سیاهی و گودی زیر و دور چشم: درمان و علت

سیاهی زیر چشم علل مختلفی دارد، از وراثت گرفته تا عواملی همچون آلرژی و حساسیت و یا خواب نامناسب. این حالت مشکل شایعی است که اغلب از آن تحت عنوان "چشمان خسته" یاد می‌شود. اگرچه سیاهی دور چشم می‌تواند در اثر روند طبیعی افزایش سن ایجاد گردد، ولی می‌تواند در هر سنی و در هر دو جنس مردان و زنان، ایجاد شود. علل مختلفی در ایجاد آن می‌تواند دخیل باشد.

گودی و سیاهی زیر چشم ها یک اختلال شایع است که با بالا رفتن سن در اطراف چشم‌ها رخ می‌دهد. این عارضه نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ازجمله: استرس، کم‌آبی بدن، رژیم غذایی نامناسب و یا کمبود خواب. کسانی که مبتلا به گودی زیر چشم هستند، ظاهرشان خسته و بیمار به نظر خواهد رسید. از برخی از درمان‌های طبیعی خانگی می‌توان برای رفع گودی زیر چشم کمک گرفت تا به طور مؤثری میزان این گودی را کاهش داد.

rf_1_2

علل سیاهی زیر چشم


به گفته متخصصان پزشکی، سیاهی دور چشم، علل گوناگونی دارد که مربوط به مسائلی همچون؛ پیری صورت، شیوه زندگی، و علل دیگر می‌شود، برخی از این موارد در زیر آورده شده است:

پیری پوست و سیاهی زیر چشم

 • از دست دادن حجم و یا سست شدن چربی‌ها در گونه
 • کاهش حجم بافت زیر چشم
 • سست شدن پلک پایین (گوشه‌های چشم)
 • نازک شدن پوست زیر چشم
 • برآمده شدن چربی زیر چشم

شیوه زندگی و سیاهی زیر چشم

 • سیگار کشیدن
 • تغییر رنگ‌دانه‌ها (هیپرپیگمانتاسیون) ناشی از آسیب نور خورشید
 • مصرف کافئین
 • مصرف الکل
 • خواب ناکافی
 • کم شدن آب بدن
 • کمبود مواد مغذی

علل دیگر سیاهی زیر چشم

 • تغییر رنگ‌دانه‌ها (هیپرپیگمانتاسیون) ناشی از ملاسما (لکه‌های قهوه‌ای)
 • آلرژی
 • گرفتگی بینی
 • برخی از بیماری‌ها (اگزما، مشکلات تیروئید و غیره)
 • احتقان وریدی در رگ‌های خونی زیر چشم
 • عوامل محیطی
 • وراثت

درمان سیاهی زیر چشم


قبل از درمان سیاهی دور چشم، مهم است که عامل به وجود آورنده آن را تشخیص دهیم. درمان سیاهی ناشی از آلرژی‌های مختلف با درمان سیاهی ناشی از تجمع بافت چربی زیر چشم، متفاوت خواهد بود. در برخی موارد، ممکن است ترکیبی از درمان‌ها نیاز باشد تا بهترین نتیجه حاصل شود، بخصوص اگر عوامل متعددی باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شده باشد. پزشکان روش‌های مختلفی را برای درمان سیاهی زیر چشم توصیه می‌کنند، برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است (مرتب‌شده بر اساس شدت تهاجم آن‌ها):

انتخاب تغییر ظاهر صورت و حذف سیاهی زیر چشم، از طریق روش‌های زیبایی یک تصمیم مهم است. شما می‌بایست یک پزشک مناسب و روشی صحیح را انتخاب کنید، تا درمان شما از نتایج خوبی برخوردار باشد. درمان با لیزر و لایه‌بردارهای شیمیایی از مؤثرترین راه‌کارهای درمانی محسوب می‌شوند که به‌عنوان بخشی از درمان‌های ترکیبی در رفع سیاهی زیر چشم به کار گرفته می‌شوند. متخصصین ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین باکمال میل در خدمت شما هستند تا بتوانید سیاهی زیر چشم خود را برطرف نمایید.

شما می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های زیر با ما تماس بگیرید:

02188647878

02188647881

لیزر درمانی

لیزر با تابش امواج نوری در ناحیه زیر چشم، به درمان سیاهی زیر چشم می‌پردازد. نور لیزر توسط رگ‌های خونی و یا رنگ‌دانه‌های پوستی جذب می‌شود. امواج لیزر باعث بازسازی پوست شده و سطح چین و چروک‌ها را کاهش داده یا حذف می‌کنند. این امر باعث بهبودی کلی ظاهر چشم‌ها می‌شود و در کنار آن سیاهی زیر چشم نیز کاهش می‌یابد.

مزایا: کیفیت پوست را بهبود بخشیده، خطوط ریز پوست را کاهش می‌دهد.

معایب: ممکن است تجمع رنگ‌دانه‌ها بیش‌ازحد عمیق باشند، بنابراین ممکن است برای درمان با لیزر، به جلسات متعددی نیاز باشد.

لیزرهای رایجی که برای درمان سیاهی چشم بکار گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از: لیزر Q - سوئیچ الکساندریت، لیزر دی‌اکسید کربن و لیزر پالسی (IPL).

بر اساس نوع لیزر و یا منابع نوری، هرکدام از آن‌ها از طریق اثر بر لایه‌ها و بافت‌های مختلف زیر پوست (از قبیل مایعات، هموگلوبین و ملانین) سیاهی زیر چشم را بهبود می‌بخشند. باهدف قرار دادن بافت‌های زیر پوست، ظاهر عروق و رنگ‌دانه‌های پوست بهبود خواهند یافت. همچنین امواج لیزر باعث تحریک تولید کلاژن‌ها می‌شوند، درنتیجه قوام و بافت پوست نیز ارتقاء یافته و سیاهی زیر چشم کم‌رنگ می‌شود. با توجه به نوع لیزر،  تعداد جلسات و نتایج درمان، از بیماری به بیمار دیگر ممکن است متفاوت باشد. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در طول درمان بسیار توصیه می‌شود.

4

درمان با لیزر CO2

مطالعات نشان می‌دهد اثر لیزر پالسی پرتوان CO2 در کاهش رنگ‌دانه‌های زیر چشم به نحو مؤثری مفید است. مشاهده‌شده 9 هفته پس از درمان با لیزر CO2، به میزان قابل‌توجهی سیاهی زیر چشم کاهش می‌یابد.

لیزر Q - سوئیچ الکساندریت

اخیراً در یک مطالعه، برای از بین بردن رنگ‌دانه‌های پوستی و سفید کردن موضعی پوست، بیماران تحت یک درمان ترکیبی قرار گرفتند. به‌منظور کاهش ملانین اپیدرم پوست، در این درمان، بیماران قبل از استفاده از لیزر الکساندریت به مدت 6 هفته، از ژل ترتینوئین و کرم هیدروکینون استفاده نمودند. تقریباً تمام بیماران نتایج بسیار خوبی را پس از درمان کسب کردند. هیپرپیگمانتاسیون التهابی به‌ندرت در این روش مشاهده گردید. به کمک این روش درمانی جدید، می‌توان ظاهر رنگ‌دانه‌های زیر چشم را به نحو مؤثری بهبود بخشید، علاوه بر آن تغییرات التهابی در این روش بسیار نادر است.

لیزر IPL برای درمان سیاهی زیر چشم

اگر عروق خونی باعث تیرگی (ارغوانی یا آبی تیره) زیر چشم شده باشند، لیزر IPL (یا درمان‌های فوتوفیشیال) می‌توانند در کاهش تیرگی دور چشم مؤثر باشند. همه پزشکان موافق استفاده از IPL در نزدیکی چشم نیستند، بااین‌حال برخی آن‌ها این درمان را - برای رفع تیرگی‌هایی که منشأ آن‌ها از عروق ایجاد می‌شود - توصیه می‌کنند.

ترمیم پوست در ناحیه زیر چشم

لایه‌بردارهای شیمیایی از طریق افزایش تولید کلاژن‌ها، کاهش مشکلات رنگ‌دانه‌ای و بهبود کیفیت کلی پوست، می‌توانند به کاهش سیاهی زیر چشم کمک کنند.

file

تزریق ژل‌ها برای درمان سیاهی زیر چشم (اسید هیالورونیک)

ژل‌های تزریقی حاوی اسید هیالورونیک، اغلب برای اصلاح گودی و سیاهی زیر چشم - که در اثر نازک شدن پوست و یا از دست دادن چربی و بافت‌های زیر چشم به وجود می‌آیند - در زیر چشم و یا بالای گونه‌ها استفاده می‌شوند. برای بازگرداندن حجم زیر چشم و ناحیه فوقانی گونه‌ها معمولاً ژل رستیلن (Restylane) توصیه می‌گردد. این ژل حاوی اسید هیالورونیک است. ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک، در عرض چند ماه تا یک سال، توسط بدن جذب می‌شوند، بنابراین نتایج آن‌ها موقتی است. معمولاً تنها پرکننده دائمی که برای ناحیه زیر چشم توصیه می‌شود، تزریق چربی‌های خود بیمار است.

 تزریق چربی برای درمان سیاهی زیر چشم

مانند ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک، برای درمان سیاهی و گودی زیر چشم، از تزریق چربی زیر چشم می‌توان کمک گرفت. در این روش درمانی سلول‌های چربی از مناطق دیگر بدن برداشته شده و در ناحیه موردنظر دوباره تزریق می‌شوند. معمولاً برای اصلاح گودی و سیاهی ناشی از نازک شدن پوست زیر چشم و یا کاهش حجم چربی‌ها و بافت‌های آن، تزریق چربی (یا پیوند چربی) توصیه می‌شود. برخلاف ژل اسید هیالورونیک، نتیجه تزریق چربی ممکن است دائمی باشد، بااین‌حال نتایج تضمین‌شده نیستند، زیرا که در فرایند انتقال چربی، همیشه سلول‌های چربی زنده نمی‌مانند.

6

عمل جراحی برای درمان سیاهی زیر چشم

به‌طورکلی مؤثرترین راه برای خلاص شدن دائمی از دست سیاهی و گودی زیر چشم، جراحی پلک و یا عمل بلفاروپلاستی می‌باشد. روش‌ها و تکنیک‌های متعددی برای جراحی پلک پایین وجود دارد. هنگامی‌که از این روش به‌منظور رفع سیاهی و گودی زیر چشم استفاده می‌شود، ممکن است با روش‌های جراحی زیر ترکیب شود:

 برداشت کمان سیاه زیر چشم (arcus marginalis)، قرار دادن پروتز در زیر چشم و اضافه کردن، حذف کردن یا تغییر موقعیت چربی‌های زیر چشم.

لیفتینگ (کشیدن پوست) به‌منظور اصلاح حلقه‌های تیره زیر چشم

در اثر گذشت زمان ممکن است بافت گونه سست شده و دچار افتادگی شود. در اثر این عارضه ممکن است زیر چشم دچار گودی و سیاهی گردد. جراحی لیفت صورت می‌تواند به‌طور مؤثری در رفع این عارضه مؤثر باشد. علاوه بر درمان گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت گونه می‌تواند پف زیر چشم و چین‌وچروک‌های نازولابیال را نیز اصلاح نماید.

استفاده از کرم‌ها در رفع سیاهی زیر چشم

ممکن است استفاده از روشن‌کننده یا سفیدکننده‌های موضعی، توسط متخصص پوست برای شما توصیه شود. معمولاً از این کرم‌ها در رفع سیاهی ناشی از هیپرپیگمانتاسیون ملاسما و یا آسیب‌های ناشی از خورشید، استفاده می‌شود. استفاده از کرم‌ها گزینه مناسبی برای پوشش سیاهی زیر چشم محسوب می‌گردد.

پیشگیری از ایجاد سیاهی زیر چشم


  گاهی اوقات مشکل زیر چشم جزئی و یا موقت هستند، در این موارد با استفاده از درمان‌های ارزان خانگی می‌توان از تا حد زیادی آن‌ها را کاهش داد.

 • استراحت کافی. خواب ناکافی باعث می‌شود گودی و سیاهی زیر چشم بیشتر نمایان گردد.
 • استفاده از کیسه چای سیاه و یا کمپرس سرد می‌تواند اتساع رگ‌های خونی را کاهش دهد.
 • برای کاهش رنگ‌دانه‌های زیر چشم، در برابر نور خورشید به کمک عینک‌های آفتابی (بزرگ) از خود محافظت کنید.
 • هنگام خواب به کمک بالش کمی سر خود را بالا نگه‌دارید، این کار به کاهش تجمع مایعات در زیر چشم کمک می‌نماید.
 • از مصرف سیگار خودداری کنید. اگر در حال حاضر سیگار مصرف می‌کنید، آن را ترک کنید.
 • استفاده از داروهای ضد احتقان بینی، مانند اسپری سالین یا محلول آب‌نمک، می‌تواند از اتساع رگ‌های خونی بکاهد.
 • ناحیه اطراف چشم را مالش ندهید؛ این کار شرایط را بدتر خواهد کرد.