جوانسازی و کشیدن (لیفتینگ) پوست صورت با آر اف (RF) فرکشنال

اکثر مردان و زنان در صورتشان مشکلاتی همچون افتادگی فک، تورم زیر چشم، خطوط اطراف بینی و دهان، و افتادگی گونه‌ها را دارند. این موارد، تعدادی از علائم پیری هستند که با گذر زمان شدیدتر می‌شوند. هرچند جراحی پلاستیک صورت چندین دهه است که وارد حوزه پزشکی شده، اما امروزه هدف، کاهش علائم پیری با استفاده از روش‌های غیر جراحی است. استفاده از روش بوتاکس و تزریق ژل اولین روش‌های مورد استفاده بودند اما اخیرا روش‌هایی مانند رادیو فرکانسی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. از انرژی رادیو فرکانسی در موارد بسیاری استفاده می‌شود. امروزه، استفاده از انرژی رادیو فرکانسی برای سفت کردن بافت صورت بدون جراحی در مراحل اولیه افتادگی و شل شدگی پوست، پیشنهاد می‌شود. این روش برای افرادی مناسب است که نمی‌خواهند جراحی انجام دهند.

حتی با یک جلسه لایه برداری پوست با روش رادیو فرکانسی، فورا متوجه بهبود بافت و درخشندگی پوست خواهید شد. جوانسازی صورت با آر اف (RF)  فرکشنال تنها روش درمانی فرکشنال است که برای تمام انواع پوست‌ها قابل استفاده است. بهترین روش برای اینکه ببینید آیا آر اف (RF) فرکشنال برای شما مناسب است یا نه، مشاوره با متخصص است. متخصصین ما در مرکز مشاوره زیبایی آذین، پوست شما را ارزیابی کرده و می‌گویند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. برای تعیین وقت ملاقات یا آگاهی از نحوه درمان، با شماره‌های  0218867878 و 02188647881 تماس بگیرید.

انرژی رادیو فرکانسی و پوست


رادیو فرکانسی نوعی جریان الکتریکی است که از چند گیگا هرتز تا چند صد گیگا هرتز متغیر می‌باشد. امواج الکترومغناطیس بدون ایجاد احساس گرما، از دستگاه رادیو فرکانسی بر سطح پوست برونی تابیده و از آن می‌گذرند. اما بافت‌ درمال پوست، انرژی حرارتی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می‌کند و باعث تاثیر مثبت امواج بر پوست می‌شود. کلاژن در لایه درمال پوست تولید می‌شود و در آنجا به عنوان شبکه‌ای از فیبرهای محافظ ذخیره می‌شود تا پوست را بالا نگه دارد. فیبرهای کلاژن در اثر گرما تغییر می‌کنند. ساختار ضعیف و فرسوده‌ی فیبرها در اثر جذب گرما، ضخیم می‌شود. در بسیاری از موارد، ضخیم شدن فیبرها باعث بهبود سریع ظاهر پوست می‌شود. اما بسیاری از افراد، فقط زمانی که شکافی روی پوست ایجاد شده و زخمی پدیدار می‌شود و کلاژن در واکنش به زخم مجبور به ترمیم پوست می‌گردد، متوجه تغییر در پوست خود می‌شوند.

مزایا


از آنجا که پوست پس از فعالسازی کلاژن با روش رادیو فرکانسی دوباره سفت شده و کیفیت بهتری پیدا می‌کند، فواید قابل رویت ناشی از این روش درمان بسیار خواهند بود. برخی از این فواید عبارتند از:

  • گونه‌های بالا رفته و مشخص
  • وضوح بیشتر خط فک
  • سفتی پوست و کاهش پف زیر چشم‌ها
  • سفتی پوست پیشانی
  • کمی بالا رفتن ابرو و پوست پلک بالا
  • کاهش افتادگی و چربی زیر چانه
  • صاف‌تر شدن پوست گردن

متقاضیان


بیماران به برخی دلایل پزشکی نباید از روش رادیو فرکانسی استفاده کنند مگر اینکه از سلامت کامل برخوردار بوده و ‌هیچ نوع بیماری پوستی یا عفونتی در محل درمان نداشته باشند. این روش برای بیمارانی که ناراحتی حسی دارند مناسب نیست زیرا احساس ناراحتی که فرد در حین درمان گزارش می‌کند قابل اعتماد نیست و منجر به آسیب می‌شود. هرچند هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند استفاده از رادیو فرکانسی برای زنان باردار خطرناک است، اما توصیه می‌شود زنان باردار برای درمان با روش رادیو فرکانسی تا بعد از تولد از نوزاد صبر کنند. مهم‌تر اینکه افرادی که وسایل الکتریکی یا ایمپلنت‌هایی مانند مفاصل مصنوعی فلزی در باسن، دریچه‌های قلب، یا روکش‌های دندان دارند نباید تحت درمان رادیو فرکانسی قرار گیرند زیرا جریان رادیو فرکانسی در بدن باعث ایجاد مشکل در این وسایل یا گرمی ایمپلنت‌ها می‌شود و این خطرناک است.

فرآیند درمان


قبل از شروع درمان، کمی روغن به محل درمان زده می‌شود تا درمان راحت‌تر شده و تماس دستگاه هندپیس با پوست بیشتر شود. در حین لیفت صورت با استفاده از آر اف (RF)، یا پس از درمان با این روش، بیمار کمی احساس ناراحتی دارد. بیمار در پوست محل درمان، احساس گرما می‌کند. آر اف فرکشنال یک روش درمان سرپایی است که با توجه به اندازه و شرایط محل درمان، ممکن است یک ساعت طول بکشد. پزشک از یک هندپیس برای انتقال انرژی آر اف به محل درمان استفاده می‌کند. گرمای حاصل از هر پالس انرژی هندپیس آر اف فرکشنال، کمتر از یک ثانیه دوام دارد و برای درمان تمام صورت به ۶۰۰ تا ۹۰۰ پالس نیاز است.

پس از درمان


در حین انجام کار، بیمار فقط کمی گرما احساس می‌کند و نیاز به استفاده از داروی بی حسی نیست. بیمارانی که جوانسازی پوست با آر اف را انتخاب می‌کنند، معمولا پس از درمان، درد ندارند، اما ممکن است محل درمان کمی متورم شود. بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از درمان، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد، هرچند بیماران باید توصیه‌های پس از درمان را جدی بگیرند، مثلا بعد از درمان از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده کنند.

نتایج


با یک دوره انجام جوانسازی با روش آر اف فرکشنال، پوست جوان و شاداب شده و حالت الاستیکی پوست افزایش می‌یابد. نتایج درمان بلافاصله قابل تشخیص است اما بازسازی کلاژن چندین هفته در بدن ادامه خواهد داشت. بنابراین بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا نتایج کامل ظاهر شوند. جوانسازی با آر اف فرکشنال باعث افزایش اثر درمان‌های موضعی مانند جذب بیشتر سرم‌ها در لایه‌های عمیق پوست، مانند لایه درمال، شده و باعث می‌شود استفاده از محصولات موضعی موثرتر و با صرفه باشند. به علاوه، استفاده از آر اف فرکشنال، چین و چروک و زخم‌ها را کاهش داده و باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن جدید می‌شود.

بیمار به چند جلسه درمان نیاز دارد؟


درمان رادیو فرکانسی به همراه داروی بی حس موضعی تقریبا دو ساعت طول می‌کشد. ممکن است بیمار بخواهد فقط یک جلسه درمان شود، اما پزشک توصیه می‌کند که برای کسب نتیجه مطلوب، حداقل سه جلسه درمان با فواصل 3 تا 4 هفته انجام شود. با وجود اینکه حتی بعد از یک جلسه درمان نیز نتایجی نمایان خواهد شد، اما درمان‌ متوالی باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود تا زمانی که جای زخم‌ها و تورفتگی‌ها و خطوط عمیق روی پوست برطرف شوند. متخصص پوست نیازهای شخصی فرد را بررسی کرده و تعداد جلسات مورد نیاز را تعیین می‌کند.

خطرات و عوارض


در حین درمان، هروقت انرژی رادیو فرکانسی به پوست و بافت‌های زیرین منتقل می‌شود، بیمار گرمای عمیق و مختصری را احساس می‌کند. از آنجا تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است، نمی‌توان گفت که درمان چقدر ناراحت کننده و دردناک است. میزان درد و ناراحتی بیمار به دستگاه مورد استفاده و قدرت دستگاه نیز بستگی دارد. عوارض رایج رادیو فرکانسی شامل تورم، التهاب و قرمزی پوست، برآمدگی و تاول‌هایی در محل درمان یا اطراف محل درمان می‌باشد که معمولا چند روز یا چند هفته پس از درمان برطرف می‌شوند.

هزینه درمان


هزینه درمان با روش آر اف فرکشنال (RF) به تعداد جلسات درمان و اندازه محل درمان بستگی دارد. همچنین، هزینه پزشکان نیز با یکدیگر متفاوت است و هزینه دقیق با توجه به تعداد جلسات درمان مشخص می‌شود. در هنگام مشاوره، هزینه تقریبی درمان به بیمار گفته خواهد شد.