درمان و رفع افتادگی پلک: روش‌های غیر جراحی

v

بسیاری از اوقات، چین افتادن در ابروها و وجود پوست اضافی در بالای چشم به علت کمبود حجم در ناحیه پلک بالایی و ابرو‌ها است.  با بالا رفتن سن، چربی موجود در این ناحیه از صورت، کم می‌شود. به همین خاطر است که کودکان و افراد جوان چشمان گرد و درشتی دارند، اما افراد پیر چشمان تورفته و ریز دارند و دور چشم‌های آن‌ها چین و چروک تشکیل می‌شود. درست مانند یک بادکنک که هوای داخل آن خارج می‌شود، با بالا رفتن سن و کاهش حجم چربی در ناحیه چشم و ابرو، در پوست پلک‌ها چین می‌افتد. در برخی موارد، بهتر است که پوست اضافی این ناحیه (طی جراحی پلک) برداشته شود، اما در بعضی از بیماران نیز بهتر است با برگرداندن حجم ازدست‌رفته در این ناحیه، چشم‌ها و پلک‌ها را به شکل اولیه‌ی ‌خود بازگرداند. پتوز مادرزادی به معنای وجود پتوز در بدو تولد می‌باشد. اگر کودکی با پتوز متوسط تا شدید متولد شود، ممکن است برای تکامل بینایی نیازمند درمان فوری باشد. پتوز مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده پلک فوقانی که عضله لواتور نام دارد، اتفاق می‌افتد. اگرچه معمولاً یک اختلال مجزا می‌باشد، ولی در موارد افتادگی مادر زادی پلک ، ممکن است همراه با اختلالات زیر باشد: اختلال حرکات چشمی بیماری‌های عضلانی تومورهای پلک یا سایر تومورها اختلالات عصبی.

مسئله اساسی


گودی زیر چشم و افتادگی پلک چشم یکی از اولین نشانه‌های بالا رفتن سن و پیری است. تشکیل پف زیر چشم و همچنین سیاهی و گودی زیر و دور چشم معمولا به علت کاهش حجم چربی در ناحیه اطراف چشم است. این کاهش حجم چربی همچنین در ناحیه پلک بالایی و ابرو و پیشانی نیز اتفاق می‌افتد. این امر موجب افتادگی پلک‌ها شده و همچنین باعث می‌شود که اینطور به نظر بیاید که پلکهای بالایی دارای پوست اضافی هستند. افتادگی پلک‌ ها و گودی زیر چشم‌ها باعث می‌شود که چهره‌ی ما خسته و لاغر و بی‌جان به نظر بیاید.

درمان


اخیرا پیشرفت‌های بسیار چشمگیری در زمینه بهبود ظاهر و زیبایی چشم‌ها با روش‌های غیرجراحی صورت گرفته است. طی دهه گذشته، متخصصین دریافته‌اند که کاهش حجم چربی در ناحیه اطراف چشم مهم‌ترین عامل پیر شدن ظاهر صورت و خصوصا چشم‌ها می‌باشد.

لیفت پلک (رفع افتادگی پلک) با روش‌های غیرجراحی

سه روشی که معمولا برای لیفت غیرجراحی پلک ها (رفع افتادگی پلک) به کار می‌روند، عبارتند از:

تزریق ژل و تزریق چربی خود بیمار و تزریق بوتاکس

تزریق ژل یکی از روش های درمان افتادگی پلک است. ژل‌های تزریقی از هیالورونیک تهیه می‌شوند. هیالورونیک نوعی پروتئین است که به طور طبیعی نیز در بدن وجود دارد. برای لیفت پلک معمولا ژل هیالورونیک در ناحیه گودی زیر چشم و همچنین در ناحیه بالایی پلک‌ها و زیر ابرو‌ها برای رفع شل‌شدگی و افتادگی پلک چشم این ناحیه و بهبود موقعیت ابرو‌ها، تزریق می‌شود.

ژل‌های تزریقی معمولا عوارض بسیار کمی‌ دارند و ممکن است بین 6 تا 30 ماه ماندگاری داشته باشند.

لیفت پلک به روش غیرجراحی با تزریق ژل. این بیمار قبلا عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) را انجام داده است اما همچنان گودی زیر چشم او باقیست و چشمان او تورفته است.

لیفت پلک به روش غیرجراحی با تزریق ژل. پلک بالایی دارای حجم زیرپوستی بیشتری است و میزان افتادگی پوست آن بیشتر است. تصویر بعدی یک سال و نیم بعد از درمان گرفته شده است.

تزریق چربی یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود وضعیت پلک‌ها و از بین بردن پف زیر چشم است. می‌توان چربی بسیار کمی ‌را از نواحی دیگر بدن بیمار استخراج کرد و سپس به روش کاملا ایمنی، این چربی‌ها را مجددا در گودی زیر چشم و سایر نواحی اطرف چشم که دچار شل‌شدگی و افتادگی و چین و چروک پوستی شده‌اند، تزریق کرد. تزریق چربی نه تنها گودی و تورفتگی چشم را برطرف می‌کند، بلکه وضعیت پوست را نیز بهبود می‌بخشد.

در این روش پزشک متخصص باید بسیار محتاط باشد و مقادیر بسیار کمی ‌از چربی را تزریق کند. این روش مهارت بالایی نیاز دارد و اصلاح کردن اشتباهاتی مانند تزریق بیش از حد چربی و تزریق چربی در محل نادرست، بسیار مشکل خواهد بود.

تزریق بوتاکس/دایسپورت نیز به عنوان بخشی از پروسه لیفت بدون جراحی پلک، می‌تواند برای کاهش چروک دور چشم بسیار موثر باشد و ظاهر کلی شما را نیز تا حدود زیادی بهبود دهد.

این تزریقات بسیار سریع و طی یک مراجعه کوتاه به مرکز انجام می‌شوند و نیازی به گذراندن دوره‌ی ریکاوری نیز ندارند. کل جلسه‌ی درمانی در حدود 15 دقیقه طول می‌کشد و فقط مقدار کمی ‌قرمزی ایجاد می‌کند که این قرمزی پوست نیز به سرعت برطرف می‌شود. در روش تزریق ژل، شما بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی شاهد بهبود ظاهر خود خواهید بود. این روش‌ها تقریبا بدون درد هستند. روش‌های تزریق ژل و تزریق بوتاکس، هر کدام مستقل و منحصر به فرد هستند و بنابراین می‌توانند به صورت جداگانه و یا همراه با یکدیگر انجام شوند.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین ار روش‌های غیرجراحی مثل تزریق ژل و چربی  برای رفع مشکل افتادگی پلک ارائه می‌گردد. برش دادن پوست‌های شل‌شده و اضافی، ظاهر چشم‌ها را به کلی تغییر می‌دهد اما هدف متخصصین زیبایی این است که زیبایی و جوانی چشم‌های شما را بازیابی کنند. بهترین روش درمانی برای این ناحیه، استفاده از روش تزریق برای بهبود گودی و تیرگی زیر چشم و حجم از دست رفته در پلک بالایی می‌باشد.

جراحی

در واقع، انجام دادن جراحی در این بیماران باعث می‌شود که ظاهر چشم‌ها بیشتر از قبل تورفته و استخوانی بشود و هرچند با انجام جراحی، پوست شل‌شده و اضافی برداشته می‌شود اما چهره بیمار پیرتر به نظر خواهد آمد.

لیفت پلک با لیزر

طرفداران جراحی با استفاده از برش‌های لیزری برای رفع افتادی پلک، معتقدند که جراحی بافت‌های نرم با استفاده از لیزر بسیار کارآمد‌تر و در مواردی بسیار موثر‌تر از جراحی به روش استاندارد است. این مسئله چند دلیل دارد.

اول این که در صورتی که جراح به شیوه‌ی صحیح از بیم لیزر استفاده کند، می‌توان از آن به عنوان سه وسیله‌ی مختلف استفاده کرد: وسیله‌ای برای برش دادن پوست، وسیله‌ای برای سوزاندن بافت‌ها اضافی و وسیله‌ای برای برش دادن و ایجاد شکاف بین بافت‌های نرم. با استفاده از لیزر، نیاز به استفاده از ابزار‌های مختلف جراحی و تعویض ابزار توسط جراح کم می‌شود و بنابراین زمان کلیِ جراحی کاهش می‌یابد.

دوم این که میزان کارایی جراح در حین جراحی افزایش پیدا می‌کند چرا که با استفاده از لیزر برای رفع افتادی پلک از میزان هموستاز (خونریزی در حین جراحی) که معمولا در جراحی‌های ناحیه‌ی اطراف چشم ایجاد می‌شود، کاسته می‌شود. در ناحیه کاسه‌ی چشمی ‌(پریاوربیتال) رگ‌های خونی زیادی با قطر نیم میلیمتر و کمتر وجود دارد. به همین دلیل است که استفاده از لیزر CO2 برای جراحی‌های ناحیه پری اوربیتال، بهترین روش برای ایجاد برش‌های جراحی می‌باشد.

سوم این که، برش بافت‌ها با استفاده از لیزر CO2 در پلک‌ها و ناحیه پری اوربیتال این امکان را به جراح می‌دهد که در ساختارهای عروقی ظریفی مانند عضلات مولر و لوالاتور، عمل جراحی را انجام دهد و در عین حال ریسک بروز اختلال در بافت‌ها، اختلال عملکرد و هماتوم (تشکیل لخته خون) نیز بسیار کمتر باشد.

در نتیجه، استفاده از لیزر برای رفع افتادی پلک باعث می‌شود که انجام پروسه‌های جراحی که نیازمند ایجاد برش‌های ظریف هستند،  مانند ترمیم بلفاروپتوز، یا اصلاح انقباض پلک با دقت بالاتری انجام شود.

توصیه‌هایی در مورد تغذیه

بهترین روش غیرجراحی برای کاهش گودی و تورفتگی چشم‌ها و همچنین افتادگی و شل‌شدگی چشم‌ها، اجتناب از خوردن غذاهای شور و نوشیدن مقادیر فراوان آب و داشتن خواب کافی می‌باشد. این روش‌ها به خصوص برای شل‌شدگی پلک پایینی بسیار مفید است.