درمان آفتاب‌ سوختگی پوست و آسیب‌های نور خورشید

Ufffntitled

درست است که اغلب افراد از گرما و روشنایی خورشید لذت می‌برند، اما باید به خاطر داشته باشند قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه‌های خورشید، می‌تواند به طور چشمگیری به پوست آسیب بزند. گرمای خورشید موجب خشک شدن نواحی از پوست می‌شود که روی آن کرم محافظ زده نشده است و بدین‌ترتیب با تابش نور آفتاب، ذخیره‌ی پوست از مواد نرم کننده و روغن‌های طبیعی در این نواحی کاملا از بین خواهد رفت. علاوه بر این، اشعه‌ی ماوراءبنفش خورشید(UV) موجب سوختگی پوست و ایجاد تغییراتی در ساختار پوست، با تاثیرات بلند مدت می‌شود.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، ما با استفاده از روش‌های درمانی مختلف، آسیب‌های خورشیدی پوست را به سرعت درمان کرده و سلامت و زیبایی پوست شما را بازیابی می‌کنیم. تجربه‌ی چندین ساله‌ی ما در زمینه‌ی زیبایی این اطمینان را به شما می‌دهد که می‌توانید به ما اعتماد کنید و اجازه دهید که برای انجام درمان‌های مورد نظر شما، به شما کمک کنیم و در تمامی مراحل درمان، شما را همراهی کنیم.تمامی درمان‌های مربوط به آسیب‌های خورشیدی توسط متخصصین پوست بسیار با تجربه و ماهر و با جدید‌ترین متد و تکنیک‌های حرفه‌ای روز دنیا انجا می‌شود. برای اطمینان از این که شما از روند درمان و نتایج آن رضایت کامل دارید، قبل از درمان یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص خواهید داشت و بعد از درمان نیز خدمات کامل مراقبت پس از درمان به شما ارائه می‌شود. شما می‌توانید با ما زیر با ما تماس بگیرید.

انواع آسیب‌های خورشیدی


شایع‌ترین انواع آسیب‌های خورشیدی عبارتند از:

خشکی پوست : وقتی پوست بیش از حد در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرد، به تدریج زطوبت و چربی طبیعی خود را از دست می‌دهد و ظاهر آن خشک، پوسته پوسته و چروکیده می‌شود. این حالت حتی در افراد جوان نیز ممکن است ایجاد شود.

• آفتاب‌ سوختگی: آفتاب‌ سوختگی اصطلاح پرکاربردی است که در واقع منظور از آن آسیبی است که بر اثر تابش اشعه ماوراءبنفش در پوست ایجاد می‌شود. آفتاب‌ سوختگی‌های خفیف، تنها موجب سرخ شدن پوست می‌شود و درمان سوختگی سطحی برای آن کافیست ، اما آفتاب‌ سوختگی‌های شدید‌تر موجب ضایعات پوستی شدید‌تر و تاول زدن پوست می‌شود.

• کراتوز آکنتیک: این آسیب خورشیدی موجب خشن شدن و شاخی شدن پوست و تشکیل پوسته‌هایی کوچک بر روی سطح پوست می‌شود که رنگی زرد، قرمز یا قهوه‌ای دارد. بر خلاف لکه‌های پوستی که بر اثر تابش خورشید ایجاد می‌شود، کراتوز آکنتیک به خودی خود درمان نمی شود، مگر این که توسط پزشک و با روش فریز کردن یا زدن محلول شیمیایی، درمان شود. کراتوز آکنتیک معمولا در نواحی از پوست ایجاد می‌شود که به مدت طولانی و مکررا در معرض اشعه‌های خورشید بوده و دچار سوختگی شدید با اشعه UV شده است. این ضایعه‌ی پوستی می‌تواند یک نشانه یخطر برای ابتلا به سزطان پوست باشد. بین 10 تا 15 درصد از موارد، ابتلا به کراتوز آکنتیک نهایتا به سرطانی شدن سلول‌های پوست منجر می‌شود.

• تغییرات بلند مدت در ساختار کلاژن پوست (نوعی پروتئین در پوست): تغییر در بافت کلاژن پوست موجب پیری پوست بر اثر آسیب خورشیدی (پیری زودرس پوست به خاطر قرارگرفتن زیاد در معرض آفتاب) و پورپورا (خونریزی از مویرگ‌های ریز در زیر سطح پوست) می‌شود. در پیدیه‌ی پیری زودرس، به خاطر تابش نور خورشید به پوست، در ساختار کلازن موجود در بافت عمقی پوست (درمیس)، پوست دچار چین و چروک‌هایی می‌شود. در پورپورای آکنتیک، آسیب به بافت کلازن بر اثر تابش اشعه UV موجب می‌شود که بافت محافظ دیواره‌ی مویرگ‌های خونی ریز در زیر سطح پوست شکننده شود و این رگ‌ها پاره شوند. این حالت خصوصا در افراد مسن‌تر موجی آسیب بیشتر به رگ‌های خونی می‌شود و احتمالا به یک ضربه‌ی کوچک نیز مکن است این رگ‌ها پاره شوند.

علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی پوست


آسیب‌های خورشیدی موجب بروز علائم زیر می‌شود:

خشکی پوست: قسمت‌هایی از پوست که بیشتر در معرض آفتاب بوده‌اند از سایر قسمت‌های پوست، خشک‌تر به نظر می‌آیند و ظاهری پوسته پوسته و چروکیده دارند.

• آفتاب‌ سوختگی: آفتاب‌ سوختگی خفیف موجب سوزش و قرمزی پوست می‌شود. در اغلب موارد نواحی آفتاب سوخته که در معرض تابش خورشید بوده‌اند با مرز کاملا مشخصی از سایر نواحی پوست که با لباس پوشیده شده‌اند، قابل تشخیص هستند. آفتاب‌ سوختگی‌های شدید می‌تواند باعث تاول زدن پوست و حتی حالت تهوع و سرگیجه نیز شود.

• کراتوز آکنتیک: کراتوز آکنتیک به شکل برآمدگی بسیار کوچکی روی پوست است که به شکل کاغذ سمباده‌ای می‌ماند و سطحی خشن دارد. این پوسته‌های تشکیل شده روی سطح پوست معمولا به رنگ صورتی، زرد، قرمز یا قهوه‌ای هستند. کراتوز آکنتیک در مراحل اولیه به اندازه‌ی یک جوش است و دردی ندراد و تنها در موارد نادری ممکن است خارش داشته یا به لمس کردن حساس باشد.

• تغییرات دائمی در ساختار کلاژن پوست: علائم آسیب‌دیدگی کلاژن پوست عبارتند از: چروک‌های سطحی پوست، خطوط عمیق پوستی، ضخیم شدن و خشن شدن بافت پوست، کبود شدن سریع پوست بر اثر قرارگیری در معرض آفتاب (خصوصا پشت دست‌ها و ساعد و بازوها).

تشخیص


دراغلب موارد پزشک به سادگی و معایته‌ی فیزیکی و مشاهده وضعیت پوست شما، می‌تواند آسیب خورشیدی و آفتاب‌ سوختگی پوست را تشخیص دهد. در صورتی که شما به کراوز آکنتیک مبتلا شده باشید، ممکن است از پوست شما نمونه برداری شود تا احتمال سرطانی بودن سلول‌های پوست بررسی شود. برای گرفتن نمونه، قسمت بسیار کوچکی از پوست جدا می‌شود و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

درمان آفتاب سوختگی پوست صورت


روش درمان آفتاب سوختگی پوست به نوع آسیب دیدگی بستگی دارد:

خشکی پوست: مرکز مشاوره و زیبایی آذین روش‌های درمانی بسیار متعددی برای درمان خشکی پوست ارائه می‌دهد.

• آفتاب‌ سوختگی: در صورتی که نواحی آفتاب سوخته، سوزش دارند روی آن کمپرس سرد قرار دهید و یا با اسپری کردن آب سرد روی آن، سطح آن را خنک و مرطوب نگه دارید. در صورتی که سوزش پوستتان ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که آفتاب‌ سوختگی شما موجب تاول زدن و سوزش شدید شده است، احتمالا پزشک برای درمان آفتاب سوختگی پوست صورت داروی ضدالتهاب تجویز خواهد کرد.

• کراتوز آکنتیک:  این روش درمان آفتاب سوختگی پوست به عوامل زیادی بستگی دارد از جمه: اندازه، تعداد و محل بروز ضایعات پوستی ناشی از کراتوز آکنتیک. روش‌های درمانی این ضایعه پوستی عبارتند از:

  •  درمان با پماد موضعی: پزشک برای از بین بردن ضایعات پوستی برخی ژل‌ها یا پماد‌های موضعی را تجویز می‌کند.
  •  کرایوتراپی: کراتوز آکنتیک با نیتروژن مایع، فریز می‌شود.
  •  پیلینگ شیمیایی: برای کنار زدن لایه‌ی سطحی پوست از یک محلول شیمیایی قوی زده می‌شود و پیش بینی می‌شود که پس از لایه برداری پوست، سلول‌های سالم پوستی جایگزین لایه‌ی قبلی شوند.
  •  لایه‌برداری پوست با لیزر: در این روش برای لایه برداری پوست از لیزر Co2 fractional استفاده می‌شود. این روش نیز مشابه با روش پیلینگ شیمیایی عمل می‌کند، با این تفاوت که برای لایه برداری پوست از اشعه لیزر استفاده می‌شود.
  •  نوردرمانی: یک محلول که به نور حساس است بر روی ضایعات پوستی ناشی از کراتوز آکنتیک مالیده می‌شود و سپس با قرار دادن پوست در معرض نور مخصوص، این محلول فعالسازی می‌شود و ضایعات پوستی را از بین می‌برد.

• پیری زودرس و سایر آسیب‌های ناشی از تغییر در کلاژن پوست: هرچند نمی توان تمامی اثرات مخربی که تاب خورشید بر پوست می‌گذارد را برطرف کرد، اما پزشک شما می‌تواند با به کاربردن روش‌هایی، برای درمان درمان آفتاب سوختگی شدید پوست شما ادام نماید.

• درمان با پماد موضعی: پزشک احتمالا برای روشن کردن پوست پماد ترتینوئین (یکی از مشتقات ویتامین A) یا محلول آلفا‌‌هیدروکسی‌اسید را تجویز می‌کند.

• پیلینگ شیمیایی

• کرایوسرجری

• لایه‌برداری و جوانسازی پوست با لیزر

میکرودرم‌ابریژن: در این روش برای لایه برداری کردن از پوست از یک برس چرخان مخصوص استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس

تزریق ژل

تزریق چربی

پیشگیری


شما می‌توانید با انجام اقدامات زیر از بروز آسیب‌های خورشیدی پوست جلوگیری کنید:

  •  قبل از بیرون رفتن از خانه حتما کرم ضدآفتابی با عیار حفاظتی(SPF) 30 یا بیشتر بزنید.
  •  از کرم مخصوص ضدآفتاب برای لب استفاده کنید. از محصولاتی استفاده کنید که مخصوصا برای همین منظور تولید شده‌اند و عیار حفاظتی آن‌ها حداقل 20 است.
  •  سعی کنید تا جای ممکن درزمان اوج تابش نورخورشید (بین ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر) در بیرون از خانه نباشد.
  •  از عینک آفتابی استفاده کنید که در برابر اشعه UV حفاظت می‌کند.
  • در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، شلوار و لباس‌هایی با آستین بلند و کلاه با نقاب بزرگ و پهن بپوشید.