لیفتینگ و کشیدن پوست صورت: درمان و رفع افتادگی و شل شدن پوست

کلاژن و الاستین به سفت كردن پوست صورت کمک می‌کنند. با بالا رفتن سن پوست خاصیت ارتجاعی طبیعی‌اش را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود. عوامل درونی پیری بخشی طبیعی از فرایند پیری هستند که باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست می‌شوند. عوامل بیرونی مانند حالت دادن مکرر به صورت، حالات خوابیدن، سیگار کشیدن و قرار داشتن در معرض آفتاب نیز می‌توانند باعث پیری زودرس پوست شوند. کاهش وزن شدید یا سریع هم باعث افتادگی پوست می‌شود.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین، تمامی اعمال و اقدامات جهت درمان و رفع افتادگی و شل شدن پوست توسط متخصصان زیبایی باتجربه انجام می‌شوند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید در اینجا بهترین مراقبت‌ها توسط پزشکان و متخصصان باتجربه به شما ارائه می‌شود.

علت‌ها و دلایل


 • ژنتیک می‌تواند باعث افتادگی پوست قسمت خاصی از بدن شود.
 • با بالا رفتن سن عضلات پشتیبان پوست تحلیل می‌روند که این به چربی امکان می‌دهد تا در نواحی دچار افتادگی پوست جمع شوند.
 • تجمع مایع می‌تواند باعث پف کردگی شده و پیشرفت آن منجر به افتادگی پوست می‌شود.
 • با بالا رفتن سن، پوست به تدریج توانایی ریختن سلول‌های مرده‌اش را از دست می‌دهد که این امر نیز در افتادگی پوست نقش دارد.
 • شلی پوست می‌تواند ناشی از تحلیل رفتن عضلات زیر آن باشد. معمولاً، در مواردی که کاهش وزن بیشتر ناشی از رژیم گرفتن بدون ورزش بوده یا خیلی سریع اتفاق بیفتد، شخص دچار این نوع افتادگی پوست می‌شود.
 • خشکی پوست ناشی از آسیب آفتاب باعث ایجاد چروک‌ها و خطوط ریزی می‌شود که پیشرفت کرده و منجر به افتادگی پوست می‌شوند.

درمان


پزشک، بسته به کیفیت پوست و ناحیه مورد درمان، یکی از درمان‌های زیر برای لیفتینگ و کشیدن پوست صورت و درمان شلی پوست بیمار انتخاب خواهد کرد. برای بعضی درمان‌های رفع شل شدگی پوست ، در زمان انجام درمان از لایه نازکی از ژل اولتراسوند استفاده می‌شود. همچنین، بسته به وسایل مورد استفاده برای لیفتینگ صورت، ناحیه مورد درمان و نیازهای شخصی بیمار، از داروهای ضددرد خوراکی یا تزریقی استفاده می‌شود.

برای درمان افتادگی پوست و عارضه‌هایی مانند افتادگی‌های ناحیه کنار فک و خطوط لبخند، که با بالا رفتن سن ظاهر می‌شوند، درمان‌های مؤثر مختلفی وجود دارد. درمان‌های زیر به طور مؤثری به رفع این عارضه‌ها کمک می‌کنند.

هایفوتراپی

در هایفوتراپی، انرژی اولتراسوند بر لایه درم پوست (لایه عمقی پوست) متمرکز می‌شود و بر لایه‌های پوست بالاتر و بافت‌های پایین‌تر از نقطه کانونی آن تأثیری ندارد. این کار باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن جدید می‌شود، که این به تدریج باعث کشیدن پوست گردن و صورت و لیفتینگ صورت و سفت شدن پوست صورت می‌شود. در اینجا نیز، مثل رادیو فرکانسی و آی‌پی‌ال، به چند جلسه درمان نیاز است.

درمان با اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (هایفوتراپی) یک درمان پزشکی است که در آن، انرژی اولتراسوند متمرکز با شدت بالا با ایجاد گرمای موضعی باعث لیفتینگ پوست می‌شود. فن‌آوری مورد استفاده در هایفوتراپی و اولتراپی یکی است، اما هزینه‌ هایفوتراپی بسیار کمتر از اولتراپی است.

هایفوتراپی، طبیعی، غیرتهاجمی و بسیار شبیه به اولتراپی بوده و مطالعات بالینی بی‌خطر و مؤثر بودن آن را تأیید کرده است.

با هایفوتراپی، دیگر بیماران به خاطر نیاز به استراحتِ بعد از درمان یا قرار گرفتن مواد خارجی در بدنشان احساس ناراحتی نخواهند کرد. در اینجا تنها یک شتاب‌دهی بی‌ضرر در درون پوست باعث لیفتینگ صورت و سفت شدن قابل توجه لایه بیرونی آن می‌شود.

Untitled-1

روش کار هایفوتراپی چگونه است؟

در هایفوتراپی، انرژی متمرکز بدون تأثیر بر سطح پوست به بافت‌‌های ساختاری عمقی و عضلات، که کلاژن در آن‌ها قرار دارد، ارسال می‌شود.

تحریک لایه‌های ساختاری عمقی که در زیر پوست قرار دارند، باعث رشد کلاژن جدید و نهایتاً لیفتینگ صورت و سفت شدن تدریجی پوست می‌شود.

از آنجا که فن‌آوری اولتراسوند به صورت غیرتهاجمی و با تأثیرگذاری بر ساختارهای درونی باعث تغییرات در سطح پوست می‌شود، نتیجه درمان به تدریج در طول 2 تا 3 ماه به دست آمده و بهبود آن می‌تواند تا 6 ماه بعد از درمان نیز ادامه داشته باشد. در صورت نیاز، برای نواحی مورد درمان از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌شود.

Untitled-2

لیزر درمانی

لیزر درمانی با تأثیر بسیار زیادی که بر افزایش تولید کلاژن دارد، به پُری صورت و همچنین لیفتینگ صورت و سفت کردن پوست کمک می‌کند. درمان‌های لیزری، از طریق بهبود تولید کلاژن، به طور چشمگیری در جوانسازی، پاکسازی و سفت شدن پوست کمک کرده و نتایج بی‌نظیر و بادوامی را ایجاد می‌کنند.

رادیو فرکانسی (لیزر RF)

 • ناحیه مورد درمان اندازه‌گیری و علامتگذاری می‌شود.
 • برای راحتی و ایمنی بیمار، پوست خنک می‌شود.
 • یک پروب، که مخصوص این نوع درمانی طراحی شده، در مقابل پوست قرار داده می‌شود.
 • انرژی امواج رادیویی به عمق بافت پوست نفوذ کرده و با گرم کردن ناحیه مورد درمان باعث تحریک پوست به تولید کلاژن می‌شود.
 • بیمار، در طول هر پالسی که توسط دستگاه ارسال می‌شود، یک لرزش آرام و همچنین خنک و گرم شدن پوستش را احساس خواهد کرد.
 • لایه بالایی پوست خنک می‌شود.

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پی‌آرپی (پلاسمای غنی از پلاکت) یک درمان انقلابی است که در آن اجزائی از خون خود بیمار به او تزریق می‌شوند. پی‌آرپی با موادی کاملاً طبیعی انجام شده و هدف آن طراوت بخشیدن به پوست، بهبود تولید کلاژن و محو کردن خطوط و چروک‌ها است. ترکیب پی‌آرپی با میکرونیدلینگ، با آن دسته از درمان‌های زیبایی که معمولاً از آن‌ها استفاده می‌شود مانند تزریق ژل و مواد ضدچروک کاملاً تفاوت شده و بخشی از جدیدترین پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه پزشکی سلولی محسوب می‌شود.

تزریق چربی

چربی تزریق شده علاوه بر اینکه به عنوان یک ماده پر کننده صورت را پر کرده و به آن شکل و فرم می‌دهد، با تحریک پوست به تولید کلاژن جدید بافت‌ها را سفت کرده و باعث پرتر، شاداب‌تر و جوان‌تر شدن صورت می‌شود. سلول‌های چربی خود بیمار، هنگامی که برای کاهش سیاهی زیر چشم استفاده می‌شوند، لایه‌ای بین پوست و عضلات و سیاهرگ‌های کوچک زیر آن ایجاد می‌کنند و در نتیجه ناحیه مورد درمان پُر و روشن می‌شود، که البته این نتیجه با ژل‌ها به دست نمی‌آید.

تزریق ژل

ژل‌ها از مولکول‌های اسید هیالورونیک که دارای پیوندهای متقاطع بوده و در یک ماده ژلی قرار دارند تشکیل شده‌اند. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در تمامی مفاصل و پوست وجود دارد. ژل‌ها معمولاً برای جبران حجم یا چربی از دست رفته استفاده می‌شوند. البته، با استفاده از تزریق داخل جلدی ژل‌ها، می‌توان از آن‌ها برای تقویت پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی آن نیز کمک گرفت.

نور پالسی شدید (آی‌پی‌ال)

درمان‌های رادیو فرکانسی و آی‌پی‌ال، تنها لایه عمقی پوست را گرم می‌کنند و اپیدرم یا لایه بیرونی پوست آسیبی نمی‌بیند. مکانیزم پاسخ التیامی طبیعی بدن باعث تغییر وضعیت کلاژن در پوست و در نتیجه سفت شدن پوست می‌شود. در اینجا، معمولاً به چند جلسه درمان نیاز است. همچنین، اگر قرار باشد صورت درمان شود، به بیمار کاور محافظ چشم داده می‌شود.

در تمام مدتی که یک لامپ مادون قرمز در حال گرم کردن درم (لایه عمقی پوست) است، با استفاده از یک هندپیس به طور مداوم محل درمان خنک می‌شود. ممکن است نیاز باشد لامپ مادون قرمز بیش از یک بار از روی ناحیه مورد درمان عبور داده شود.

Untitled-3

میکرونیدلینگ

سوزن کاری پوست یا میکرونیدلینگ روشی عالی برای تولید کلاژن است که به محو کردن خطوط و چروک‌های کم عمق و درمان ناحیه‌های مانند اطراف چشم‌ها و لب بالایی هم کمک می‌کند. از این روش می‌توان بدون هیچ خطری و با کمترین نیاز به استراحت بعد از درمان برای انواع پوست‌ها استفاده کرد.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

اصلاح سبک زندگی و درمان‌های خانگی بهترین گزینه‌ها برای مراحل اولیه افتادگی پوست یا افتادگی‌های ملایم پوست هستند. تمرین با وزنه باعث تقویت عضلات زیر پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن‌ها می‌شود. تمرین‌هایی مانند تمرین با وزنه با سفت کردن عضلات زیر پوست باعث کاهش افتادگی پوست و بهبود ظاهر آن می‌شوند. زیر دوش پوستتان را تمیز کرده و سلول‌های مرده آن را جدا کنید تا جریان خون در پوست بهتر شود. نوشیدن آب به مقدار کافی و حفظ رطوبت پوست به جلوگیری از تجمع مایع در زیر پوست کمک کرده و حجم و استحکام سلول‌های پوست را حفظ می‌کند. با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب قبل از خروج از منزل، از پوستتان در برابر نور خورشید محافظت کنید. محصولات حاوی عصاره مخمر، عصاره آلوورا و پروتئین سویا با تحریک پوست به تولید کلاژن و الاستین باعث محکم شدن پوست می‌شوند. محصولات زیبایی حاوی اسید هیالورونیک، رطوبت را به پوست‌های پیر و افتاده برمی‌گردانند.

فعالیت جسمانی افتادگی پوست را بهبود می‌دهد

فعالیت جسمانی، خصوصاً انجام تمرینات سفت کننده و حجم دهنده به عضلات زیر پوست، افتادگی پوست را بهبود می‌دهد. به مقدار زیاد آب بنوشید، سلول‌های مرده پوستتان را از آن جدا کرده و رطوبت آن را حفظ کنید تا علاوه بر بهبود پوست از افتادگی آن جلوگیری کنید. پاکسازی لیزری و لایه‌بردارهای شیمیایی باعث بهبود افتادگی پوست می‌شوند. با جراحی پلاستیک هم می‌توان پوست‌های اضافی و افتاده را برداشت.