درمان و از بین بردن زگیل

درمان-زگیل

زگیل یک ضایعه‌ی کوچک پوستی است که به‌وسیله‌ی نوعی ویروس ایجاد می‌شود. زگیل‌ها معمولاً بر روی دست‌وپا ظاهر می‌شوند، اگرچه احتمال ایجاد آن‌ها در هر بخشی از بدن وجود دارد. زگیل‌ها می‌توانند ماه‌ها (و برخی اوقات سال‌ها) عمر کنند و شرم‌آور و ناخوشایند باشند یا گاهی ایجاد خارش یا ناراحتی کنند.

برای معاینه و از بین بردن زگیل‌های خود تنها به متخصصین باتجربه اعتماد کنید. در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، متخصصان پوست ما در درمان زگیل تخصص دارند و روش‌های درمانی موثری برای از بین بردن زگیل ارائه می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو جلسه مشاوره، می‌توانید با مرکز مشاوره و زیبایی آذین، تماس بگیرید.

زگیل چیست؟


اکثر مردم در برخی از دوره‌های زندگی‌شان بر روی پوست بدن خود زگیل داشته‌اند. زگیل‌ها بی‌ضرر هستند، اما اکثر افراد ظاهر آن‌ها را دوست ندارند و نگاه کردن به آن‌ها برایشان خوشایند نیست. زگیل‌ها لایه‌های اضافی پوست هستند که توسط خانواده‌ی ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. ویروس از طریق تماس‌های پوستی گسترش می‌یابد. تنها گونه‌های خاص ویروس HPV ایجاد زگیل‌های ناحیه تناسلی و مشکلات دهانه رحم می‌کنند. بیش از 150 گونه خاص از HPV وجود دارد که بیشتر آن‌ها باعث ایجاد زگیل‌های بی‌ضرر اما ناخوشایند بر روی دیگر قسمت‌های بدن (غیر تناسلی) می‌شوند.

انواع زگیل


 • زگیل معمولی:
  • محل ایجاد: معمولاً روی انگشتان، دست‌ها، پاها، زانوها، و آرنج‌ها می‌باشد.
  • ظاهرشان چگونه است: برجستگی کوچک سخت، تیره‌تر از پوست بدن، رویه‌ی آن خشن است مانند گل‌کلم با نقطه‌های سیاه یا قرمز در داخل آن.
 • زگیل کف پا:
  • محل ایجاد: در روی پوست کف پا می‌باشد.
  • چگونه به نظر می‌رسند: ممکن است ظاهری سخت داشته باشند اما بیش‌ازحد معمول رشد می‌کنند و درنهایت شبیه راه رفتن روی سنگ کوچک احساس می‌شوند. شبیه زگیل‌های معمولی هستند.
 • زگیل‌های رشته‌ای:
  • محل ایجاد: اغلب روی پلک چشم‌ها، بینی و اطراف دهان می‌باشد.
  • ظاهرشان چگونه است: انگشت مانند و به رنگ پوست هستند.
 • زگیل مسطح:
  • محل ایجاد: به‌صورت گروهی در بازوها، دست‌ها، زانوها، شکم، یا پشت می‌باشد.
  • ظاهرشان چگونه است: به‌اندازه سر سوزن، سر مسطح و پهن، سطح نرم‌تر (نسبت به زگیل‌های دیگر) و در رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای مایل به زرد و یا زرد دیده می‌شوند.

مشاوره


متخصص پوست ابتدا زگیل‌های شمارا بررسی خواهد کرد و در مورد گزینه‌های درمانی با شما صحبت می‌کند. او درمان‌های مناسب، ازجمله درمان‌های بدون نیاز به پزشک را به شما توصیه خواهد کرد؛ و شما در مورد تمام درمان‌های تکمیلی لازم آگاهی پیدا خواهید نمود.

درمان


تقریباً 66٪ زگیل‌ها خودشان در طی 2-3 سال از بین می‌روند. اگر آن‌ها برایتان ناخوشایند هستند و نمی‌توانید تا از بین رفتن خودبه‌خودی آن‌ها صبر کنید، روش‌های درمانی بسیاری برای درمان آن‌ها وجود دارد. درمان باعث یک ناارحتی جزئی در سطح پوست می‌شود که واکنش سیستم عصبی را نسبت به ویروس ایجادکننده‌ی زگیل تحریک می‌کند. دارا بودن سلامت عمومی کامل به عملکرد بهتر سیستم ایمنی کمک می‌کند. برای اطمینان از اینکه مشکل پوستی شما زگیل است یا دیگر عارضه‌های پوستی، می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید.

پیلینگ (لایه‌برداری) شیمیایی

زگیل‌های مسطح، چون تمایل به رویش خوشه‌ای دارند، ممکن است با روش لایه‌برداری شیمیایی درمان شوند. در لایه برداری شیمیایی برای درمان زگیل از اسید سالیسیلیک، ترتینویین و گلیکولیک اسید استفاده می‌شوند.

ایمن درمانی (تزریق)

در این روش، دکتر از یک تزریق درون ضایعه‌ای برای واردکردن آنتی‌ژن‌ها به داخل زگیل استفاده می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها سم را به درون زگیل وارد می‌کنند که سیستم ایمنی را برای مقابله با ویروس تحریک می‌کنند.

این درمان برای زگیل‌هایی که سمج هستند و یا نسبت به درمان دارویی مقاومت بالایی دارند مناسب است.

برش جراحی

زگیل یا برآمدگی با دقت به‌وسیله‌ی چاقوی کوچک جراحی بریده می‌شود. این روش تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود و نیاز به یک بخیه کوچک روی پوست دارد. زگیل یا برآمدگی در این روش درمانی سریعاً برطرف می‌شود.

کرایوتراپی(سرما درمانی)

رایج‌ترین روش درمانی برای از بین بردن زگیل کرایوتراپی یا سرما دادن زگیل است. این روش درمانی زگیل را به‌وسیله سرما دادن با نیتروژن مایع نابود می‌کند.

کرایوتراپی برای زگیل باعث ایجاد تاول در آن می‌شود. وقتی تاول لایه‌برداری می‌شود، تمام و یا قسمتی از زگیل نیز لایه‌برداری می‌شود. روش برداشتن زگیل با نیتروژن مایع ممکن است، نیاز به چندین جلسه درمانی با فواصل 1-3 هفته‌ای بین هر درمان، برای مؤثرتر بودن درمان دارد.

الکتروسرجری (سوزاندن)

در الکترو سرجری، بار (شارژ) الکتریکی از طریق نوک سوزن برای سوزاندن زگیل به آن وارد می‌شود، که اغلب برای خلاص شدن از زگیل‌های معمولی و مسطح استفاده می‌شود.

الکتروسرجری اغلب با روش کارتیج (بافت‌برداری) به کار برده می‌شود که تکه‌ای از زگیل با چاقوی جراحی کوچک یا ابزار قاشق مانند کوچک برداشته می‌شود. این روش معمولاً بی‌حسی موضعی لازم دارد، چون ممکن است دردناک باشد، درحالی‌که کنترل عمق سوزاندن و بافت‌برداری در حین درمان زگیل برای جلوگیری از ماندن جای زخم الزامی است.

لیزر درمانی

جراحی لیزری از تابش شدید نور، یا لیزر برای سوزاندن و نابود کردن زگیل استفاده می‌کند. بی‌حسی موضعی بسته به تعداد زگیل‌هایی که باید برداشته شوند و یا اندازه موضع درمانی اغلب استفاده می‌شود. برداشتن زگیل یک روند ایمن و مؤثر است که می‌توان آن را حتی برای حساس‌ترین قسمت‌های بدن استفاده کرد. از بین بردن زگیل با استفاده از لیزر برای جلوگیری از بازگشت دوباره آن‌ها نیز استفاده می‌شود.

درمان لیزری زگیل در صورت همراه شدن با دیگر روش‌های از بین برنده زگیل ایجاد ناراحتی یا ناسازگاری نمی‌کند و برای بزرگسالان و بچه‌ها در هر سنی ایمن است.

 جلسات متعدد در درمان لیزری زگیل برای از بین بردن دائمی آن بسته به‌اندازه، مکان و تعداد زگیل لازم است. زگیل‌های ساده ممکن است تنها به یک جلسه درمان عمیق‌تر نیاز داشته باشند، ولی برای زگیل‌های سمج ممکن است چندین جلسه درمانی لازم باشد.

فواید روش درمان لیزری زگیل‌ها

 • به‌طورمعمول حداقل جای زخم را ایجاد می‌کنند.
 • تنها به بی‌حسی موضعی نیاز دارد.
 • انجام آن سریع و آسان است.
 • عالی‌ترین درمان زگیل است.

پیشگیری


ابتلاء به ویروس ایجادکننده زگیل در صورت داشتن بریدگی یا خراش در روی پوست سریع‌تر و راحت‌تر است. سطح خشن پوست‌های خشک، جویدن ناخن یا برش‌های کوچک روی دست‌ها و پاها راه نفو‌ذ ویروس به بدن را ایجاد می‌کنند. شما ممکن است در صورت لمس زگیل شخص دیگری به آن مبتلا شوید. برخی افراد در صورت دست زدن به شئ که شخص دارای زگیل به آن دست زده ممکن است به زگیل مبتلا شوند، مثل حوله. پوشیدن کفش راحتی یا دیگر پوشش‌های پا در حمام‌های عمومی ممکن است شانس انتقال را افزایش دهد. ابزارهای استفاده‌شده برای تراش در نواحی دارای زگیل (مثل سوهان ناخن، سنگ پا و غیره) نباید برای پوست‌ها و ناخن‌های نرمال و همچنین به‌طور مشترک با دیگران استفاده شود. همین‌طور نواحی دارای موی بدن که زگیل دارند نیز باید یا با موزن برقی موزدایی شوند و یا اصلاً موزدایی برای این نواحی انجام نشود.