ریزش موی سکه ای، طاسی سکه ای (آلوپسی آره آتا) : علت و درمان آن

18

ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی به صورت ناگهانی و به طور کانونی اتفاق می‌افتد و به طور معمول هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان رخ می‌دهد. این یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می‌شود که در آن فولیکول‌های مو به اشتباه مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می‌گیرند. در برخی موارد ممکن است ریزش مو توسعه پیدا کند و آن ناحیه به طور کامل طاس شود.

مهمی در بیان حالت شخصی ما به عنوان یک فرد دارد و اثرات روحی و روانی ریزش مو روی یک فرد نباید دست کم گرفته شود. اغلب بیماران می‌گویند اولین باری که نزد یک متخصص پوست و مو رفته‌اند و به طور کامل مورد معاینه قرار گرفته‌اند، زمانی بوده که احساس کرده‌اند ریزش مویشان جدی و شدید شده است. بحث در مورد مشکل و بررسی، تشخیص و درک بیماری باعث می‌شود فرد آرامش خیال پیدا کند.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، یک جلسه مشاوره با بیمار ترتیب داده می‌شود؛ در این جلسه در مورد تاریخ دقیق ریزش مو، سبک زندگی و محیط زندگی بیمار به طور مفصل صحبت می‌شود و همچنین مو و پوست سر بیمار مورد معاینه قرار می‌گیرد. در پایان جلسه مشاوره، بیماری فرد تشخیص داده و سپس راه درمان ریزش موی سکه‌ای پیشنهاد می‌شود.

اگر دچار ریزش مو (از هر نوعی) هستید و از اینکه مشکل خود را به کسی بگویید خجالت می‌کشید و یا نگران هستید که کسی بتواند به شما کمک کند یا خیر؛ می‌توانید با ما تماس بگیرید.

علل ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی


• بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن، که علت دقیق آن ناشناخته است. معمولاً کسانی که از ریزش موی سکه ای و آلوپسی رنج می‌برند، در وضعیت سلامتی خوبی هستند.
• ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی زمانی رخ می‌دهد که بیماری تیروئید یک دلیل خود ایمنی دارد؛ یعنی پادتن‌ها به بافت خودشان حمله می‌کنند. یکی از بیماری‌های خود ایمنی، بیماری گریوز یا بازدو (Graves-Basedow) است که شایع‌ترین دلیل کم‌کاری تیروئید است. این بیماری خاص به دلیل تولید بیش از حد هورمون‌های تیروئید؛ با پروپتوز، گواتر و ورم کردن اعضای بدن مشخص می‌شود.
• در افرادی که زمینه‌های ژنتیکی داشته باشند، استرس و فشار می‌تواند علت ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی شود.
• بیماری‌های سیستم ایمنی مانند آلرژی، آلبینیسم، لوپوس، آرتریت روماتوئید و زخم روده بزرگ می‌توانند علت ریزش سکه‌ای  موی سر باشد و خطر ابتلا به ریزش موی سکه‌ای را افزایش دهند. همچنین افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری‌ها را دارند، بیشتر در خطر ابتلا به ریزش موی سکه‌ای هستند.
• عدم تعادل هورمونی، نمی‌تواند علت ریزش موی سکه‌ای باشد.

انواع ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی


ریزش موی سکه ای می‌تواند به صورت‌های مختلفی بروز کند. هر کدام از این نوع‌ها یک نام متفاوت دارد:
• کچلی ناحیه‌ای (ریزش مو در تکه‌های جدا از هم)
• کچلی کامل (ریزش تمام موهای سر)
• کچلی یونیورسالی (universalis) (ریزش تمام موهای بدن)

51521 98

علائم ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی


• یک یا چند ناحیه از پوست سر مو ندارد.
• طاسی نقطه‌ای؛ کاهش تراکم مو.
• طاسی کامل.
• کوتاه و ضعیف‌تر بودن موهای اطراف قسمت‌هایی از پوست سر که مو ندارند.
• احساس خارش، قرمزی و سوزن سوزن شدن در اطراف ناحیه آسیب‌دیده.
بیوپسی (نمونه برداری) می‌تواند به معاینه و بررسی ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی کمک کند. با نمونه برداری از بافت پوست سر، می‌توان به وجود سلول‌های ایمنی در فولیکول‌های مو پی برد. وجود داشتن سلول‌های ایمنی به این معنی است که ارگانیسم بدن با سلول‌های خود مبارزه می‌کند و شخص از ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی رنج می‌برد. سلول‌های سیستم ایمنی هرگز به طور دیگری خود را در فولیکول‌های مو نشان نمی‌دهند.
با توجه به مطالعات انجام شده تقریباً نیمی از افراد مبتلا به ریزش موی سکه‌ای، بعد از گذشت حدود یک سال دوباره موهای خود را بدست می‌آورند. متأسفانه در برخی افراد هیچ‌گونه علائم آشکاری که نشان‌دهنده امکان رشد مجدد مو باشد، وجود ندارد.

تشخیص


معمولاً مشاهده الگوی ریزش مو می‌تواند ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی را مشخص کند. همچنین آزمایش خون برای سنجش ذخیره آهن، ANA (تشخیص پادتن خون) و هورمون‌ها انجام می‌شود تا احتمال وجود بیماری‌هایی که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، رد شود.

چه کسانی در معرض خطر ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی قرار دارند؟

این بیماری اغلب در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان مشاهده می‌شود. آنچه اهمیت دارد این است که ما نباید این نوع ریزش مو را با ریزش موی ناشی از عدم تعادل هورمونی، اشتباه بگیریم.

درمان ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی


دارو

داروهای مورد استفاده برای درمان ریزش موی سکه‌ای عبارتند از:
• ماینواکسیدیل (Minoxidil)؛ یک داروی مایع است که می‌توانید بدون نسخه پزشک آن را تهیه کنید و دو بار در روز به پوست سر خود بمالید تا به رشد موها کمک و از ریزش آنها جلوگیری کند.
• فیناستراید (Finasteride)؛ داروی دیگری است که انواع مختلف طاسی‌ها را درمان می‌کند. روزانه یک عدد قرص از این دارو را مصرف نمایید و یا مطابق دستور پزشک خود رفتار کنید. هشدار کوچکی که در هنگام استفاده از این دارو باید مدنظر داشته باشید این است که این دارو می‌تواند باعث کاهش میل جنسی در مردان و همچنین باعث کاهش عملکرد جنسی شود. در صورتی که این دارو برای یک دوره طولانی مدت مصرف شود، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز افزایش می‌یابد.

مزوتراپی

مزوتراپی درمان زیبایی با حداقل تهاجم است که به عنوان تکنیکی پیشرفته برای درمان ریزش موی سکه‌ای انجام می‌شود. آلوپسی آره‌آتا مشکلی جدی است که افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مزوتراپی درمانی زیبایی است که در آن برای درمان طاسی بانوان و آقایان، رشد مجدد موها با بهره‌گیری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و تزریق‌های دارویی تحریک می‌شود. مزوتراپی علاوه بر این که ریزش مو را تحت کنترل درمی‌آورد، به رشد مجدد مو کمک می‌کند و روند طاسی سکه‌ای را آهسته می‌کند. متخصص در روش مزوتراپی فاکتورهای رشد، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها را در پوست سر بیماران دچار ریزش مو تزریق می‌کند تا موها مواد مغذی کافی دریافت کرده و دوباره رشد کنند.

درد ناشی از تزریق مزوتراپی بسیار جزئی است. متخصص مواد مغذی را با سوزنی بسیار ظریف در پوست سر تزریق می‌کند تا پوست سر به خوبی تغذیه و آب‌رسانی شود. در اثر این تزریق متابولسیم  سلولی آغاز می‌شود، عفونت‌ها از بین می‌رود و رشد مو تسهیل و تسریع می‌شود. با بهبود گردش خون در پوست سر و تقویت و ترمیم فولیکول‌های مو گیسوانی پرپشت و بلند خواهید شد.

روش‌های جراحی

در صورتی که داروهای ذکر شده در بالا مؤثر واقع نشد، روش‌های جراحی می‌توانند بهترین گزینه برای درمان ریزش موی سکه‌ای باشند.

کاشت مو

کاشت مو یک روش جراحی است که می‌تواند مشکل نواحی تحت تأثیر ریزش مو سکه‌ای را حل کند طوری که مانند قبل پُر مو شوند. روش کاشت مو به دو روش انجام می‌شود که عبارتند از روش FUT و FUE.

درمان ریزش موی سکه‌ای و آلوپسی با PRP

روش درمانی PRP در مرکز مشاوره و زیبایی آذین وجود داشته است و همچنان نیز ادامه پیدا می‌کند. این روش بسیاری از موارد ریزش مو سکه‌ای و آلوپسی، به خصوص موارد آندورژنتیک یا ریزش موی سکه‌ای پراکنده را با موفقیت درمان کرده است. روش PRP حتی برای موارد ریزش یونیورسال (که تمام موی بدن می‌ریزد) و ریزش عمومی که به روش‌های درمانی کلاسیک پاسخی نمی‌دهند، نیز انجام شده و نتایج چشمگیری به دنبال داشته است. روش درمانی PRP حتی مواردی از ریزش موی سکه‌ای که سابقه طولانی داشته (بیش از پنج سال) و با روش‌های دیگر درمان نشده است را با موفقیت درمان کرده و باعث رشد مجدد موها شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان ریزش موی سکه‌ای با پی آر پی بر روی لینک کلیک نمایید.