علت و درمان آکنه و جوش

iu

آکنه و جوش صورت شايد رایج‌ترین مشکل پوستی در تمام نقاط جهان باشد. نوجوانان تنها افرادی نيستند كه با آكنه دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بزرگ‌سالان نيز می‌توانند به اين عارضه دچار شوند. آكنه تقريباً هر فردي را تا حدي در مرحله‌ای از زندگي مبتلا می‌سازد. این عارضه به‌ویژه در طول دوران نوجوانی زمانی که هورمون‌ها در حال نوسان هستند، مشکل‌آفرین است. از آنجایی‌که عدم درمان آكنه و درمان جوش صورت می‌تواند به اسکار یا درد منجر شود، درمان آن ضروري می‌باشد.

اينجا، در مركز مشاوره و زيبايي آذين، متخصصين ما با دقت به بررسي پوست شما پرداخته و با استفاده از یک رویکرد چند شاخه‌ای برای درمان آکنه و جوش صورت خفیف، متوسط ​​و شدید و مقاوم كه به درمان‌های متداول پاسخ نداده است، اقدام می‌کنند. ما همچنین درمان‌های جامع آكنه را مطابق با نيازهاي مراقب از پوست شما ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآيند درمان جوش صورت يك قرار مشاوره با متخصصين ما تنظيم كنيد.

مراحل آکنه


آکنه و جوش در سه مرحله می‌تواند يك فرد را مبتلا سازد.

 • آکنه خفیف چيزي بيش از چند برآمدگي و جوش خفيف که اغلب بر روي صورت ایجاد می‌شود، نمی‌باشد. هیچ‌چیز شدیدي در مورد جوش صورت وجود ندارد اما در صورت عدم درمان آکنه می‌تواند مشکل‌آفرین شود.
 • آکنه متوسط ​​به‌طور معمول دارای التهاب و قرمزی شدید بر روی پوست است. در آکنه متوسط جوش‌ها ​​نسبتاً بزرگ هستند.
 • در آکنه شدید، جوش‌ها می‌توانند در صورت ايجاد تورفتگي كنند و بسيار دردناك باشند. در صورت عدم درمان جوش صورت، آكنه می‌تواند اسکار دائمي بر جاي بگذارد.

علت‌ها و دلایل آکنه


آکنه و جوش صورت در اثر گرفتگی منافذ پوست ایجاد می‌شود. اين گرفتگي به‌طورکلی زماني اتفاق می‌افتد كه پوست به توليد سبوم بیش ‌از حد كه يك روغن طبيعي است، می‌پردازد. سلول‌های مرده پوست در روغن گیر کرده و منافذ پوست را مسدود می‌کنند. این ‌یک زیستگاه مناسب برای رشد باكتري آكنه است. اگر پوست خیلی خشک باشد، پوست برای مقابله با اين خشكي، روغن بیش‌ازحد توليد می‌نماید.

درمان آکنه و جوش صورت در مركز مشاوره و زيبايي آذين


در اولین قرار ملاقات با متخصص پوست ما، یک تاریخچه كامل پزشکی، که شامل تاریخچه مفصلی از تمام درمان‌های پزشکی و یا بدون نسخه پيشين شما می‌باشد،‌ از شما دريافت خواهد شد. بر اساس ميزان تحمل پوست و تاریخچه پزشکی شما، ما يك طرح درماني تخصصي براي پيشگيري از ايجاد جوش جوش صورت جديد و نيز پاك كردن اسکارها و لکه‌های كدر برجای‌مانده به شما ارائه می‌دهیم. كارشناسان ما در کنار لایه‌بردارهای شیمیایی و باليني صورت با فرمول‌های خاص، ممکن است لیزر درمانی را برای هدف قرار دادن آکنه و جوش صورت فعال به شما توصیه كنند.

گزینه‌های درماني

گزینه‌های درماني متعددي برای اسکارهای آكنه و جوش صورت وجود دارد که در اینجا ذکرشده است:

درمان‌های جایگزین

برخی از افراد ترجیح می‌دهند كه از درمان‌های جایگزین و یا طبیعی به‌جای روش‌های مرسوم یا در كنار آن‌ها استفاده كنند. درمان‌های جایگزین برای آکنه و جوش صورت ممکن است شامل موارد زير باشد:

 • لوسیون حاوی روغن درخت چای
 • محصولات حاوي آلفا هیدروکسی اسید
 • مکمل‌های روی

کرم‌ها و داروها

کرم‌ها به‌طورکلی اولین دفاع در مقابل جوش صورت هستند. عملكرد كلي آن‌ها شامل کشتن باکتری‌ها و بازكردن منافذ پوست است. رتینوئیدها و کرم‌های آنتی‌بیوتیک به‌طور رايج استفاده می‌شوند. این کرم‌ها به‌طورکلی برای آكنه خفیف تا متوسط ​​مؤثر هستند. کرم‌ها ممکن است همراه با داروهای خوراکی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و قرص‌های ترکیبی خوراکی استفاده شوند.

لیزردرمانی

لایه‌برداری پوست با ليزر فركشنال CO2  براي رهايي از شر آكنه زنده استفاده می‌شود. حفره‌های کوچک از طريق ليزر در سطح پوست ايجاد می‌شوند. از آنجایی‌که اين روش باکتری‌های آكنه را كشته و منافذ پوست را نيز باز می‌نماید، يك رویکرد چندگانه محسوب می‌شود. جای جوش (اسکارهای آكنه) نيز از اين طريق ليزر فركشنال CO2 قابل‌درمان است.

لایه‌برداری شیمیایی

این محلول‌های اسیدی بر روي پوست مالیده شده و مدتي باقي می‌مانند. باکتری‌های آكنه و جوش صورت از اين طريق كشته می‌شوند و لایه‌برداری پوست به باز شدن منافذ بسته كمك می‌کند. درمان کاملاً مؤثر است و قدرت لایه‌برداری مطابق با نياز هر فرد تعيين می‌شود. لایه‌برداری می‌تواند برای اسکار آکنه خفیف نیز مفيد باشد.

برای دستیابی به نتایج موردنظر ممكن است نياز به تكرار درمان جوش صورت باشد. لایه‌بردارهای شیمیایی پس از استفاده از  بی‌حسی موضعی بر روی پوست مالیده می‌شوند. عوارض جانبی عموماً خفیف بوده و به‌ندرت دوره ازکارافتادگی وجود دارد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن صورت می‌تواند برای درمان آکنه و درمان جای جوش صورت استفاده شود. درمان میکرودرم ابریژن صورت می‌تواند موجب حذف يا كاهش قابل‌توجه ظاهر اسكار خفیف‌تر شود. بیماران مبتلابه جوش صورت فعال نیز ممکن است از درمان‌های میکرودرم ابریژن بهره بگیرند، که در این‌صورت پوست حالت پوسته پوسته پیدا کرده و منافذ مسدود شده با چربي يا آلودگي تمیز می‌شوند.

نوردرماني آكنه

عملكرد درمان جوش صورت با نوردرماني از طريق هدف قرار دادن باکتری‌های عامل ايجاد آكنه می‌باشد. جوش صورت متوسط ​​که به سایر درمان‌های پوستي پاسخ نداده را می‌توان با روش نوردرماني که در طول چند هفته انجام می‌شود، درمان كرد. نوردرمانی آکنه به‌ندرت داراي عوارض جانبی بوده، و به پوست آسیب نمی‌زند.

پیشگیری


اگرچه شما نمی‌توانید از علت جوش صورت پيشگيري كنيد، اما با به‌کارگیری اقدامات زير در خانه می‌توانید از بدتر شدن آكنه جلوگيري كنيد.

 • هرروز صورت خود را به‌آرامی بشویید و از پوست خود مراقبت كنيد. از سایيدن يا شستن بیش‌ازحد پوست صورت اجتناب كنيد.
 • چنانچه فكر می‌کنید، عرق كردن زياد موجب بدتر شدن آكنه شما می‌شود، از آن پيشگيري كنيد. پس از انجام فعالیت‌هایی كه موجب عرق كردن می‌شود، پوست خود را سریعاً بشوييد.
 • چنانچه موهاي شما چرب است، به‌طور مداوم موهايتان را شستشو دهيد. سعی کنید موها با صورت شما تماس پيدا نكند.
 • از استفاده از محصولات مراقبت از مو مانند ژل، موس، ماسك، و روغن موهاي حاوي چربي زياد اجتناب كنيد.
 • از لمس صورت خودداري كنيد.
 • در زير لباس‌های ورزشي از پوشش‌های نرم و پنبه‌ای استفاده كنيد. برخي از وسايل، مانند نوارهای چانه می‌توانند به پوست شما ماليده شده و موجب بدتر شدن آكنه و جوش صورت گردد.
 • از قرار گرفتن در معرض روغن‌ها و مواد شیمیایی خشن مانند نفت خودداري كنيد.
 • پوست خود را در مقابل نور زياد خورشيد محافظت كنيد.