راه های چاقی صورت (چاق، پر و گرد شدن صورت)

1

همه افراد از سطوح مختلف چربی در پوست ناحیه صورت خود برخوردار بوده و تعدادی از عوامل باعث ایجاد تغییر در شرایط این بافت چربی می‌شود. به این ترتیب از دست دادن چاقی صورت در نتیجه تغییرات تدریجی در سطح چربی پوست صورت مشاهده می‌گردد. در واقع چربی در هر دوی لایه‌های سطحی و لایه‌های عمیق پوست با افزایش سن از بین می‌رود. در نتیجه کاهش سطح چربی پوست صورت، ظاهر و ساختار صورت تغییر کرده و این شرایط باعث ایجاد افتادگی پوست، تغییر ویژگی‌های ظاهری و نیز ایجاد ظاهر نحیف برای فرد می‌شود.

در طول جلسه مشاوره اولیه، متخصصین ما در مرکز مشاوره زیبایی آذین وضعیت ساختار صورت شما را بررسی کرده و درباره شرایط با شما صحبت می‌کنند. در ادامه از علائم پیری و از دست دادن چاقی در نقاط مختلف صورت یادداشت تهیه شده و شدت این مشکلات مشخص می‌گردد. بر اساس این یافته‌ها، از روش‌های درمان غیر جراحی مناسب در مرکز مشاوره زیبایی آذین همچون تزریق چربی، تزریق ژل، هایفوتراپی و لیفت با نخ برای لیفت صورت استفاده خواهد شد.
قبل از انتخاب روش مناسب برای درمان بیمار، اولین مرحله ایجاد درک مناسب نسبت به شرایطی است که در ارتباط با وضعیت صورت فرد وجود دارد. به همین خاطر شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم در این رابطه و هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این مرکز از طریق شماره تلفن 0218867878 و 02188647881 با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

چگونه از دست دادن چاقی صورت برای سایر افراد جلب توجه می‌کند؟


2

با از بین رفتن چربی و کلاژن موجود در بافت‌های صورت، خطوط و چین و چروک بر روی پوست به تدریج ظاهر می‌شود. سایر علائم از دست دادن پری صورت یا گردیو  آن به علل لاغری صورت شامل افتادگی پوست صورت، ایجاد ظاهر نامناسب برای خط فک، صاف شدن گونه‌ها با ایجاد حفره در زیر چشم، ظاهر شدن خطوط ریز اطراف بینی و نیز تشکیل خطوط لبخند بر روی صورت است.

معکوس شدن مثلث جوانی

3

ترجمه توضیح سمت راست تصویر: ایجاد علائم بالا رفتن سن- افزایش نقاط دارای کاهش حجم به علت لاغر شدن صورت ، صورت جوان با وجود یک ظاهر جذاب در ناحیه صورت ارتباط دارد که در این وضعیت استخوان گونه در موقعیت مناسب قرار گرفته، پوست صاف و نرم بوده و خط فک در موقعیت مناسب است. به هر حال، با بالا رفتن سن، این مثلث زیبایی که در ابتدا در ناحیه فوقانی پهن‌تر است، به تدریج معکوس شده و باعث ایجاد افتادگی در خط فک و صاف شدن گونه‌ها می‌شود. به این ترتیب صورت فرد سنگین‌تر و خسته‌تر به نظر رسیده و گاهی اوقات به خاطر ایجاد خطوط عمیق و زاویه رو به پایین دهان، ظاهر فرد ناراحت یا افسرده به نظر می‌رسد.
این شرایط با کاهش اجزای پرکننده پوست که مسئولیت حجیم کردن پوست و ایجاد ظاهر محکم و صاف را برای آن بر عهده دارند، همراه است. به این ترتیب در این وضعیت تولید هیالورونیک اسید در پوست کاهش یافته و با خشک و زبر شدن پوست، ایجاد خطوط ریز بر روی آن شروع می‌شود. از سوی دیگر با کاهش کلاژن و الاستین، پوست دچار افتادگی شده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در نهایت با افزایش سن جریان خون به نقاط مختلف بدن کاهش یافته و این شرایط باعث ایجاد ظاهر گرفته و از دست دادن حجم آب بدن شده و در عمل با از دست دادن تراکم و درخشندگی پوست همراه می‌شود.

دلایل از دست دادن چاقی صورت


4

از دست دادن گردی و چاقی صورت به خاطر از بین رفتن حجم چربی در لایه‌های سطحی و عمیق پوست اتفاق می‌افتد. دلیل ایجاد این شرایط برای افراد مختلف اندکی متفاوت است، اما معمولاً ترکیبی از عوامل زیر در این رابطه تاثیرگذار می‌باشند:

  • چرخه افزایش و کاهش وزن. رژیم گرفتن به صورت نامنظم می‌تواند باعث کاهش و افزایش وزن شود. به هر حال ادامه یافتن این شرایط می‌تواند باعث تجزیه بافت پیوندی و نازک شدن چربی پوست صورت شود.
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید. اشعه ماورای بنفش خورشید می‌تواند باعث تجزیه کلاژن و الاستین و تشدید علائم پیری در ناحیه صورت شود.
  • نوسانات هورمونی. ترشح برخی هورمون‌های خاص با از دست دادن چربی پوست همراه است. برای مثال پایین آمدن سطح هورمون استروژن در طول دوره یائسگی می‌تواند با نازک شدن بافت چربی در ناحیه صورت همراه باشد.
  • اسکلت‌بندی لاغر. در صورتی که فرد دارای اسکلت‌بندی لاغر در بدن و صورت خود باشد، احتمالاً با افزایش سن با تحلیل رفتن چربی در ناحیه گونه‌ها و پوست خود مواجه می‌شود.
  • از دست دادن تراکم استخوان. بالا رفتن سن با کاهش طبیعی تراکم بافت استخوانی در ناحیه صورت همراه است. علاوه بر این افزایش سن با تحلیل عضلات همراه است و این شرایط می‌تواند تا حدودی باعث از بین رفتن چاقی صورت شود.

روش‌های چاق کردن صورت


اصلی ترین روشهای چاق شدن صورت به شرح زیر هستند:

چاق کردن صورت با تزریق ژل به صورت

5

تزریق ژل سریع‌ترین روش برای چاق کردن صورت است. این روش می‌تواند نتایج فوری برای اصلاح ظاهر صورت از طریق تزریق ژل و/ یا یک ماده مبتنی بر کلاژن برای فرد ایجاد کند.
تزریق ژل‌های سنتی. امروزه مجموعه متنوعی از ژل‌ها را می‌توان برای بازیابی و ترمیم صورت و پر شدن صورت آن مورد استفاده قرار داد. به این ترتیب در نتیجه این روش ها امکان پر شدن گونه‌ها و شقیقه‌های صاف شده وجود خواهد داشت. ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید و رادیس برای ایجاد برآمدگی در پوست و از بین بردن شیارهای ایجاد شده اطراف بینی و گوشه‌های دهان مناسب هستند. علاوه بر این با استفاده از این روش امکان بهبود ویژگی‌های ظاهری چانه و برجسته کردن لب‌ها نیز وجود خواهد داشت.
جایگزین کردن کلاژن پوست. امروزه از تزریق ژل به لایه‌های مختلف پوست برای پر کردن فضای از بین رفته به خاطر از دست دادن چربی یا کاهش سطح کلاژن استفاده می‌شود. ژل کلاژن دارای چارچوب ساختاری مشخص است که از طریق آن نگه داشتن هیالورونیک اسید (که رطوبت پوست را با جذب سلول‌های آب بازیابی می‌کند) و الاستین (که نقش تعیین کننده در قابلیت ارتجاعی پوست دارد) در ساختار پوست امکان‌پذیر می‌شود.

چاق کردن صورت با تزریق ژل به صورت

6

تزریق چربی به صورت یک رویکرد خاص است که از سه مرحله مختلف تشکیل می‌شود. در واقع تزریق چربی شامل تزریق چربی گرفته شده از خود بدن بیمار (پس از تصفیه) در نقاط مختلف پوست به منظور بازیابی حجم و ظاهر پوست است. نکته کلیدی در دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز و بلند مدت در این حالت پخش کردن چربی در لایه‌های مختلف پوست به صورتی است که رگ‌های جدید خونی پس از تزریق در محل تشکیل شده و بافت پیوندی را تغذیه کنند.
بلافاصله پس از این درمان نتایج به دست آمده ممکن است تا حدود 6 ماه از کیفیت لازم برخوردار نباشند. اما با گذشت این مدت و تشکیل رگ‌های خونی در محل، بافت چربی پیوندی تثبیت شده و نتایج نهایی درمان با گذشت حدود 18 ماه تا 2 سال از جراحی به تدریج کامل خواهد شد.
نتایج حاصل از تزریق چربی می‌بایست برای سال‌های طولانی ادامه داشته باشد. با وجودی که فرآیند از دست دادن چربی صورت باز هم با افزایش سن ادامه پیدا می‌کند، مقدار چربی زیر پوست بیمار در این شرایط بیشتر از سایر افرادی است که از این درمان استفاده نکرده‌اند.

چاق کردن صورت با لیفت نخ

7

لیفت با نخ (PDO) یک روش بسیار مفید برای چاقی صورت از طریق تولید کلاژن طبیعی توسط مکانیزمی به نام ترارسانی مکانیکی (mechanotransduction) است. نخ‌های مورد استفاده در این درمان در اندازه‌های مختلف وجود داشته و از طریق سوزن‌های ریز به پوست وارد می‌شوند. این نخ‌ها مشابه موادی هستند که در عمل‌های جراحی به صورت روزانه توسط جراحان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. نخ‌های بلندتر با قلاب‌های کوچک در انتهای آن برای لیفت صورت مشابه شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در روش‌های غیر جراحی لیفت صورت انجام می‌شود. نخ‌های وارد شده به پوست در این روش با گذشت 6 ماه تجزیه شده و از بین می‌روند، اما تاثیرات ناشی از آنها برای سال‌ها ادامه دارد.

چاق کردن صورت یا لیفت صورت توسط اولترا هایفو

8

امروزه برای لیفت صورت می‌توان ترکیبی از امواج مافوق صوت دارای قدرت زیاد و نیز امواج رادیویی را برای افراد مورد استفاده قرار داد. این درمان یک روش انقلابی و نوآورانه است که نیازی به ریکاوری نداشته و در آن از قدرت امواج مافوق صوت و نیز امواج رادیویی برای نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌شود. در حقیقت اصلاح شرایط این لایه‌ها قبلاً فقط از طریق عمل جراحی لیفت صورت امکان‌پذیر بود. به این ترتیب روش اولترا- هایفو می‌تواند کامل‌ترین روش غیر جراحی برای لیفت صورت و چاقی آن باشد.

چاق کردن صورت با کرم چاق کننده صورت

9

اجزای تشکیل دهنده کرم‌های چاق کننده صورت به شرح زیر هستند:

  • پپتیدها: از ساختارهای کلاژن مصنوعی تشکیل شده و می‌توانند به محکم شدن ساختار پوست کمک کنند.
  • ویتامین C: از پوست در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کند.
  • هیالورونیک اسید: در عمل می‌تواند با حفظ سطح آب و رطوبت پوست باعث ایجاد برآمدگی و حجیم شدن آن شود. هیالورونیک اسید همچنین یک ماده آنتی‌اکسیدان است.
  • آلفا هیدروکسی اسیدها: ضخامت پوست را از تزریق بهبود سطح کلاژن و هیالورونیک اسید افزایش می‌دهند.
  • ویتامین A: باعث بهبود فرآیند تکثیر سلولی، صاف شدن و هموار شدن پوست می‌شوند. در واقع ویتامین A می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن و نیز کاهش سطح تجزیه الاستین پوست شود. به این ترتیب پوست ضخیم شده و فرآیند بهبود طبیعی آن تحریک می‌شود.

رژیم غذایی برای چاق کردن صورت

10

مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات می‌توانند برای حفظ سلامت پوست و بازیابی حجم آن مناسب باشند. برای مثال، نان، برنج، پاستا و سایر مواد غذایی مانند آن همگی از غذاهای سرشار از کربوهیدرات هستند. همچنین این مواد نقش تعیین کننده برای تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت بدن دارند. به این ترتیب کاهش حجم مواد غذایی حاوی کربوهیدرات در رژیم غذایی به معنی سوخت و ساز بیشتر چربی در لایه‌های مختلف پوست است. به همین خاطر لازم است به منظور پیشگیری از این شرایط از وجود سطح مناسب و کافی از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات در رژیم غذایی اطمینان حاصل شود.