جوانسازی و لایه‌برداری پوست صورت با لیزر

Untitlطed-2

لایه برداری و جوان سازی پوست با لیزر، درمانی مؤثر برای عارضه‌های شایع پوستی مانند تغییر رنگ پوست، چروک، جای جوش و زخم و آسیب‌های ناشی از نور خورشید است. لیزر جوان سازی پوست از انرژی گرمایی برای گرم کردن ملایم لایه‌های عمقی پوست و تحریک تغییرات دراز مدت استفاده می‌کند. روش های دیگری برای جوانسازی و پاکسازی پوست صورت ازجمله مزوتراپی و میکرودرم وجود دارد؛ میکرودرم یک درمان غیر جراحی، ایمن و آسان را برای بهبود وضعیت پوست است.

ما نهایت تلاش خود را به کار می‌بندیم تا مراجعین‌مان در محیطی حرفه‌ای و دوستانه از بهترین درمان برخوردار گردند. متخصصان پوست مرکز زیبایی و مشاوره آذین برای لایه برداری پوست صورت با لیزر جدیدترین تکنیک‌های تایید شده و بهترین برنامه‌های درمانی را به کار می‌گیرند. متخصصان ما با عمل لیزر جوانی و شادابی دوباره پوست را برای شما به ارمغان می‌آورند.

علت‌ها و دلایل انجام جوانسازی پوست با لیزر


لایه برداری و ترمیم با لیزر پوست برای درمان موارد زیر کاربرد دارد:

  • چروک
  • لکه های پیری یا کبدی
  • یک دست نبودن بافت یا تون پوست
  • آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • جای جوش، آبله مرغان یا زخم

انواع لیزر


ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین برای ترمیم و لایه برداری صورت متناسب با نیازها و تون پوستی خاص هر بیمار از لیزرهای گوناگون استفاده می‌کنیم. از آنجایی که پوست هر بیمار با دیگری متفاوت است، طبعاً روش درمان نیز باید تفاوت داشته باشد. در جوانسازی پوست با لیزر  دو نوع لیزر به کار برده می‌شود:

  • لیزر ابلیتیو برای لایه برداری
  • لیزر غیرابلیتیو که رشد کلاژن را تحریک و پوست زیرین را محکم می‌کند.

اگرچه جوان سازی و کشیدن پوست صورت با لیزر غیرابلیتیو تهاجم کمتری دارد و دوران بهبود آن کوتاه‌تر است، اما اثرگذاری آن نسبت به لیزر ابلیتیو کمتر است.

لیزر اربیوم

لیزر اربیوم برای برداشتن لایه‌های نازک‌تر پوست کاربرد دارد. لیزر اربیوم غالباً انتخابی مناسب برای بیماران با پوست تیره است، چون با استفاده از آن احتمال تغییرات دائمی رنگدانه‌ای کاهش می‌یابد. به علاوه عمل با لیزر اربیوم دوران بهبود کوتاه‌تری دارد. استفاده از این لیزر به بیمارانی توصیه می‌شود که سلامت عمومی مناسبی دارند و می‌خواهند فقط چروک‌ها و خطوط ظریف را از بین ببرند.

لیزر فرکشنال دی اکسید کربن

لیزر دی اکسید کربن (CO2) قدرتمندترین لیزر درمانی کنونی را ارائه می‌دهد. چون لیزر CO2از گرما برای محدود کردن تشکیل پیوندهای کلاژنی در لایه‌های عمقی استفاده می‌کند، سطح پوست پس از درمان با لیزر فرکشنال صاف‌تر و کشیده‌تر می‌شود. لیزر CO2 اکثر چروک‌ها، جای جوش و زخم، زگیل و لکه ماه گرفتگی را از بین می‌برد یا وضوح آنها را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد. همچنین در مراحل اولیه سرطان پوست می‌توان از لیزر CO2 استفاده کرد.

جوانسازی و لایه‌برداری پوست صورت با لیزر


قبل از درمان

پزشک اقدام‌های زیر را پیش از فرآیند ترمیم و لایه برداری صورت  با لیزر انجام می‌دهد:

  • بررسی سابقه پزشکی: بیمار پیش از مراجعه به پزشک بایدبرای پاسخگویی به پرسش‌های مرتبط با بیماری‌های فعلی و گذشته خود و داروهای مصرفی آماده باشد و اطلاعات کامل در خصوص عمل‌های زیبایی پیشین را در اختیار پزشک قرار دهد.
  • معاینه: پزشک پوست و ناحیه مورد نظر برای درمان را به دقت معاینه می‌کند تا متوجه شود که امکان ایجاد چه تغییراتی وجود دارد و این که ویژگی‌های فیزیکی خاص هر فرد، مانند تون و ضخامت پوست، چه تاثیری را بر نتیجه عمل خواهد گذاشت.
  • گفتگو در مورد انتظارات بیمار: بیمار باید به صراحت انگیزه خود از انجام عمل و انتظار از نتایج آن را با پزشک در میان بگذارد و از متخصص بخواهد تا عوارض احتمالی عمل را کامل شرح دهد تا به درک مناسبی از دوران بهبود و نتایج عمل دست یابد.

چگونگی انجام درمان

جوانسازی پوست با لیزر ابلیتیو عملی سرپایی است. صورت پیش از عمل تمیز می‌شود و چشم‌ها پوشانده می‌شود. پزشک پوست را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند. بیمار در صورت گسترده بودن عمل، برای مثال درمان کل صورت، آرام بخش دریافت می‌کند.

پرتو شدید انرژی نور (لیزر) به سمت پوست هدایت می‌شود. پرتو لیزر لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را تخریب می‌کند و همزمان با گرم کردن لایه پایینی (درم) موجب انقباض فیبرهای کلاژن می‌شود. پس از التیام یافتن رخم‌ها، پوست جدیدی تشکیل می‌شود که صاف‌تر و محکم‌تر است. عمل لایه برداری پوست با لیزر ابلیتیو 30 دقیقه تا 2 ساعت زمان می‌برد؛ طول مدت عمل به تکنیک مورد استفاده و بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد.

جوانسازی پوست با لیزر غیرابلیتیو در مطب پزشک قابل انجام است. ابتدا ناحیه مورد نظر تمیز می‌شود و چشم‌ها پوشانده می‌شود. پزشک پوست را یک تا دو ساعت پیش از عمل بی‌حس می‌کند و پیش از تابش لیزر برای محافظت لایه فوقانی پوست در طول عمل از اسپری سرمازا (کرایوژن)، ژل آبی یا هوای سرد استفاده می‌کند. لیزر به کلاژن زیر پوست آسیب می‌زند، رشد کلاژن جدید را تحریک می‌کند، لایه‌های عمقی پوست را تحریک می‌کند و ظاهر و تون پوست را بهبود می‌دهد. در این عمل هیچ پوستی برداشته نمی‌شود. این عمل با توجه به تکنیک مورد استفاده و بزرگی محل درمان 15 دقیقه تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد. به منظور دستیابی به نتیجه بهینه معمولاً چند جلسه درمان ظرف بازه زمانی چند هفته‌ای یا چند ماهه انجام می‌شود.

مراقبت پس از درمان

پوست پس از جوانسازی با لیزر ابلیتیو قرمز و متورم می‌شود، خارش دارد و گاهی ترشحات زرد رنگی از آن خارج می‌شود. دستکاری کردن پوست و کندن پوسته‌ها ممنوع است، چون در غیر این صورت جای زخم باقی خواهد ماند.

پزشک لایه ضخیمی از پماد را برای پوشاندن ناحیه درمان و جلوگیری از نفوذ هوا و آب روی پوست می‌مالد. برای تسکین درد پس از عمل می‌توان از مسکن و کیسه یخ استفاده کرد.

بیمار در دوران بهبود عمل با لیزر ابلیتیو باید به طور منظم ناحیه درمان شده را با آب، آب نمک یا اسید استیک تمیز کند و لایه ضخیمی از پمادهای محافظ، مانند ژل نفتی، را روی پوست بمالد. توصیه می‌شود بیمار تا التیام یافتن زخم‌ها در خانه بماند و از انجام فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کند. پس از آن که پوست جدید ناحیه درمان شده را، پس از حدود یک تا دو هفته، کاملاً پوشش داد، می‌توان برای پوشاندن قرمزی از لوازم آرایشی استفاده کرد.

پوست پس از لایه برداری با لیزر غیرابلیتیو مدت کوتاهی قرمز یا متورم است. در صورت لزوم می‌توان از کیسه یخ استفاده کرد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از عمل آرایش کند و فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهد.

نتایج

پوست پس از جوانسازی با لیزر ابلیتیو تا چند ماه قرمز یا صورتی است. بااین حال بیمار به مجرد شروع شدن فرایند التیام تفاوت چشمگیری را در ظاهر و ویژگی‌های پوست احساس می‌کند. نتایج عمل تا سال‌ها باقی می‌ماند.

نتایج عمل با لیزر غیرابلیتیو معمولاً تدریجی و پیشرونده است و به صورت آنی و چشمگیر بروز نمی‌یابد. بهبود بیش از چروک‌ها در رنگ و بافت پوست قابل مشاهده است.

پس از لایه برداری پوست با لیزر باید پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد تا تغییر رنگدانه‌ای غیرطبیعی به وجود نیاید. باید به خاطر داشت که نتایج عمل دائمی نیست، چرا که به موازات افزایش سن و در اثر خندیدن و اخم کردن خطوط و چروک‌های دیگری روی صورت خودنمایی می‌کنند. از این گذشته آسیب‌های جدید ناشی از نور خورشید نیز به تدریج انجام دوباره عمل را ضروری می‌سازد.

Uرntitled-3