درمان و رفع چین‌وچروک صورت

چین وچروک

چین‌وچروک‌ها،‌به‌ عنوان یک بخش طبیعی از روند پیری، بر روی‌ مناطقي از پوست كه در معرض نور آفتاب قرار دارند، مانند صورت، گردن، دست‌ها و ساعد، بیشترین ظهور را دارند.
اگر چین‌وچروک‌ها شما را آزار می‌دهد، گزینه‌های در دسترس شما براي رفع يا محو كردن آن‌ها بيشتر از هميشه می‌باشد. و چنانچه قصد خلاص شدن از شر آن‌ها رادارید، به يك متخصص پوست مراجعه کنید. او می‌تواند پوست شما را ارزیابی كرده و هزینه میکرونیدلینگ برای انجام دادن روی پوست را با تنظیم يك برنامه مراقبت از پوست فردي به شما ارائه دهد.

هر فرد خواهان برخورداري از بهترين ظاهر است. با افزايش سن چین‌وچروک‌ها بيشتر آشکار شده و پوست ما خشک و كدر می‌شود. در مركز زيبايي و مشاوره آذين، ما طیف وسیعی از درمان‌های ضد چروک موجود را ارائه می‌دهیم، كه همگي توسط متخصصین پوست با صلاحیت متناسب با دغدغه‌های بيمار و نواحي مختلف درمان با نتايج عالي ارائه می‌شوند.
ما به شما پيشنهاد می‌کنیم كه پيش از درمان يك جلسه مشاوره با متخصص ما تنظيم كنيد. در این ملاقات ما تاريخچه پزشکی شما را بررسي می‌کنیم، در مورد نواحي مشكل و تأثيري كه می‌توانیم ايجاد كنيم،‌ به شما مشاوره داده و شما را از هرگونه عوارض احتمالي (در صورت وجود) آگاه می‌سازیم. سپس ما یک‌ وقت ملاقات برای درمان شما تنظيم می‌کنیم.

علل چین و چروک صورت


چین و چروک صورت در اثر تركيبی از عوامل مختلف ايجاد مي‌گردند برخي از آن‌ها قابل‌ کنترل و برخي ديگر غير قابل‌ کنترل هستند:‌

سن: با افزايش سن، پوست شما به‌طور طبیعی خاصيت الاستيك خود را ازدست‌داده و شکننده‌تر می‌شود. کاهش تولید روغن‌های طبیعی منجر به خشک شدن پوست شده و از این‌ رو پوست چروکیده‌تر به نظر می‌رسد. چربی در لایه‌های عمیق‌تر پوست شما کاهش می‌یابد. این امر موجب شل شدن و افتادگی پوست و آشکار شدن خطوط و چین و چروک‌ها می‌شود.

قرار گرفتن در معرض نور ماوراءبنفش (UV): اشعه ماوراءبنفش، که روند پیری طبیعی را تسریع می‌کند، علت اصلی چین‌وچروک زودرس است. قرار گرفتن در معرض نور ماوراءبنفش بافت همبند پوست - کلاژن و الاستین، که در لایه‌های عمیق‌تر پوست (درم) قرار دارند را تجزیه می‌کند. بدون وجود بافت همبند محافظ، پوست شما قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. سپس پوست به‌ تدریج دچار افتادگی و چین‌وچروک دائم می‌گردد.
سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند موجب تسریع روند پیری طبیعی پوست شما و ایجاد چین‌وچروک گردد. این امر ممکن است ناشی از ایجاد تغییر در جریان خون پوست شما باشد. 

حرکات مکرر چهره: حرکات و اشارات صورت، مانند نگاه زیرچشمی یا لبخند زدن، منجر به ایجاد خطوط ریز و چین‌وچروک می‌گردد. هر بار که شما از یکی از ماهیچه‌های صورت استفاده می‌کنید، یک شیار زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. با پیر شدن پوست، پوست خاصیت انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و دیگر قادر به بازگشت به حالت اولیه خود نیست. بنابراین، این شیارها به جزئی دائمی پوست شما بدل می‌شوند.

علائم


چین‌وچروک‌ها خطوط و شکاف‌هایی هستند که در پوست شما ایجاد می‌شوند. برخی از چین‌وچروک‌ها می‌توانند به شکاف‌ها یا شیارهای عمیق تبدیل‌شده و ممکن است به‌ طور خاص در اطراف چشم، دهان و گردن قابل‌ توجه باشند.

درمان چین و چروک صورت


اگر چین‌وچروک شما را آزار می‌دهد، گزینه‌های بسیاری برای رفع چین و چروک دور لب و صورت در اختیار شما قرار دارد. تنوعی از تکنیک‌های لایه‌برداری پوست، مواد تزریقی، ژل‌ها و جراحی برای رفع چین‌وچروک‌ها در دسترس هستند. هر یک از این گزینه‌ها دارای نتایج بالقوه و عوارض جانبی مربوط به خود است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبی از درمان‌ها ممکن است رضایت‌ بخش‌ترین نتایج را به دست دهند. روش‌های درمان چین‌وچروک عبارت‌اند از:

لیزر درمانی

در لایه‌برداری لیزر تخریبی، یک اشعه لیزر لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را تخریب کرده و لایه زیرین پوست (درم) را گرم می‌کند، و در نتیجه موجب تحریک رشد فیبرهای کلاژن جدید می‌گردد. با ترمیم زخم‌ها، پوستی صافت تر و سفت‌تر ایجاد می‌گردد.
درمان کامل با لیزر تخریبی ممکن است چند ماه طول بکشد. خطرات شامل زخم و روشن و یا تیره شدن رنگ پوست است.
تحولات جدیدتر در تکنولوژی لیزر، از قبیل لایه‌برداری لیزر فرکشنال غیرتخریبی، زمان بهبودی را کوتاه ساخته و خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد. لیزرهای غیر تخریبی برای افرادی که به چین‌وچروک خفیف پوست مبتلا هستند، مناسب است، زیرا نتایج چندان قابل‌ توجه نمی‌باشند. رفع چین و چروک صورت با لیزر غیر تخریبی نسبت به لیزر تخریبی به‌ طور معمول نیاز به تکرار جلسات درمانی بیشتری دارد.

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال (که به تکنولوژی رادیو فرکانس نیز معروف است) می‌تواند به شما کمک کند تا از شر چین‌وچروک‌های مرتبط با پیری پوست خلاص شوید. در این روش انرژی فرکانس‌های رادیویی از طریق مجموعه‌ای از میخ‌های تولیدکننده انرژی گرمایی موضعی و ضایعات ریز نقطه‌ای در ناحیه درمان به پوست راه پیدا می‌کنند. گرمای ملایم تولید شده در بافت زیر پوستی رشد کلاژن که برای جوان‌سازی و بهبود بافت پوست ضروری است، را تحریک می‌کند.

درم ابریژن (خراشیدن پوست)

این روش شامل خراشیدن لایه سطحی پوست با استفاده از یک برس چرخان است. خراشیدن موجب برداشتن لایه سطحی پوست، و رشد یک‌ لایه جدید می‌شود.
قرمزی، جای زخم و تورم به‌طور کلی چند هفته باقی می‌ماند. رفع رنگ صورتی پوست و مشاهده نتایج ممکن است چند ماه طول بکشد.

میکرو درم ابریژن (پیلینگ مکانیکی صورت)

میکرودرم همانند درم ابریژن، تنها موجب برداشتن یک‌ لایه نازک از پوست می‌شود. این روش به‌طور معمول نیاز به تکرار، احتمالاً تا 16 دوره درمانی برای مشاهده نتایج را دارد.
شما ممکن است یک قرمزی خفیف یا احساس سوزش را در نواحی تحت درمان تجربه کنید. پیلینگ مکانیکی صورت نتایج متوسط و موقت ایجاد می‌کند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در مقادیر کم به عضلات خاص، مانع از انقباض عضلات می‌شود. زمانی که عضلات نتوانند منقبض شوند، پوست نرم‌تر و صاف‌تر به نظر می‌رسد. بوتاکس برای رفع خطوط اخم بین دو ابرو، خطوط پیشانی و چین‌وچروک دور چشم به‌ خوبی عمل می‌کند. نتایج معمولاً حدود سه تا چهار ماه دوام می‌آورند. برای حفظ نتایج نیاز به تکرار تزریق است.

تزریق ژل

ژل‌های بافت نرم، که شامل چربی، کلاژن و ژل هیالورونیک اسید هستند، را می‌توان به چین‌وچروک‌های عمیق‌تر روی پوست صورت شما تزریق کرد. این مواد موجب صاف شدن چین‌وچروک‌ها و رفع شیارهای پوست می‌شوند. شما ممکن است تورم، قرمزی و کبودی موقت را در ناحیه تحت درمان تجربه کنید. از آنجایی‌ که تأثیر اغلب ژل‌ها موقتی است، این روش ممکن است هرچند ماه یک‌بار نیاز به تکرار داشته باشد.

سفت کردن پوست

دستگاه‌های مختلف از حرارت برای سفت کردن پوست استفاده می‌کنند. این درمان غیر تهاجمی نتایج جزئی تا متوسط ایجاد می‌کند که به‌ تدریج در طول چهار تا شش ماه توسعه می‌یابند. هیچ زمان بهبودی برای این روش وجود ندارد.

لیفت صورت

عمل لیفت صورت شامل برداشتن پوست و چربی اضافی در ناحیه تحتانی صورت و گردن و سفت کردن عضله اصلی و بافت همبند است. نتایج معمولاً پنج‌ تا 10 سال دوام می‌آورند. دوران بهبودی پس از عمل لیفت صورت می‌تواند طولانی باشد. کبودی و تورم معمولاً برای چند هفته پس از جراحی مشهود است.
به خاطر داشته باشید که نتایج بسته به محل و عمق چین‌وچروک‌ها متفاوت است. با این‌حال، هیچ‌ چیز روند پیری پوست را متوقف نمی‌کند، بنابراین شما به‌ احتمال‌ زیاد برای حفظ نتایج به تکرار درمان نیاز خواهید داشت.
این روش‌ها معمولاً توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند. همچنین، هر یک از روش‌ها می‌تواند عوارض جانبی خود را داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که این مسائل را با پزشک خود در میان گذاشته‌اید. اطمینان حاصل کنید که متخصص پوست یا جراح پلاستیک شما دارای دانش تخصصی و تجربه کافی در روش موردنظر شما می‌باشد.

میکرونیدلینگ

يک راهکار بسيار مؤثر براي جوانسازي شکل ظاهري و ساختار پوست به صورت کاملاً طبيعي و نيز برطرف کردن عوارضي از قبيل آثار کشيدگي پوست و جاي جوش و آکنه استفاده از میکرونیدلینگ مي‌باشد. اين روش درماني که از آن با عنوان “تحريک کلاژن‌سازي” هم نام برده مي‌شود، از طريق بهبود رنگ و ساختار پوست باعث جوانسازي و زيباسازي آن مي‌شود و در عين حال نيازي به استراحت بعد از عمل نيز ندارد.هزینه میکرونیدلینگ به تعداد جلسات درمانی مورد نياز برای شما بستگی دارد.

پیشگیری


در اینجا راه‌هایی برای حفظ بهترین ظاهر برای پوست شما آمده است:
• حفاظت از پوست
• استفاده از محصولات دارای ضد آفتاب
• استفاده از مرطوب‌کننده ما
• اجتناب از سیگار کشیدن
• حفظ یک رژیم غذایی سالم