علت و درمان سرد مزاجی زنان در یائسگی

سرد مزاجی اصطلاحی است که به طور عام برای بی‌میلی زنان به رابطه جنسی به کار برده می‌شود. سرد مزاجی غالباً به اشتباه در توصیف بانوانی به کار برده می‌شود که به لحاظ عاطفی تمایلی به برقراری رابطه ندارند یا به نیازهای جنسی همسر خود پاسخ نمی‌دهند. بی‌میلی جنسی گاهی ریشه در ناخودآگاه فرد دارد و از مسائل و مشکلات روانی نشأت می‌گیرد که بهتر است برای درمان آن به مشاور مراجعه کرد. بانوان در بعضی موارد تمایلی به برقراری رابطه ندارند و از نزدیکی با همسر خود اجتناب می‌کنند یا بدون ارضاء شدن و لذت بردن از رابطه، صرفاً نیاز همسر خود را برآورده می‌کنند. بانوان گاهی به سختی تحریک می‌شوند یا حتی هنگام آمیزش احساس درد و ناراحتی دارند. در هر حال دلیل سرد مزاجی چه عاطفی باشد چه جسمی، منجر به بحث و مشاجره همسران می‌شود و آسمان صاف زندگی آنان را تیره و ابری می‌سازد.

10

تاثیر یائسگی بر بی‌میلی جنسی


کاهش میل جنسی یکی از بی‌شمار تغییراتی است که بانوان در دوران یائسگی آن را تجربه می‌کنند. این مشکل شایع در برخی بانوان آن‌قدر حاد می‌شود که به صورت عارضه‌ای به نام اختلال بی‌میلی جنسی (HSDD) تشخیص داده می‌شود.

banner

تخمدان‌ها به موازات افزایش سن یائسگی توانایی ترشح هورمون‌های مختلف، از جمله استروژن، را از دست می‌دهند. پی‌آمد کاهش استروژن از بین رفتن خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری دیواره‌های واژن، چوچوله (کلیتوریس) و فرج و خشک شدن و تحریک‌پذیری آنها است. کمبود استروژن عموماً به خشکی واژن منجر می‌شود که آمیزش را دردناک می‌سازد و بر شدت ارگاسم اثر می‌گذارد.

تستوسترون هورمون دیگری است که اثر مهمی در میل جنسی دارد. این هورمون نیز معمولاً در دوران یائسگی کاهش می‌یابد. برخی به اشتباه بر این باوراند  که در بدن بانوان هورمون تستوسترون وجود ندارد و این هورمون فقط در بدن مردان یافت می‌شود. اما در واقع تستوسترون در بدن هر دو جنس مذکر و مونث، البته در مقادیر متفاوت ترشح می‌شود و نقش مهمی نیز به عهده دارد. میزان مناسب تستوسترون برای داشتن یک زندگی جنسی سالم حیاتی است. تاثیر این هورمون در ابتلا به اختلال بی‌میلی جنسی به اثبات رسیده است.

به علاوه پایین بودن میزان استروژن خون‌رسانی به واژن را مختل می‌کند و در نتیجه لغزندگی واژن کاهش می‌یابد و خشک شدن واژن مقاربت را دردناک می‌کند.

عامل‌های دیگری باعث سرد مزاجی بانوان در دوران یائسگی و پس از آن می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات مربوط به کنترل مثانه
  • اختلال‌های خواب
  • افسردگی یا اضطراب
  • استرس
  • دارو

آیا یائسگی باعث سرد مزاجی تمام بانوان می‌شود؟


خیر. میل جنسی برخی بانوان در دوران پس از یائسگی نه تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه رو به فزونی نیز می‌گذارد. دلیل افزایش میل جنسی در این سن احتمالاً به برطرف شدن ترس از بارداری ناخواسته مربوط می‌شود. همچنین بسیاری از بانوان در سنین پس از یائسگی غالباً مسئولیت‌های کمتری در ارتباط با فرزندان خود به عهده دارند و می‌توانند با آرامش بیشتر از نزدیکی با همسر خود لذت ببرند.

درمان سرد مزاجی در دوران یائسگی


 درمان خشکی واژن با مونالیزا تاچ

photo_2016-10-17_09-48-20

خبر خوش برای بانوان مبتلا به سرد مزاجی این است که با بهره‌گیری از درمان با لیزر مونالیزا تاچ می‌توانند بر این احساس غلبه کنند، ناراحتی و شرمساری ناشی از این بی‌میلی را از بین ببرند و دیگر بار از نزدیکی با همسر خود لذت ببرند.

لیزر مونالیزا تاچ برای برطرف کردن مشکل خشکی واژن و کاهش تون و خاصیت ارتجاعی آن و نیز در تلاش برای ارائه درمانی مؤثر طراحی شد. مونالیزا تاچ با استفاده از لیزر فرکشنال تولید کلاژن را تحریک می‌کند و به طور همزمان فرایند ترمیم بافت واژن را برمی‌انگیزد. این عمل بدون درد و سریع، با موفقیت مشکلات ناشی از کاهش تولید استروژن و آتروفی واژن را درمان می‌کند. بیمار پس از یک جلسه درمان اثر مثبت درمان را تجربه می‌کند. ترمیم بافت واژن پس از فقط یک جلسه درمان تا هفته‌ها ادامه دارد و دیواره‌های واژن به مرور ضخیم‌تر می‌شود و تون و خاصیت ارتجاعی آن افزایش می‌یابد.

دیگر روش‌های درمان سرد مزاجی بانوان پس از یائسگی

جایگزینی استروژن می‌تواند مفید باشد، اما باید پژوهش‌های بیشتری در این زمینه انجام شود. در هر حال استروژن با برطرف کردن خشکی واژن از درد هنگام آمیزش می‌کاهد.

پزشکان در حال مطالعه بر روی اثربخشی درمان با ترکیبی از استروژن و هورمون‌های مردانه اندروژن بر افزایش میل جنسی هستند.

تجارب جنسی گذشته و دیدگاه خود فرد نسبت به نقش‌اش در رابطه جنسی بر کیفیت زندگی جنسی وی اثر می‌گذارد. شکی نیست که روابط فردی را نمی‌توان تنها با بررسی وضعیت هورمون‌ها توضیح داد. دیگر راهبردهای درمانی سرد مزاجی زنان در یائسگی عبارت است از:

  • مصرف ضد افسردگی‌ها: مصرف بوپروپیون (با نام تجاری ولبوترین) می‌تواند به درمان اختلال بی‌میلی جنسی کمک کند.
  • مشاوره: همسران می‌توانند در جلسات مشاوره مهارت‌های زندگی زناشویی و راهکارهای حل مشکل را آموزش ببینند و آگاهی خود از رابطه جنسی و حساسیت‌ها و نیازهای همسرشان را افزایش دهند.
  • رژیم غذایی مناسب و ورزش: گاهی اوقات روش حل مسئله بسیار آسان است، با رژیم مناسب و ورزش کردن می‌توان بر بی‌میلی جنسی غلبه کرد. بذر کتان و روغن آن، سبزیجات با برگ تیره، ماهی‌های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و خال مخالی، جگر، صدف و غلات کامل میزان تستوسترون بدن را به طور طبیعی افزایش می‌دهد و مشکلات ناشی از تغییرات مرتبط با سن استروژن را برطرف می‌کند. ورزش کردن نیز افت میزان تستوسترون در بانوان و آقایان را به طور طبیعی جبران می‌کند.

در صورت مواجهه با مشکلات جنسی، تردید و خجالت را کنار بگذارید و با پزشک مشورت کنید. پزشک در صورت لزوم شما و همسرتان را به متخصص درمان اختلال‌های جنسی معرفی می‌کند. در جلسات مشاوره‌ای که با حضور شما به تنهایی یا در کنار همسرتان یا به صورت گروهی برگزار می‌گردد، متخصص توصیه‌های مفیدی را برای بهبود روابط جنسی ارائه می‌دهد. این نوع مشاوره حتی در کوتاه مدت نیز کمک فوق‌العاده‌ای به همسران می‌کند.