درمان و از بین بردن انواع اسکار (جای زخم و جای سوختگی)

Horrible burns on female hand isolated on white

شما ممکن است در اثر تصادف، آسیب، جراحی (ازجمله بخش c)، و سوختگی به اسکار مبتلا شده باشید. هر بار که پوست یا بافت بریده‌شده و یا آسیب می‌بیند، با تشکیل یک اسکار التیام پیدا می‌کند. عوامل مختلف چگونگی تشکیل اسکار پوستی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ازجمله عمق و اندازه اسکار و یا برش، محل آسیب، نوع پوست، سن، وراثت، جنسیت و نژاد. تمامی این عوامل بر چگونگی واکنش پوست شما تأثیر می‌گذارند. بیماران ممکن است به دلیل ظاهر اسکار (دلیل زیباشناختی) و یا به دلیل اینکه اسکار موجب جمع شدن یا بدشکلی پوست آنها شده، اقدام به رفع و درمان اسکار سوختگی می ‌کنند. اسکار ممکن است با علائمی مانند خارش، ناراحتی یا خشکی پوست همراه باشد. به‌ علاوه،‌ جای زخمممکن است دامنه حرکت ناحیه آسیب‌دیده بدن را محدود کند.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، ما درمان‌های ایمن و مؤثر را ارائه می‌دهیم تا به دغدغه شما در مورد اسکار پایان دهیم. ما قادر به درمان تمامی انواع اسکار مانند زخم، سوختگی، کلوئید، آکنه، هیپرتروفیکو آتوپیک هستیم. تکنیک‌های مختلفی توسط متخصصین پوست زیبایی باتجربه ما برای درمان جای زخم شما به کار گرفته می‌شود. برای تعیین وقت مشاوره می‌توانید با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف اسکار


اسکارهای مختلف به درمان‌های مختلف نیاز دارند.

1- اسکارهای پس از سانحه: اسکارهای معمولی صورت که در اثر حادثه، بیماری یا جراحی ایجاد می‌شوند، معمولاً تنها به یک درمان ساده جراحی برای بازیابی جایگاه بافت (برای مطابقت با خطوط و کانتور طبیعی صورت) و بازسازی ماهرانه پوست نیاز دارند. برای اسکارهای سطحی پس از سانحه، جای جوش و جای زخم، درمان میکرونیدلینگ، درمان لیزر، لایه‌برداری پوست، خراش پوست یا تزریق چربی، ممکن است نرمی و بهبود رضایت‌بخشی را به دست دهد.

2- اسکارهای ناشی از سوختگی:‌ سوختگی‌ها اغلب نواحی وسیع‌تری از پوست را درگیر می‌سازند و موجب می‌شوند که پوست پس از التیام ظاهری چروک (جمع شده) داشته باشد. عمل جراحی شامل قطع کردن کامل بافت اسکار (در صورت امکان) است. فلپ‌های پوست، که متشکل از پوست سالم مجاور هستند، برداشته‌شده و برای ایجاد یک خط برش جدید جابجا می‌شوند. زمانی که فلپ امکان‌پذیر نباشد،‌ از اکسپاندر یا پیوند پوست استفاده می‌شود.

3- اسکارهای کلوئید: کلوئیدها درنتیجه تولید بیش‌ازحد کلاژن پوست پس از التیام یک زخم ایجاد می‌شوند. این اسکارها موجب رشد بیش‌ازاندازه زخم می‌شوند و مانند اسکارها، ظاهری برجسته دارند. جراحی شامل حذف کلاژن فیبری سخت داخل جای سوختگی، و سپس جمع کردن پوست است. معاینه اسکار پس از عمل، به‌منظور بررسی نشانه‌های عود کلوئید ضروری است، زیرا امکان انجام اقدامات پیشگیرانه وجود دارد (درمان‌های فشار، پدهای ژل سیلیکون، و تزریق آستروئید).

4- اسکارهای هایپرتروفیک: اسکارهای هایپرتروفیک برجسته مانند اسکارهای کلوئید از مرز زخم اصلی فراتر نمی‌روند،‌ اما به دلیل بافت ضخیمشان می‌تواند ناخوشایند بوده و موجب محدود کردن حرکت عضلات اصلی شوند. بافت اضافی اسکار برداشته می‌شود،‌ جایگاه آن تغییریافته و مجدداً سر جای خود قرار می‌گیرد، به‌گونه‌ای که پس از بهبود کمتر مشخص است.

5- اسکارهای آتروفیک: اسکارهای فیبروتیک تورفته نقطه مقابل اسکارهای هیپرتروفیک هستند. این اسکارها می‌توانند طیف وسیعی از اسکارهای اندکی تورفته تا اسکارهای کاملاً تورفته،‌ با ماده بافت نرم کاهش یافته و گاه‌گاهی چسبیده به بافت‌های عمیق‌تر را شامل شوند. این نوع از جای زخم به‌طورکلی به جراحی همراه با انتقال چربی به‌خوبی پاسخ می‌دهد.

قبل از  عمل برداشتن اسکار


اولین قدم تعیین وقت مشاوره فردی با جراح پلاستیک است. تاریخچه پزشکی شما، علائم مربوط به جای سوختگی، و اهداف شخصی ارزیابی خواهند شد. یک معاینه کامل فیزیکی انجام خواهد شد. جراح شما گزینه‌های موجود و انتظارات متناسب با اهداف خاص شما را  مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

درمان اسکار


پس از مشاوره اولیه، جراح شما گزینه‌های درمان جای جوش و جای زخم را بر اساس نوع آن و نیازهای فردی بیماری مشخص خواهد کرد.

بازسازی پوست با لیزر

لیزرهای مختلف برای بهبود سطح ناهموار اسکارها در دسترس هستند. بازسازی فرکشنال co2 اسکارها توسط متخصصین پوست ارائه می‌شود. لیزر بازسازی پوست را می‌توان همراه با دیگر روش‌های توصیف‌شده در زیر به کاربرد. انواع دیگر لیزر برای اسکارهای پرخون یا قرمز استفاده می‌شوند. درمان بسته به نیازها و اهداف بیماران به‌صورت فردی طراحی می‌شود.

توسعه بافت

یک "بالون"‌ در زیرپوست سالم مجاور قرار داده‌شده و پوست با پر کردن اکسپاندر بافت با محلول سالین در طول یک دوره زمانی کشیده می‌شود. پس از گذشت چند هفته یا ماه، پوست به‌ اندازه کافی کشیده و سپس جای زخم به‌ وسیله جراحی برداشته می‌شود. از پوست کشیده شده برای بستن نقص اسکار استفاده می‌شود.

پیوند پوست

یک لایه نازک از پوست از یک ناحیه سالم بدن گرفته‌شده و به ناحیه اسکار پیوند زده می‌شود. پیوند پوست ممکن است ازلحاظ رنگ و ضخامت باپوست مجاور یکسان نباشد، اما یک گزینه خوب برای بازیابی عملکرد به نواحی اسکار که به‌شدت تحت تأثیر قرارگرفته اند، محسوب می‌شود.

خراش پوست

این روش برای صاف کردن ناهمواری‌های سطح پوست از طریق برداشتن لایه فوقانی پوست استفاده می‌شود. در اصل لایه بالایی جای سوختگی از طریق سمباده یا یک برس چرخان تا زمان رسیدن به عمق مطلوب خراشیده می‌شود.

تزریق ژل

کلاژن (ژل) یک پروتئین طبیعی است و برای پر کردن نواحی جای زخم فرورفته استفاده می‌شود. هدف پر کردن نواحی ناهموار برای بهبود ظاهر اسکار است. نتایج حاصل از تزریق ژل فوری بوده، اما دائمی نیستند و جای سوختگی درنهایت نیاز به درمان مجدد دارد.

تزریق چربی

در تزریق چربی که به تزریق ژل شباهت بسیاری دارد، از چربی خود بیمار برای انتقال به یک ناحیه آسیب‌دیده که دارای فرورفتگی یا تورفتگی است، استفاده می‌شود. هدف پر کردن نواحی ناهموار برای بهبود ظاهر جای سوختگی است. همانند تزریق ژل، نتایج فوری هستند. بااین‌حال، این درمان‌ها برای رسیدن به نتیجه موردنظر اغلب نیاز به تکرار دارند.

کاربرد و تزریق آستروئید

آستروئیدها برای صاف کردن و کاهش فعالیت اسکارهای هیپریپرتروفیک و کلوئید استفاده می‌شوند. آستروئیدها را می‌توان در کلینیک به بافت اسکار تزریق کرد، یا در زمان عمل جراحی یا به‌صورت موضعی با روش لیزر استفاده کرد.

ورقه‌های ژله‌ای سیلیکونی

ورقه‌های ژله‌ای سیلیکونی می‌تواند به صاف کردن اسکارهای هیپرتروفیک، کلوئید و فعال کمک کند. این ورقه‌ها روزانه و به‌طورمعمول برای مدت 24 ساعت بر روی جای زخم قرار داده می‌شوند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ ظاهر انواع اسکارها و چین‌وچروک‌ها را بهبود می‌بخشد. دستگاه میکرونیدلینگ از روند درمان طبیعی بدن برای ترمیم و سفت کردن پوست استفاده می‌کند. عوارض میکرونیدلینگ بسیار ناچیز است و ازلحاظ بالینی به‌عنوان روشی ایمن و مؤثر شناخته‌شده و برای درمان بیماری‌های پوستی زیر استفاده می‌شود:

میکرونیدلینگ زمان ازکارافتادگی کمی داشته و می‌تواند به‌طور ایمن بر روی هر نوع پوستی استفاده شود.

Z- پلاستی

Z - پلاستی و تکنیک‌های بازآرایی- بافت مرتبط برای تطبیق مجدد و تغییر موقعیت اسکارها استفاده می‌شوند. Z - پلاستی را می‌توان برای بهبود جمع شدگی و خشکی نواحی جای زخم استفاده کرد.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک (بازسازی) موجب بهبود ظاهری بسیاری از انواع جای زخم به‌ویژه اسکارهای سوختگی شده و انعطاف‌پذیری مفاصل مبتلابه اسکار را افزایش می‌دهد.