درمان، از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

9

اگرچه خندیدن زیاد خوب است، اما همین خندیدن باعث می‌شود خطوطی در اطراف دهان شکل بگیرند. خط خنده ، که به آن‌ها خطوط خنده نیز گفته می‌شود، خطوط عمیقی در دو طرف نیمه پایینی صورت هستند که یک سر آن‌ها به طرفین دهان ختم می‌شود. دلیل ایجاد این خطوط، تغییر حالت مکرر عضلات در هنگام لبخند زدن است. این خطوط در افراد پیر، لاغر و کسانی که صورتشان چربی کمی دارد مشخص‌تر هستند. برخی آن‌ها را نشانه‌ یک زندگی پر از خنده می‌دانند، در حالی که برخی معتقدند این خطوط آن‌ها را از آنچه هستند پیرتر نشان می‌دهند. به هر حال نگران نباشید، زیرا روش‌های مختلفی از جمله هایفو کاهش خط خنده، تزریقات زیبایی، لیزر، لیفت و .. برای درمان این خطوط وجود دارد. البته برای این کار می‌بایست بهترین گزینه شناسایی و انتخاب شود.

ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین درمان‌های مختلفی را برای خطوط لبخند ارائه می‌دهیم. جهت انتخاب بهترین برنامه درمانی برای شما می‌توانید برای یک جلسه آنالیز پوست و مشاوره نوبت بگیرید. در جلسه مشاوره، متخصصان زیبایی ما یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شخصی شما تهیه می‌کنند.

درمان خط خنده و لبخند در مرکز مشاوره و زیبایی آذین


برای درمان خط خنده و انواع چروک‌های صورت،روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد. البته، لازم به یادآوری است که میزان موفقیت در از بین بردن خط خنده به انتخاب یک روش درمانی مناسب بستگی دارد.

تزریقات زیبایی

استفاده از مواد قابل تزریق یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های موقتی برای حذف چروک‌ها و رفع خط خنده است. برای این کار آن دسته از عضلات صورت که منقبض شده و چروک‌هایی مانند خط خنده را به وجود می‌آورند شل می‌شوند. این چروک‌ها به مرور زمان دائمی شده و حتی زمانی که نمی‌خندید هم وجود دارند. با این روش درمان خط خنده ، چروک‌ها ظرف چند روز محو شده و صورت شما ظاهری جوان‌تر و ریلکس‌تر پیدا می‌کند.

تزریق ژل‌

ژل‌ها می‌توانند پایه اسید یا کلاژن داشته باشند. البته این‌ها هر دو اجزاء طبیعی بافت همبند پوست‌های ما هستند. اساساً کار این ژل‌ها پر کردن یا تقویت کردن پوست اطراف خطوط خنده جهت جلوگیری از بروز آن‌ها به مدت چند ماه است. ژل‌های دارای پایه کلاژن‌ گزینه بهتری برای خطوط خنده شدید هستند. برای حفظ نتیجه، تزریق ژل باید مرتباً تکرار شود. برای تعیین بهترین ژل برای شما یا اینکه اصلاً می‌توانید از این مواد استفاده کنید یا خیر، می‌بایست با یک متخصص مشورت کنید. اگرچه ژل‌ها مواد بسیار محبوبی برای ترمیم خطوط و چروک‌ها هستند، اما در بعضی موارد آن‌ها بهترین گزینه برای رفع خط خنده نیستند.

تزریق بوتاکس

شاید استفاده از بوتاکس خط خنده و  برای رفع خطوط لبخند همیشه انتخاب مناسبی نباشد. دلیل این امر نحوه عملکرد بوتاکس است. این سم وارد بدن شده و عضلات را ضعیف و ظاهر پوست را صاف‌تر می‌کند. استفاده از این ماده برای بعضی قسمت‌های زیر چشم با ریسک‌هایی همراه بوده و می‌تواند باعث شود شخص نتواند صورت خود را به درستی حرکت دهد. هر چقدر هم که از خطوط لبخندتان نفرت داشته باشید، اما دلیل نمی‌شود که توانایی حرکت دادن صورت یا دست کم دهانتان را از دست بدهید.

تزریق چربی

برای این روش، چربی از یک ناحیه اهدا کننده مناسب برداشته و مثل یک ژل به جای دیگری از بدن تزریق می‌شود. می‌توان با تزریق چربی خطوط لبخند اطراف دهان را رفع کرد.

لیزر

بعد از چند جلسه لیزردرمانی می‌توان تقریباً تمامی خطوط ظریف را کاهش داده و چروک‌های عمیق‌تر و دینامیک‌تر را بهبود داد. این نوع درمان علاوه برای صاف‌تر و جوان‌تر شدن پوست، باعث سفت‌تر و انعطاف‌پذیرتر شدن آن نیز می‌شود. لیزر درمانی، همچنین خال‌های پیری و انواع ضایعات پوستی مربوط به پیری را رفع کرده و بر رنگ پوست نیز تأثیر می‌گذارد که این باعث جوانسازی پوست با یک ظاهر طبیعی می‌شود.‌ با استفاده از پاکسازی پوست به کمک لیزر کسری CO2 می‌توان چروک‌ها و اسکارها را محو کرده و عیوب پوست صورت را به طور مؤثری کاهش داد. لیزر ان دی یاگ (Nd: YAG)  یکی از محبوب‌ترین درمان‌های لیزری برای جوانسازی پوست است که خطوط خنده را رفع می‌کند.

لیفت صورت

لیفت صورت یکی از گزینه‌های موجود برای خلاصی از خطوط خنده از طریق جراحی است. در واقع لیفت صورت مورد استفاده برای رفع خطوط خنده، لیفت میانی صورت است. در این روش، پوست افتاده چانه‌ها بالا کشیده می‌شود که این باعث کاهش خطوط لبخند می‌شود.

کاشت گونه با ژل

این مواد با ژل‌های قابل تزریق تفاوت دارند. این ژل‌ها به شکل ایمپلنت‌هایی از طریق جراحی در گونه‌ها قرار داده شده و باعث رفع خطوط لبخند می‌شوند. این عمل اگر به خوبی انجام شود علاوه بر رفع خطوط لبخند باعث بهبود فرم صورت و گونه‌ها می‌شود.

کرم‌های موضعی

همه افراد با استفاده از جراحی و فرو رفتن سوزن در پوست صورتشان موافق نیستند. به همین دلیل برخی محصولات موضعی نیز برای اصلاح خطوط لبخند وجود دارد. چندین کرم و سرم برای رفع خطوط لبخند وجود دارد. اگرچه نتیجه آن‌ها به سرعت روش‌های تهاجمی‌تر مانند جراحی پلاستیک نیست، اما برخی از این محصولات آن تأثیری که قولش را داده‌اند دارند. ما به طور قطع نمی‌توانیم بگوییم که کدام کرم برای رفع خطوط لبخند بهتر است، اما می‌توانیم به شما بگوییم که چگونه محصولی با ترکیبات مناسب را انتخاب کنید. یک محصول یا کرم خوب برای رفع چروک‌ها یا خطوط خنده باید حاوی مواد زیر باشد:

  • سیلیکون: باعث می‌شود سلول‌های پوست آب را جذب کرده و پوست پرتر به نظر برسد. پرتر بودن پوست برابر است با کمتر شدن چروک‌ها. کرم‌های سیلیکونی موقتاً شکاف‌ها و چین‌های پوست را پر می‌کنند.
  • رتینوئیدها: این مواد اساساً ویتامین A بوده و محرک تولید کلاژن هستند
  • پپتید: در محصولاتی که با تکنولوژی‌های جدیدتر ساخته شده‌اند وجود دارد. پپتید‌ها به رفع خطوط خنده کمک می‌کنند.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات نشاسته‌ای به افزایش سطح اسید هیالورونیک پوست کمک می‌کند. اسید هیالورونیک پوست را سفت و شاداب نگه می‌دارد. سبزیجات نشاسته‌ای مانند ریشه تارو، بامیه، سیب‌زمینی‌ها و سیب‌زمینی‌های شیرین محرک تولید طبیعی اسید هیالورونیک هستند. البته، این غذاها سرشار از نشاسته بودند و باعث قاچی دور کمر می‌شوند.

پیشگیری


برای به تعویق انداختن تشکیل خطوط لبخند و چروک‌ها باید:

  • برای محافظت در برابر اشعه‌های فرابنفش از کرم‌های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.
  • آب زیاد بنوشید.
  • از عادات مراقبت از پوست صحیحی پیروی کنید.
  • سیگار نکشید.