رفع و از بین بردن ترک و خطوط بعد از حاملگی،چاقی و لاغری

gebelikte-sik-karsilasilan-sorunlar

هرکسی ممکن است در مراحل مختلف زندگی خود با مشکلات پوستی مختلفی رو به رو شود. در حالی که می‌توان به راحتی از بروز برخی از این مشکلات پیشگیری کرد، جلوگیری از بروز برخی دیگر از این مشکلات بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است. ترک چاقی ولاغری یا بارداری  یکی از مشکلاتی است که خصوصا بعد از حاملگی یا بعد از یک دوره چاقی ایجاد می‌شود و هرچند ظاهر آن‌ها بعد اط مدتی بهبود پیدا می‌کند اما به طور کامل از بین نمی روند. ترک‌ پوستی به شکل خطوط یا رگه‌هایی روی پوست هستند که رنگی قرمز یا صورتی رنگ دارند و بر اثر کشیده شدن بیش از حد لایه‌ی درمیس پوست ایجاد می‌شوند. در واقع لایه‌ی درمیس پوست بر اثر کشیدگی بیش از حد دچار پارگی‌هایی می‌شود و این زخم‌ها در آن ایجاد می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که شخص به سرعت و ظرف مدت زمان کوتاهی چاق شود. بعد از لاغر شدن مجدد شخص، این ترک‌های پوستی تا حدودی محو می‌شوند اما کاملا از بین نمی روند. اغلب زنان این ترک‌ پوستی را در شکم خود دارند و البته این مشکل در نواحی دیگری مانند سینه‌ها، ران‌ها، کمر و پهلو‌ها و باسن نیز بروز می‌کند.

امروزه درمان ترک‌ پوستی امکان‌پذیر شده است. شما در صورتی که مایل هستید ترک‌های پوستی خود یا سایر مشکلات و ضایعات پوستی ناخوشایندی که دارید را ازبین ببرید، می‌توانید به مرکز مشاوره و زیبایی آذین مراجعه کنید. ما برای درمان ترک‌ پوستی که هنوز در فاز اولیه قرمزی یا کبودی قرار دارند و یا مدت زمانی از آن‌ها گذشته و به رنگ سفید درآمده‌اند، از تکنیک‌های درمانی مختلفی استفاده می‌کنیم تا تولید کلاژن در بافت‌های عمقی پوست را افزایش دهیم. تولید کلاژن بیشتر در پوست موجب می‌شود ترک‌ پوستی محو شود و کمتر در معرض دید باشد. با انجام این درمان‌ها شما شاهد نتایج خیره‌کننده‌ای خواهید بود. ما می‌توانیم طی جلسه‌ی مشاوره با ارزیابی وضعیت شما بگوییم که برای درمان ترک‌ پوستی شما چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و چقدر طول خواهد کشید تا نتایج درمان را مشاهده کنید. انجام مشاوره با متخصصین این کلینیک، شما را برای انجام درمان در این کلینیک مجبور یا متهعد نمی‌کند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت مشاوره لطفاً با شماره 0218867878 و 02188647881 تماس بگیرید.

 

علت ایجا ترک پوستی


ترک‌ پوستی معمولا بعد از حاملگی و در ناحیه شکم و سینه‌ها ایجاد می‌شود. مهمترین دلیل بروز ترک بارداری، تغییرات هورمونی است که در این دوران در بدن ایجاد می‌شود. هورمون‌های ترشح شده در هنگام بارداری موجب می‌شوند که تارهای کلاژن موجود در پوست شل شوند تا در حین بزرگ شدن جنین، پوست بدن مادر به راحتی کشیده شود. برخی از زنان از ابتدا تارهای کلاژنی ضعیف‌تری دارند و به همین خاطر در دوران بارداری، دچار ترک‌ پوستی شدیدی می‌شوند.زنانی که بدنسازی کار می‌کنند که معمولا به ترک‌ پوستی دچار می‌شوند چرا که استروئید مصرف می‌کنند.

نوجوانان ممکن است در سن بلوغ و با افزایش تولید هورمون‌های رشد و کشیده‌شدن ناگهانی پوست، دچار ترک پوست شکم و سینه ها می شوند. وجود نوسان بسیار بالا در وزن نیز موجب عدم تعادل هورمونی در بدن شده که این موضوع نیز موجب تغییراتی در بافت پوست و آسیب به آن می‌شود.

درمان


لیزردرمانی

روش لیزر‌درمانی معمولا برای ترک‌های پوستی استفاده می‌شود که به تازگی شکل گرفته اند. البته متاسفانه، مشخص نیست که ترک‌های پوستی تا چه حد باید تازه باشند تا روش لیزردرمانی بیشتر برای آن‌ها موثر باشد. متاسفانه روش لیزردرمانی بسیار هزینه‌بر است اما در مقابل به اندازه ای که گران است، تاثیرگذار نیست.

در این روش از لیزر فراکشنال استفاده می‌شود که 1 میلیمتر از لایه‌ی خارجی پوست را کنار می‌زند و پوست را لایه‌برداری می‌کند و به طور همزمان با گرم کردن بافت پوست موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین می‌شود. تاثیر لیزر در این حالت دقیقا مشابه با تاثیر پیلینگ شیمیایی است و تنها تفاوتی که در روش وجود دارد این است که برای برای لایه‌برداری پوست و تحریک تولید کلاژن و الاستین، از اسید و تغییر PH پوست استفاده می‌شود.

 مزوتراپی

در این روش (مزوتراپی) با فروکردن سوزن‌هایی در پوست، آسیب مکانیکی کنترل شده ای به پوست وارد می‌شود و از این طریق بافت کلاژن و الاستین در پوست تقویت می‌شود. برای انجام این روش، سوزن‌هایی در امتداد ترک‌ پوستی، درون پوست فرو برده می‌شوند. در دوره‌ی ریکاوری پوست، فعال شدن فرآیندهای طبیعی بدن برای بازسازی خود موجب تولید کلاژن و الاستین بیشتر در پوست می‌شود. در مورد مواد و ترکیبات استفاده شده در مزوتراپی بحث و اختلاف نظر زیادی وجود دارد. اخیرا در ترکیب‌های مورد استفاده دز مزوتراپی از هیالورونیک‌اسید، ترتینوئین و فاکتورهای رشد نیز استفاده می‌شود.

پیلینگ شیمیایی

در روش پیلینگ شیمیایی از یک ماده‌ی اسیدی برای لایه‌برداری پوست و به منظور برطرف کردن مشکلات پوستی، از جمله ترک‌های پوستی، استفاده می‌شود. غلظت این ماده‌ی اسیدی و شدت لایه‌برداری آن می‌تواند متفاوت باشد. ماده‌ی اسیدی به محل‌های مورد نظر روی پوست زده می‌شود و برای چند دقیقه روی پوست می‌ماند و سپس شسته می‌شود. لایه‌برداری کردن پوست موجب می‌شود که سطح آسیب دیده‌ی پوست کنار برود و به جای آن سلول‌های سالم پوستی تشکیل شوند. این روش همچنین موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود. عوارض جانبی و مدت زمان ریکاوری بعد از پیلینگ شیمیایی به قدرات ماده‌ی مورد استفاده برای لایه‌برداری بستگی دارد. قبل از انجام پیلینگ شیمیایی از بیحس‌کننده خوراکی یا موضعی استفاده می‌شود. معمولا برای رسیدن به نتایج ایده‌ال لازم است که پیلینگ شیمیایی چند جلسه انجام شود و لازم است که اینکار توسط پزشک متخصص انجام شود تا اطمینان داشته باشید که آسیبی به پوست شما وارد نمی شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم‌ابریژن موجب لایه برداری کردن ملایم از لایه‌ی نازک خارجی پوست می‌شود. در این روش از دانه‌های کریستالی بسیار ریزی استفاده می‌شود که با سرعت زیادی بر روی پوست اسپری می‌شوند. بعد از انجام میکرودرم‌ابریژن، روند بازسازی پوست به سرعت آغاز می‌شود . یک لایه از پوست سالم و جوان به جای لایه‌ی قبلی تشکیل می‌شود. همچنین این روش موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود و در نتیجه بافت پوست منسجم‌تر شده و حالت شل‌شدگی آن برطرف می‌شود.

درمان ترک پوست با میکرودرم ابرِیژن ، عوارض جانبی بسیار خفیفی دارد و نیازی نیز به گذراندن دوره ریکاوری ندارد. این روش نسبت به روش درمابریژن که با یک برس مکانیکی غلطان انجام می‌شود، بسیار ملایم‌تر، کم‌تهاجمی‌تر و موثرتر است. قبل از انجام میکرودرم‌ابریژن به پوست بیمار بیحس‌کننده‌ی موضعی زده می‌شود. انجام چند جلسه میکرودرم ابریژن می‌توان ترک‌پوستی را به طور کامل از بین ببرد.

میکرونیدلینگ

ایده‌ی اصلی درمان به روش میکرونیدلینگ، تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر است. با توجه به این که پوست قابلیت بازسازی خود را دارد، در این روش با وسیله‌ی مخصوصی که دارای سوزن‌های بسیار باریکی است، آسیب کنترل‌شده‌ای به پوست وارد می‌شود تا پوست بیمار برای بازسازی خود و تولید کلاژن بیشتر تحریک شود. روش میکرونیدلینگ برای بهبود بافت پوست، برطرف کردن پیری پوست، بهبود جای زخم و ترک‌ پوستی و همچنین درمان لکه‌های رنگی، جای جوش و آسیب‌های خورشیدی به کار می‌رود. در این روش بلافاصله بعد از پانچ کردن پوست، لوسیون مخصوصی بر روی پوست زده می‌شود که مواد موثر را به لایه‌های عمقی پوست می‌رساند و در نتیجه این روش درمانی بسیار موثر‌تر خواهد بود.

روش‌های جراحی

روش جراحی تنها در صورتی مد نظر قرار می‌گیرد که پوست بیمار تا حدی آسیب دیده است که شل‌شدگی و افتادگی شدید شده و در واقع بافت اضافی پوست او آویزان شده است.

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی روشی است که به طور چشمگیری تولید کلاژن و استروژن را در پوست افزایش می‌دهد و موجب می‌شود طول بافت‌هایی که در پوست دچار کشیدگی و پارگی شده‌اند و ظاهر ترک‌ پوستی سفید رنگ را ایجاد کرده‌اند، کاهش پیدا کند.
در این روش ترکیب مخصوصی از کربن دی اکسید در پوست و در محل بروز هر یک از ترک‌های پوستی، تزریق می‌شود. وجود کربن دی اکشید باعث می‌شود که سیستم عصبی بدن شما این پیام را به مغز منتقل کند که در ناحیه مورد نظر، کمبود اکسیژن وجود دارد. این حالت از سه ساعت بعد از انجام کربوکسی‌تراپی آغاز می‌شود و بسته به دوز تزریق شده می‌تواند تا 7 روز ادامه داشته باشد.

بدن شما در پاسخ به این حالت، اکسیژن بیشتری به این ناحیه می‌رساند و مویرگ‌های جدیدی در این نواحی تشکیل شده و بافت آن بازسازی می‌شود. در صورتی که ترک‌های پوستی به تازگی تشکیل شده باشند و رنگ آن‌ها هنوز قرمز یا کبود باشد، این روش درمانی تاثیر بسیار شگفت‌آوری خواهد داشت. البته نتایج اولیه حاصل از این درمان بعد از اولین جلسه‌ی درمانی نیز قابل مشاهده هستند اما برای رسیدن به نتایج ایده‌آل و ایجاد گردش خون مناسب در پوست و بازسازی کامل پوست، لازم است 8 جلسه کربوکسیتراپی انجام شود. می توان برای رسیدن به بهترین نتایج، روش کربوکسی‌تراپی را با روش‌های پیلینگ، میکرودرم‌ابریژن و مزوتراپی ترکیب کرد و به صورت همزمان انجام داد.

پیشگیری


راهی برای پیشگیری از تشکیل ترک‌ پوستی وجود ندارد. متاسفانه هیچ کدام از کرم‌ها و لوسیون‌های موجود در بازار موثر نیستند. ترک‌های پوستی یک مشکل دائمی برای پوست هستند که نمی توان از شکل‌گیری آن‌ها پیشگیری کرد اما بعد از شکل‌گیری ان‌ها می‌توان با به کارگیری روش‌هایی آن‌ها را تا حدود زیادی محو کرد و به صورت دائمی، ظاهر پوست را بهبود بخشید. در همه جای دنیا معمولا کرم‌های حاوی روغن نارگیل، بیش از همه برای پیشگیری از بروز ترک‌ پوستی توصیه می‌شوند و هرچند اثر آن‌ها اثبات شده نیست اما ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند