روش‌های درمان جای جوش (اسکار آکنه)

детский-косметолог

جای جوش (اسکار آکنه) معمولاً به خاطر وجود لکه‌ها و نقاط ملتهبي ايجاد مي‌شود که در اثر پُر شدن منافذ پوست از چربي اضافي، سلول‌هاي مرده پوست و باکتري‌ها به وجود مي‌آيند. هنگامي که اين منافذ پوستي از چربي و سلول‌هاي مرده پر مي‌شوند، متورم شده و ديواره فوليکولي آنها پاره مي‌شود. لکه‌ها و جوش‌هاي کم‌عمق معمولاً خيلي جزئي هستند و به سرعت بهبود پيدا مي‌کنند. اما در صورتي که يک پارگي عميق در ديواره منفذ پوستي ايجاد شود، مواد چرکين و عفوني موجود در آن بيرون مي‌ريزد و در تماس با سلول‌هاي سالم اطراف قرار مي‌گيرد. به اين ترتيب، عمق و سطح لکه‌هاي پوستي باز هم بيشتر مي‌شود. از طرفي پوست هم سعي مي‌کند با تشکيل رشته‌هاي جديد کلاژن، اين جوش‌ها را ترميم کند. اما پوستي که در نتيجه ترميم اين جوش‌ها توليد مي‌شود، هرگز به نرمي و لطافت پوست اوليه نخواهد شد.

سعي کنيد اجازه ندهيد که تعداد جای جوش‌ها و تورفتگي‌هاي ناشي از آنها در پوست شما زياد شود. پوست اهميت بسيار زيادي از نظر سلامتي شما دارد. علاوه بر آن در روزگار کنوني، زيبايي ظاهري انسان روز به روز اهمیت بیشتری در جامعه پيدا مي‌کند. بنابراين پوست سالم و زيبا به منزله يک دارايي کلان است. با ورود يک فناوري مدرن به مرکز مشاوره و زيبايي آذين، در حال حاضر گزينه‌هاي درماني جديدي براي افرادي که از جای جوش در پوست خود رنج مي‌برند، فراهم شده است. استفاده از روش‌هاي درماني ما مزاياي متعددي را براي شما به همراه خواهد داشت، از جمله اينکه اين روش‌ها کاملاً ايمن و بدون درد هستند و علاوه بر آن شما به استراحت کمتري بعد از عمل نياز خواهيد داشت. شما مي‌توانيد همين امروز براي تعيين نوبت مشاوره با ما تماس بگيريد.

درمان جای جوش (اسکار آکنه)


درمان با امواج راديوفرکانس فرکشنال

راديوفرکانس فرکشنال براي درمان جاي زخم‌هايي که عميق باشند، کارآيي بسيار خوبي دارد. با اين روش مي‌توان تا عمق 5/3 ميلي‌متري بافت پوست را ترميم کرد و نتايج ايده‌آلي از اين روش غيرتهاجمي به دست آورد. مزيت بزرگ ديگري که روش راديوفرکانس دارد آن است که باعث کشيدن پوست صورت مي‌شود و بيمار با استفاده از آن، ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تري پيدا خواهد کرد. با استفاده از روش راديوفرکانس فرکشنال مي‌توان جای جوش‌هاي عميق و جاي زخم‌هاي واگني و تورفته را به خوبي درمان کرد.

درمان با ليزر CO2 فرکشنال

ليزر فرکشنال هم يکی از روش های درمان جای جوش به صورت غيرتهاجمي است که در آن يک نقطه خاصي از پوست با استفاده از يک پرتو ليزر، هدف قرار مي‌گيرد. از اين روش در هر نقطه‌اي از بدن مي‌توان استفاده کرد. ليزر فرکشنال هم لايه اپيدرم يا همان لايه سطحي پوست و هم لايه مياني پوست (درميس) را تحت تأثير قرار مي‌دهد. در نتيجه استفاده از اين روش، وضعيت ظاهري پوست به حالت لطيف‌تري درمي‌آيد و جوان‌تر به نظر مي‌رسد. مهم‌ترين مزايايي که براي اين روش شناخته شده است آن است که اولاً دقت بسيار بالايي دارد و ثانياً بيمار دچار پوسته پوسته شدن و خونريزي در محل مورد عمل نخواهد شد. در واقع، هيچ گونه عوارض جانبي بعد از اين عمل براي بيمار وجود نخواهد داشت.

ليزر کيوسوئيچ ان دي ياگ

ليزر کيوسوئيچ براي روشن کردن رنگ پوست مناسب است و بنابراين براي درمان عوارض رنگدانه‌اي و جاي زخم‌هاي رگه‌اي در پوست کارآيي بسيار خوبي دارد. جای جوش‌ها اغلب به رنگ ارغواني کبود يا قهوه‌اي تيره هستند و همين رنگ آنها باعث مي‌شود که در ظاهر بدتر از آنچه که هستند به نظر برسند. هنگامي که رنگ تيره اين لکه‌ها با استفاده از ليزر کيوسوئيچ روشن‌تر مي‌شود، پوست شما هم به طور قابل ملاحظه‌اي روشن‌تر و شفاف‌تر به نظر مي‌رسد. همچنين پوست شما با استفاده از اين نوع ليزر، ظاهر لطيف‌تر و درخشان‌تري پيدا مي‌کند. ليزر کيوسوئيچ نيازي به استراحت بعد از عمل ندارد و درد زيادي هم براي بيمار به همراه نخواهد داشت. در صورتي که اين عمل به صورت دوره‌اي و به فاصله هر 2 تا 4 هفته يک بار انجام شود، تأثير آن در روشن کردن رنگ جای جوش‌ها خيلي بهتر و سريع‌تر خواهد بود.

استفاده از کرم‌ها و لايه‌بردارهاي روشن کننده پوست

ما با استفاده از ترکيبي از کرم‌ها و لايه‌بردارهاي مخصوص، رنگ جای جوش‌ها را روشن‌تر کرده و سرعت بهبودي آنها را بيشتر مي‌کنيم.

ساب‌سيژن

‌ما از روش ساب‌سيژن از روش های درمان جای جوش ، براي درمان بعضي از جای جوش‌هايي که عمق بيشتري داشته باشند استفاده مي‌کنيم. در اين روش، بافت جاي زخم از بافت همبند زيرين آن آزاد و جدا مي‌شود و سپس مقداري ژل در محل زخم تزريق مي‌شود تا موجب کشيده شدن فوري پوست در محل زخم شود. در روش ساب‌سيژن سوزني، يک سوزن بسيار ريز را به زير جای جوش فرو مي‌کنند و به وسيله آن رشته‌هاي محکم کلاژن که در عمق پوست قرار دارند را قطع مي‌کنند. اين کار باعث آزاد شدن سطح پوست از بافت همبند زيرين آن مي‌شود و به پوست اجازه مي‌دهد که صاف و کشيده شده و سطح تورفتگي‌هاي آن هموار شود. روش ساب‌سيژن از نظر مزايا و معايب آن به مانند يک شمشير دو لبه است و استفاده از آن فقط بايد به صورت انتخابي انجام شود. زيرا آسيب‌هاي احتمالي ناشي از اين عمل ممکن است به جاي برطرف کردن جای جوش، موجب ايجاد يک جاي زخم بدتر و بزرگ‌تر در محل عمل شود.

ميکرونيدلينگ

روش ميکرونيدلينگ يک گزينه بسيار خوب ديگر براي افرادي است که مي‌خواهند جای جوش‌ها را از روي پوست خود برطرف کنند.همچنین این روش برای از بین بردن جای سوختگی نیز موثر است. در اين روش با استفاده از يک سوزن بسيار ريز، زخم‌هاي کوچک و کنترل‌شده‌اي بر روي سطح پوست ايجاد مي‌شود. اين عمل غيرتهاجمي باعث مي‌شود که هر بار که سوزن جايي از پوست را سوراخ مي‌کند، يک کانال بسيار ريز در داخل آن تشکيل شود. اين کانال‌ها بعداً توسط کلاژن جديد پُر خواهند شد و به اين ترتيب جاي زخم‌ها بهبود پيدا مي‌کند. میکرونیدلینگ یکی از ایمن‌ترین و بهترین راهکارها برای درمان جای جوش می‌باشد و براي اغلب افراد به راحتی قابل تحمل خواهد بود. بعضی از مهم‌ترین مزایایی که می‌توان برای عمل میکرونیدلینگ به آن اشاره کرد عبارت است از اینکه این روش برای افرادی که پوست حساس دارند کاملاً مناسب است، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، آسیبی به لایه سطحی پوست (اپیدرم) وارد نمي‌کند و در نهایت اینکه این روش را می‌توان بدون نیاز به تجهیزات و ابزارهای گران‌قیمت به راحتی انجام داد. علاوه بر آن، دوره استراحت بعد از این عمل نیز خیلی کوتاه است و بیمار می‌تواند بعد از یکی دو روز، فعالیت‌های عادی خود را دوباره از سر بگیرد.

تزریق

ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که برای کشیدن و صاف کردن سطح پوست شما از روش تزریق به زیر سطح پوست استفاده کند. این تزریقات می‌تواند به صورت یک عمل سرپایی جداگانه و یا همراه با سایر روش‌های درمانی انجام شود.

تزریق بوتاکس

در بعضي موارد ممکن است پوست اطراف جای جوش شما به حالت چروک خورده و جمع‌شده در آمده باشد. در این حالت می‌توان با تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) در ناحیه اطراف جای جوش، چروک‌های این قسمت را برطرف کرد و وضعیت ظاهری پوست را بهبود بخشید. البته عمل تزریق بوتاکس لازم است به صورت دوره‌ای تکرار شود.

تزریق ژل

تزریق ژل برای درمان انواع مختلف جای جوش‌ها کارایی بسیار خوبی دارد. این روش کاملاً ایمن و برای همه افراد قابل تحمل می‌باشد. از تزریق ژل عمدتاً برای درمان چروکیدگی پوست که در اثر جای جوش به وجود آمده است، استفاده می‌شود. مقدار ژلی که برای هر فرد استفاده می‌شود، نسبت به افراد دیگر متفاوت است و مقدار آن بر اساس نوع و اندازه جای زخم‌ها، آناتومی صورت و موقعيت آن نقطه‌ای که ژل باید تزریق شود، تعیین می‌گردد. مزایای روش تزریق ژل برای درمان جای جوش شامل درد بسیار کم، عدم نیاز به استراحت بعد از عمل، امکان استفاده از این روش همراه با روش‌های درمانی دیگر، ایمنی بسیار بالا، آثار و نتایجي با ظاهر کاملاً طبیعی و در نهايت، ماندگاری بالای نتایج اين عمل می‌باشد.

مزوتراپی

افرادی که مدت‌های طولانی از جای جوش‌های زشت و ناخوشایند در صورت خود رنج برده‌اند، می‌توانند امیدوار باشند که با استفاده از روش مزوتراپی، عمق، اندازه و شکل ظاهری ناخوشایند این جوش‌ها برطرف شود و پوست سالم‌تر و زیباتری پیدا کنند. اساس روش مزوتراپی به این صورت است که اسید هیالورونیک که در لایه میانی پوست تزریق می‌شود، میزان جذب آب و تولید اسید هیالورونیک طبیعی در بافت زمینه‌ای پوست را افزایش می‌دهد.

میکرودرم ابریژن

این روش درمانی برای رفع جای جوش‌هایی که حالت کم عمق و ملایم داشته باشند کارایی خوبی دارد، اما می‌توان از آن برای همه انواع جای جوش‌ها استفاده کرد. روش میکرودرم ابریژن تأثیر زیادی در کاهش تیرگی و قرمزی جای جوش‌ها دارد. از این روش می‌توان برای افزایش کارایی و بهبود نتایج میکرونیدلینگ نیز استفاده کرد.

نتایج


ما تضمین می‌دهیم که شما از هر یک از روش‌های درمانی که در بالا به آنها اشاره شد استفاده کنید، آثار و نتایج مثبت آن را در بهبودی جای جوش‌های خود مشاهده خواهید کرد.