خود انجام دهند:

  • صورت: به منظور استفاده از یک حجم دهنده طبیعی برای رفع چروک‌های پوست و یا چاق و برجسته کردن گونه‌ها، چانه یا لب‌ها
  • سینه‌ها: برای زیباسازی و بزرگ‌تر کردن سینه‌ها با استفاده از یک روش طبیعی و ایمن
  • باسن‌ها: برای خوش‌فرم کردن و زیباسازی پشت بدن
  • لگن و مفصل ران: برای ایجاد اندام زنانه‌تری که اصطلاحاً شبیه به ساعت شنی باشد.
  • دست‌ها: برای جوان‌تر کردن و افزایش لطافت و شادابی پوست

تزریق چربی در صورت

هنگامی که تزريق چربي در صورت انجام می‌شود، مقدار مناسب بافت چربی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با استفاده از این عمل، شکل صورت و پوست آن به حالت لطیف و شاداب باقی می‌ماند و چاقی اجزای صورت حفظ می‌شود. با این وجود با افزایش سن، این بافت چربی هم به تدریج از بین می‌رود و صورت شما دوباره به حالت لاغر و افتاده در می‌آید. عمل تزريق چربي در صورت یک جایگزین بسیار خوب و طبیعی برای تزریق ژل می‌باشد که با توجه به عدم استفاده از مواد خارجی در آن احتمال بروز واکنش‌های آلرژی، دیگر وجود ندارد.

تزریق چربی در باسن

تزریق چربی در باسن که در اصطلاح عامیانه با عنوان عمل لیفت باسن برزیلی شناخته می‌شود و در بسیاری از کلینیک‌های زیبایی یک عمل کاملاً رایج می‌باشد. در این عمل، چربی‌های زائد از نواحی اطراف باسن‌ها از قبیل شکم، داخل کشاله ران و یا پهلوها برداشته می‌شود و در ناحیه باسن تزریق می‌شود تا باسن حالت برجسته‌تر و خوش‌فرم‌تری پیدا کند.

تزریق چربی در سینه

برای آنکه بتوانید سینه‌های خود را از طریق عمل تزريق چربي بزرگ‌تر کنید، لازم است در قسمتی از بدن خود به مقدار کافی چربی قابل برداشتن داشته باشید. البته لازم نیست که این چربی اضافه حتماً از شکم یا پهلوهای شما برداشته شود، بلکه می‌تواند از کشاله ران، باسن‌ها، بازوها یا حتی کمر شما گرفته شود. برای افرادی که قصد دارند اندازه سینه‌ها را به مقدار کمی بزرگ کنند و در عین حال، حالت طبیعی آن را نیز حفظ کنند، عمل تزريق چربي در سینه‌ها گزینه بسیار خوبی می‌باشد.

جوانسازی دست با تزریق چربی

تزريق چربي در دست‌ها برای چاق و گوشتالو کردن دست و رفع چروک‌های آن، رفع برجستگی رگ‌های خونی و تاندون‌ها در زیر پوست و بهبود کیفیت پوست با مرور زمان، کارآیی بالایی دارد.

بعد از عمل تزریق چربی


بعد از عمل تزريق چربي می‌توان انتظار داشت که کمی قرمزی، سوزش و احتمالاً تورم و خون‌مردگی مختصر در قسمت‌هایی از بدن که عمل تزریق در آن انجام گرفته است، مشاهده شود. این عوارض اغلب در عرض کمتر از یک هفته برطرف می‌شود، اما نکته مهم آن است که باید تا چند هفته اول بعد از عمل از انجام هر گونه فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید.

اگر بعد از تقبل هزینه تزریق چربی در صورت اگر  جای زخم بر روی پوست باقی بماند، اندازه آن خیلی کوچک خواهد بود و معمولاً در قسمت‌هایی از پوست که به راحتی قابل دیده شدن نباشد قرار دارد.

همیشه بهترین راهکار برای بهبودی سریع‌تر و کاهش عوارض جانبی بعد از عمل آن است که دستورات مراقبتی و راهنمایی‌های پزشک خود را به دقت رعایت کنید.

نتایج عمل تزريق چربي را می‌توانید در حدود 3 تا 4 ماه بعد از عمل مشاهده کنید. اما به خاطر داشته باشید که این مدت به قسمتی از بدن که تزریق در آن انجام گرفته است و نیز به وضعیت سلامت عمومی شما بستگی دارد. پزشک شما می‌تواند برآورد بهتر و دقیق‌تری در مورد زمان قابل مشاهده بودن نتایج عمل به شما بدهد.