تعریق زیاد بدن (زیر بغل): علت و درمان

terleme-11

تعریق یا عرق زياد، یک اختلال شایع است که می‌تواند استرس و ناراحتی بسياري را ايجاد كند. مشکلات زیر بغل معمولاً در اواخر نوجوانی آغاز می‌شود درحالی‌که تعريق كف دست‌ و پا اغلب زودتر (به‌طور ميانگين) در حدود 13 سالگي آغاز می‌شود. در صورت عدم درمان تعریق زیاد بدن، این مشکلات ممکن است در تمام طول زندگی فرد ادامه پيدا كند. عرق کردن شرم‌آور است. زیرا موجب ايجاد لكه بر روي لباس می‌شود، به روابط لطمه می‌زند، و کسب‌وکار و تعاملات اجتماعی را پيچيده می‌سازد. موارد شدید این عارضه می‌تواند پیامدهای عملی جدی به همراه داشته باشد، به‌طوری‌که افرادی که از آن رنج می‌برند، براي گرفتن خودكار در دست،  گرفتن فرمان خودرو و یا دست دادن دچار مشكل می‌شوند.در ادامه ی مطلب به راههای پیشگیری و درمان تعریق زیاد می پردازیم.

 پزشکان و متخصصان مركز مشاوره و زيبايي آذين درمورد روش‌های درمان تعریق با شما گفت‌وگو خواهند کرد و بهترین روش را به شما ارائه خواهند داد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت از طریق شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188647878

02188647881
در این مرکز از روش‌های درمانی مختلف از جمله بوتاکس و لیزر برای رفع مشکل تعریق زیاد بدن استفاده می‌شود.

علت تعریق چیست؟


اگرچه اختلالات عصبی، متابولیک، و سایر بیماری‌های سیستمیک گاهي می‌توانند موجب تعریق شوند، اما در اغلب موارد اين عارضه در افراد سالم رخ می‌دهد. گرما و هيجانات ممکن است تا حدی محرك تعريق باشد، اما بسیاری از افرادي که از تعریق رنج می‌برند، تقریباً در تمام ساعات بیداری خود، صرف‌نظر از آب‌وهوا عرق می‌کنند.

درمان تعریق زیاد بدن


از طریق ارزيابي سيستميك دلايل و محرک‌های تعريق، همراه با يك رويكرد درماني عاقلانه و گام‌به‌گام، بسیاری از افراد مبتلابه این اختلال آزاردهنده می‌توانند به نتایج خوب دست‌یافته و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

رویکرد درماني تعریق زياد به‌طورکلی شرح زیر است:

 • ضدعرق‌های بدون نسخه - معمولاً در وهله اول استفاده می‌روند چراکه به‌راحتی در دسترس هستند. در صورت عدم تأثير ضدعرق‌های ديگر، ضدعرق‌های حاوی کلرید آلومینیوم، مؤثرتر خواهند بود.
 • ضدعرق‌های قوي تجويزي - ضدعرق‌های حاوی کلرید آلومینیوم
 • یون‌رانی - یک فرایند انتقال جریان الکتریکی به پوست از طریق آب
 • داروهای خوراکی - داروهايي به‌ نام آنتی کولینرژیک، که موجب کاهش عرق کردن می‌شوند.
 • بوتاکس (سم بوتولینوم) - برای درمان زیر بغل (عرق زیر بغل)، دست‌ها، پاها، یا عرق کردن صورت
 • جراحی - برای مثال، سمپاتکتومی توراسیک آندوسکوپی

تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم (بوتاکس)، یک سم عصبی که می‌تواند به‌طور موقت موجب فلج عضلانی شود، اغلب به‌عنوان یک روش درمان زیبایی برای چین‌وچروک شهرت دارد. بااین‌حال، در يك دوره زماني در بسیاری از حیطه‌های پزشكي ديگر نيز مورداستفاده قرارگرفته است، ازجمله در درمان اسپاسم عضلاني و انواع خاصی از سردرد. این روش به‌طور رایج در درمان تعرق زیاد استفاده می‌شود.
سم بوتولینوم را می‌توان در مناطقی از بدن که دارای تعریق زیاد هستند، به پوست تزریق کرد. تزریق بوتاکس کف دست، زیربغل، پاها و ...، از طریق مسدود کردن سیگنال‌های دریافتی از مغز به غدد عرق موجب کاهش تعریق در این نواحی می‌گردد.
حدود 20-15 تزریق در این نواحی، مانند زیر بغل، دست‌ها، پاها یا صورت انجام می‌شود. این روش درمجموع حدود 45-30 دقیقه طول می‌کشد.
اثر تزریق معمولاً برای چند ماه باقی می‌ماند و پس‌ازآن زمان می‌توان در صورت لزوم درمان را تکرار کرد.
عوارض جانبی بالقوه تزریق سم بوتولینوم عبارت‌اند از:

 • درد، قرمزی یا خارش در نواحی تزریق
 • تهوع، سردرد و گرگرفتگی پس از تزریق
 • تعریق بیشتر در نواحی دیگر بدن برای جبران تعریق ناحیه تحت درمان – که به تعرق جبرانی معروف است
 • ضعف عضلات اطراف ناحیه درمان

بسیاری از این عوارض جانبی کوتاه‌مدت هستند یا با برطرف شدن اثر تزریق‌ها از بین می‌روند.

لیزردرمانی تعریق زیاد بدن

برای بسیاری از افراد که تعریق زیاد بدن دارند، لیزر درمانی می‌تواند یک گزینه بسیار عالی برای درمان دائمی تعریق باشد. در این روش ابزار تخصصی، از لیزر یا انرژی اولتراسوند برای هدف قرار دادن و نابود کردن غدد ژف تراو که در تولید عرق نقش دارند، استفاده می‌کنند. لیزر درمانی می‌تواند به‌طور موفقیت‌آمیز موجب برطرف شدن و یا کاهش تعریق در نواحی تحت درمان گردد. درمان لیزری تعریق دارای حداقل میزان تهاجم است و می‌تواند در مطب با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شود.

در طول لیزردرمانی

لیزر درمانی تعریق به‌صورت سرپایی در مطب ما انجام می‌شود. از یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه درمان استفاده می‌شود. برش‌های کوچک به‌منظور دسترسی لیزر به غدد عرق در زیر پوست ایجاد می‌شوند. لیزر یا انرژی اولتراسوند غدد عرق در نواحی هدف را گرم کرده و آن‌ها را نابود می‌کند. این روش در کمتر از یک ساعت انجام می‌گیرد.

پس از لیزردرمانی

شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. بخیه‌ها یا خودبه‌خود آب خواهد شد و یا 5-3 روز بعد کشیده می‌روند.

چند وقت یک‌بار باید برای لیزر درمانی تعریق / عرق زیاد اقدام کنم؟

لیزر درمانی تعریق غدد عرق هدف را به‌طور دائم از بین می‌برد، بنابراین نیازی به تکرار درمان نمی‌باشد.

داروهای خوراکی برای درمان عرق زیاد

داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی به‌طوررایج برای درمان عرق زیاد استفاده نمی‌شوند، زیرا تأثیر درمانی آن‌ها با عوارض جانبی مانند خشکی دهان و تاری دید همراه است.

عمل جراحی برای درمان تعریق زیاد

سمپاتکتومی توراسیک شامل قطع جراحی اعصاب سمپاتیک مسئول عرق کردن است. سمپاتکتومی باهدف نابود کردن بخشی از اعصاب تأمین‌کننده غدد عرق در پوست انجام می‌شود. جراح یک ابزار آندوسکوپی مخصوص را به قفسه سینه بین دو دنده درست در زیر بغل وارد می‌کند. شش‌ها کمی تخلیه‌شده تا اعصاب  بهتر در معرض دید قرارگرفته و نابود شوند. سمپاتکتومی هم مؤثر بوده و هم با برخی از خطرات همراه است. حتی با تکنیک‌های جدیدتر آندوسکوپی، عوارض می‌تواند شامل عرق زیاد در سایر نقاط بدن و مشکلات ریوی و عصبی باشد. ازآنجایی‌که بسیاری از این عوارض جدی و برگشت‌ناپذیر هستند، این گزینه به‌ندرت و تنها به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده می‌شود.

تغییر در شیوه زندگی و تغذیه

تغییر در شیوه زندگی نمی‌تواند درمانی برای تعریق اولیه (تعریق بدون علت آشکار) باشد، اما می‌تواند علائم را بهبود بخشد و موجب افزایش اعتمادبه‌نفس شود.
توصیه‌های زیر می‌تواند کمک کنده باشد.

 • از مصرف محرک‌هایی که موجب تشدید تعریق می‌شوند، مانند غذاهای ادویه‌دار و الکل اجتناب کنید.
 • به‌طور مکرر از ضدعرق، به‌جای دئودورانت استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ، لباس‌های چسبان و الیاف ساخته دست انسان، مانند نایلون اجتناب کنید.
 • پوشیدن لباس‌های سیاه یا سفید می‌تواند نشانه‌های تعریق را به حداقل برساند.
 • عرق‌گیر زیربغل می‌تواند عرق زیاد را جذب کرده و  از لباس‌های شما محافظت کند.
 • از جوراب‌هایی که رطوبت را جذب می‌کنند، مانند جوراب ضخیم بافته‌شده با الیاف طبیعی و یا دارای کفی مخصوص و یا جوراب ورزشی طراحی‌شده برای جذب رطوبت استفاده کنید.
 • از پوشیدن جوراب‌های بافته‌شده از مواد ساخته دست انسان اجتناب کرده و در صورت امکان حداقل روزی دوبار جوراب‌های خود را عوض کنید.
 • در حالت ایده آل کفش چرمی پوشیده و سعی کنید هرروز از کفش‌های مختلف استفاده کنید.