رفع و درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل و کشاله ران

i

پیر شدن پوست، تغییرات هورمونی، عفونت باکتریایی و سبک زندگی ما می‌تواند باعث تیرگی و سیاهی بخش‌هایی از پوست بطور مثال تیرگی کشاله ران در نتیجه موجب خجالت ما شود. متأسفانه، بسیاری از زنان از تیرگی و سیاهی زیر بغل و کشاله ران خود رنج می‌برند. این سیاهی و تیرگی باعث می‌شود فرد از اینکه بدن خود را به دیگران نشان دهد خجالت بکشد. روش‌های درمانی زیادی طراحی شده‌اند که قسمت‌های تیره پوست مانند زیر بغل، آرنج، کلاه زانو و کشاله ران را سفید و روشن می‌کنند.

ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، گزینه‌های متفاوتی برای درمان تیرگی و سیاهی زیر بغل و کشاله ران ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید با یکی از متخصصان پوست ما مشورت کنید و بهترین دوره درمانی را برای خود تعیین کنید؛ دوره درمانی می‌تواند شامل از بین بردن موهای زائد با لیزر، کرم‌های مخصوص، درمان با لیزر، میکرودرم ابریژن و یا ترکیبی از این‌ها باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید و یک وقت مشاوره رزرو کنید.

علل تیرگی و سیاهی پوست زیر بغل و کشاله ران


بیماری‌ها

تیرگی و سیاهی زیر بغل و کشاله ران می‌تواند ناشی از وجود یک بیماری خاص باشد که می‌تواند افراد سالم را تحت تأثیر قرار دهد. معمولاً این بیماری‌ها در افراد مبتلا به اختلالات انسولین یافت می‌شود. افراد مبتلا به آدیسون، مشکلات غده هیپوفیز، تیروئید و یا افرادی که قرص‌های هورمونی مانند قرص‌های ضدبارداری و یا داروهای کلسترول حاوی اسید نیکوتین مصرف می‌کنند نیز در معرض این بیماری‌ها قرار دارند. تیرگی و سیاهی پوست می‌تواند در تمام قسمت‌های بدن که چین دارد، رخ دهد.

تراشیدن موها

ممکن است تراشیدن موهای زیر بغل باعث تیرگی و تغییر رنگ آنها شود. با تراشیدن، موها در سطح پوست بریده می‌شوند. اگر رنگ موها تیره‌تر از رنگ پوست باشد، ته موهای تراشیده شده مانند یک لکه تیره به نظر می‌رسد.

عفونت باکتریایی

یک عفونت باکتریایی می‌تواند باعث سیاهی و تیرگی زیر بغل و کشاله ران شود. این عفونت در آغاز مانند لکه‌های صورتی ظاهر می‌شود و سپس به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌یابد. این نوع عفونت بیشتر در بین افراد مبتلا به دیابت دیده می‌شود. همچنین در افرادی که در شرایط آب و هوای گرم زندگی می‌کنند نسبت به آنهایی که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند، بیشتر یافت می‌شود.

استفاده از ضد عرق‌ها و از بین برنده‌ی بوی عرق

عناصر موجود در محصولات ضد عرق می‌تواند با پوست واکنش دهد و باعث تغییر رنگ آن شود. شما می‌توانید مصرف ضد عرق‌ها و محصولات از بین برنده بوی عرق را متوقف کنید و یا از محصولات با مارک‌های بهتر استفاده کنید.

گزینه‌های درمانی


 چندین گزینه جهت درمان تیرگی زیر بغل وجود دارند که عبارتند از:

درمان موضعی

اولین گزینه برای بهبود و رفع سیاهی زیر بغل و کشاله ران، استفاده از کرم‌های موضعی روشن‌کننده پوست است. هزینه درمان موضعی بسیار کم است و یک گزینه کاملاً غیرتهاجمی به حساب می‌آید. برخی کرم‌های موضعی رنگ پوست را به صورت جزئی بهبود می‌دهند، اما اکثر آنها تقریباً اثری ندارند و تیرگی پوست را برطرف نمی‌کنند. از اشکالات اصلی کرم‌های روشن‌کننده پوست این است که تأثیر آنها کوتاه‌مدت است و همچنین مصرف آنها در طولانی‌مدت عوارض جانبی زیادی دارد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش زیبایی است که برای درمان تعداد زیادی از مشکلات زیبایی از جمله کدر بودن، تیرگی و ناهمواری پوست زیر بغل و کشاله ران مؤثر است. میکرودرم ابریژن بیرونی‌ترین لایهی پوست را از بین می‌برد و یک پوست روشن‌تر را نمایان می‌کند. این روش برای درمان آسیب‌های ناشی از نور خورشید، جای جوش‌ها و یا رنگ‌دانه‌های تیره‌ی پوست نیز مؤثر است.

درم ابریژن 

درم ابریژن مانند میکرودرم ابریژن کار می‌کند با این تفاوت که این روش شدیدتر و کمی دردناک‌تر است. در این روش با استفاده از یک برس سیمی، لایهی رویی پوست که آسیب دیده است از بین برده می‌شود و پوستی روشن‌تر آشکار می‌گردد. این روش به جلسات درمانی متعددی نیاز دارد.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی روشی است که در آن برای از بین بردن لایهی آسیب‌دیده‌ی پوست، از یک محلول شیمیایی استفاده می‌شود. با از بین بردن لایهی آسیب‌دیده، پوستی روشن و هموار نمایان می‌گردد. این گزینه به عنوان مؤثرترین روش روشن کردن پوست در نظر گرفته می‌شود.

لیزر

سیاهی و تیرگی زیر بغل و کشاله ران می‌تواند باعث خجالت کشیدن فرد شود؛ اما جای نگرانی نیست زیرا چندین روش درمانی وجود دارد که می‌تواند این تیرگی را بهبود بخشد. لایه‌برداری پوست با استفاده از لیزر یک گزینه ایده‌آل برای درمان این عارضه است؛ این روش آسان، ایمن و عاری از هرگونه مواد شیمیایی است. لایه‌برداری پوست با لیزر کمتر از 20 دقیقه زمان می‌برد و به کرم‌های بدبو و مراقبت و نگهداری روزانه نیازی ندارد. به علاوه به هیچ‌گونه زمان استراحت نیازی نیست و شما می‌توانید بلافاصله بعد از درمان به فعالیت‌های عادی روزانه خود بازگردید. در صورتی که پوست شما فقط یک یا دو مقیاس تیره‌تر شده باشد، تنها یک جلسه درمان کفایت می‌کند. با این حال اکثر افرادی که به دنبال درمان تیرگی پوست خود هستند، پوستشان خیلی تیره شده و به 5 تا 10 جلسه درمان نیاز دارند. پزشک در طول جلسه مشاوره، تعداد جلسات لازم را به شما خواهد گفت.

از بین بردن موهای زائد با لیزر 

از بین بردن موهای زائد با لیزر، روشی است که هم از لحاظ کارایی و هم از لحاظ محبوبیت در حال رشد است. لیزر موهای زائد زیر بغل و کشاله ران به روشن شدن پوست این نواحی کمک می‌کند و از تعداد و ضخامت موهای آن می‌کاهد. نور لیزر به فولیکول مو ضربه می‌زند و به آن آسیب وارد می‌کند که در برخی موارد می‌تواند به طور دائم رشد آن را متوقف کند. مجموعه جلسات درمانی در طول بیش از چندین هفته تنظیم می‌شود تا ریشه مو در سه دوره رشد به طور کامل نابود شود. موهای لیزرشده در ابتدا رشد می‌کنند، اما این موها نازک‌تر و روشن‌تر از قبل هستند. در طول دوره درمان، هرگونه مویی که دوباره رشد کند به طور قابل‌ توجهی نسبت به قبل نازک‌تر و پراکنده‌تر است و احتمال اینکه به صورت زیرپوستی رشد کند بسیار کمتر است.

نتایج