مقاربت دردناک یا درد هنگام نزدیکی، دخول و آمیزش (دیسپارونی)

درد هنگام نزدیکی در مقاربت جنسی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد .از مشکلات ساختاری گرفته است تا مسائل فیزیولوژیکی. بسیاری از زنان، در دوره‌ای از زندگی خود با مشکل مقاربت جنسی دردناک روبه‌رو می‌شوند. بعد از دوران یائسگی، نیمی از زنان، قبل، در حین و بعد از دخول در هنگام نزدیکی، درد دارند. درد آمیزش دردناک یا دیسپاونی، می‌تواند در روابط جنسی بین زوج‌ها مشکلاتی را ایجاد کند. درد هنگام نزدیکی همچنین می‌تواند تاثیرات منفی نیز بر احساسات و روحیه فرد داشته باشد و بنابراین این مشکل باید تا جای ممکن، هر چه سریع‌تر برطرف شود.

banner

در میان تمامی روش‌های حل مشکل آمیزش دردناک در روابط زناشویی، استفاده از لیزر مونالیزا تاچ دارای بهترین نتایج و کمترین عوارض می‌باشد. در این مقاله به بررسی علت‌های وجود درد هنگام نزدیکی و دخول و چگونگی عملکرد این لیزر می‌پردازیم.

علت مقاربت دردناک (درد در هنگام نزدیکی) در زنان چیست؟


در بسیاری از موارد در صورتی که محیط واژن به اندازه‌ی کافی مرطوب و روان نشده باشد، شخص در هنگام دخول در حین مقاربت جنسی احساس درد خواهد داشت. در صورتی که علت درد هنگام نزدیکی این موضوع باشد، در صورتی که زن در هنگام رابطه جنسی راحت‌تر باشد یا میزان و مدت زمان معاشقه و تحریک قبل از دخول بیشتر شود و یا از محصولات لوبریکانت (ژل‌های روانساز) استفاده شود، مقاربت دردناک برطرف می‌شود. در برخی موارد در صورتی که یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد نیز، مشکل درد در هنگام نزدیکی بروز می‌کند:

 • یائسگی. با شروع دوران یائسگی، میزان ترشح هورمون استروژن کاهش پیدا می‌کند و بافت واژن خشک و نازک می‌شود و در نتیجه دخول در هنگام مقاربت جنسی در چنین شرایطی دردناک خواهد بود. میزان درد و ناراحتی بیمار ممکن است تنها محدود به کمی احساس ناراحتی و احساس خشک بودن و تنگ بودن واژن باشد و یا ممکن است درد بیمار بسیار شدید باشد. بعد از مقاربت جنسی نیز برخی زنان احساس سوزش در واژن یا مهبل خود می‌کنند. با گذشت زمان، در صورتی که مشکل آمیزش دردناک و آتروفی واژن درمان نشود، داشتن رابطه جنسی نامنظم و بدون وجود رطوبت کافی در واژن، موجب شکل‌گیری زخم در داخل واژن و خونریزی از واژن می‌شود در حین مقاربت جنسی می‌شود. به همین دلیل است که بین 17 تا 45 درصد از زنانی که در دوران یائسگی به سر می‌برند دچار مشکل آمیزش دردناک هستند. خشکی واژن و تحلیل رفتن و نازک شدن دیواره‌ی واژن، شایع‌ترین دلایل دیسپارونی (درد در هنگام نزدیکی) در زنان بالای 50 سال است.
 • واژینوسموس (ترس شدید از نزدیکی). این مشکل در بین زنان بسیار شایع است. در این حالت عضلات واژن به خاطر ترس از نزدیکی یا درد و صدمه دیدن، به‌طور غیرارادی منقبض می‌شوند.
 • عفونت واژن. عفونت واژن نیز یک مشکل شایع است و می‌تواند شامل عفونت‌های قارچی واژن شود.
 • مشکلات مربوط به دهانه‌ی رحم (سرویکس یا گردن رحم). در این مورد، سر آلت تناسلی مرد به دهانه‌ی رحم می‌رسد و در صورتی که دهانه‌ی رحم دچار مشکلی مانند عفونت باشد، داخل شدن عمیق آلت تناسلی مرد باعث درد هنگام نزدیکی می‌شود.
 • مشکلات مربوط به رحم. این مشکلات می‌تواند به‌طور مثال شامل فیبروئید رحمی باشد که در این صورت داخل شدن عمیق آلت تناسلی موجب درد می‌شود.
 • اندومتریوز. در این بیماری بافتی که در داخل جداره‌ی رحم وجود دارد، در خارج از رحم رشد می‌کند.
 • مشکلات مربوط به تخمدان‌ها: برای مثال وجود کیست در تخمدان
 • اختلال التهابی لگن. در صورتی که زن به این اختلال دچار باشد، بافت‌های داخل لگنی او به شدت ملتهب هستند و بنابراین فشار ناشی از دخول در حین نزدیکی، موجب بروز آمیزش دردناک می‌شود.
 • حاملگی خارج رحم. در این حالت تخمک بارور شده در خارج از رحم رشد می‌کند.
 • مقاربت جنسی زودهنگام بعد از جراحی یا زایمان
 • بیماری‌های مقاربتی. از جمله زگیل‌های تناسلی، تبخال تناسلی و دیگر بیماری‌های مقاربتی
 • آسیب به واژن. یکی از آسیب‌هایی که ممکن است به واژن وارد شود، پارگی ناشی از برش ایجاد شده در بین واژن و مقعد (اپی‌زیاتومی) در هنگام زایمان طبیعی است.

علائم


در صورتی که علائم زیر را داشته باشید، به مشکل آمیزش دردناک دچار هستید.

 • احساس درد تنها در هنگام نزدیکی در حین مقاربت جنسی (وارد شدن آلت تناسلی در واژن)
 • درد درهنگام وارد شدن هر جسم خارجی در واژن، حتی تامپون
 • داشتن درد هنگام نزدیکی، درحالی که دفعات قبل در حین مقاربت درد نداشته‌اید.
 • احساس درد عمیق در هنگام حرکت آلت تناسلی در واژن
 • احساس سوزش در واژن
 • احساس وجود درد تپنده در واژن تا چند ساعت بعد از مقاربت جنسی

مقاربت دردناک چه‌قدر شایع است؟


آمیزش دردناک یک مشکل شایع است. در واقع نزدیک به سه چهارم از زنان، دو دوره‌ای از زندگی خود با این مشکل مواجه می‌شوند. در برخی از زنان، این درد تنها موقتی است و برای برخی دیگر تا بلند‌مدت ادامه دارد و به مشکلی مزمن تبدیل می‌شود.

مقاربت دردناک در زنان را چگونه می‌توان درمان کرد؟


در برخی موارد برطرف کردن مشکل مقاربت دردناک نیازی به اقدامات و درمان‌های پزشکی ندارد. برای مثال در صورتی که بیمار بعد از بارداری، در حین مقاربت جنسی درد دارد، با گذشت 6 هفته پس از بارداری این مشکل به خودی خود برطرف می‌شود. در این موارد شما باشد سعی کنید بسیار آرام و صبورانه با این مشکل برخورد کنید. در مورادی که علت درد در هنگام نزدیکی، خشکی واژن و نبود رطوبت کافی در واژن است، می‌توانید از محصولات لوبریکانت (روان‌ساز) محلول در آب استفاده کنید.

مونالیزاتاچ

آیا با مشکل خشکی واژن و درد هنگام نزدیکی در مقاربت جنسی رو به رو شده‌اید؟

لیزر مونالیزا تاچ روش درمانی نوینی است که بدون نیاز به مصرف هورمون یا انجام جراحی، این مشکلات را برطرف می‌کند.

کلینیک آذین بسیار مفتخر است که این تکنولوژی درمانی بسیار پیشرفته و به روز را به بیماران ارائه دهد. این روش درمانی برای بیمارانی که در دوران یائسگی به سر می‌برند و همچنین زنانی که درمان‌های مربوط به سرطان سینه را انجام داده و هم‌اکنون نمی توانند از هورمون‌تراپی استفاده کنند، ایده‌آل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد لیزر مونالیزا تاچ در درمان نزدیکی و آمیزش دردناک و نیز رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیسپارونی (مقاربت دردناک) چگونه با لیزر مونالیزاتاچ درمان می‌شود؟

 لیزر مونالیزاتاچ یک دستگاه لیزر پزشکی است که انرژی کنترل‌شده‌ای را به بافت واژن می‌فرستد. این لیزر یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های جوانسازی بافت واژن به روش فتوتراپی است که اغلب علائم آزاردهنده‌ی ناشی از آتروفی واژن از جمله مقاربت دردناک را درمان می‌کند. معمولا بروز یائسگی در زنان با کاهش تدریجی میل جنسی همراه است. تجربه‌ی دوران قبل از یائسگی و بعد از آن در همه‌ی زنان یکسان نیست. برای برخی از زنان ممکن است انجام هورمون‌درمانی راه حل مناسبی نباشد، چرا که این روش با عوارض جانبی احتمالی همراه است. امروزه، راه‌ حل جایگزین بسیار مناسبی برای بازسازی و احیای واژن وجود دارد که می‌تواند به میلیون‌ها زنی که در سکوت از مشکلات خود رنج می‌برند، کمک کند.

زنان برای جلوگیری از مقاربت دردناک چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟


در صورتی که در هنگام مقاربت جنسی، درد دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. با این حال برخی روش‌های مراقبت خانگی وجود دارند که می‌توانید برای کم کردن درد در هنگام نزدیکی از آن‌ها کمک بگیریدو

 • از ژل لوبریکانت (روان‌ساز) استفاده کنید. محصولات لوبریکانت که به صورت محلول در آب هستند، گزینه‌ی مناسبی برای برطرف کردن حساسیت و خارش واژن می‌باشند. ژل‌های ساخته شده از سیلیکون دوام بیشتری دارند و نسبت به ژل‌های محلول در آب خاصیت روان‌کنندگی بیشتری دارند. از ژل‌های روغنی یا وازلینی همراه با کاندوم استفاده نکنید چرا که این محصولات باعث حل شدن لاتکس کاندوم شده و موجب می‌شوند که کاندوم پاره شود.
 • برای داشتن رابطه‌ی جنسی بیشتر وقت بگذارید. زمانی را برای داشتن رابطه جنسی در نظر بگیرید که در آن زمان شما و شریک جنسی شما، هیچ کدام خسته یا مضطرب نیستید.
 • با شریک جنسی خود صحبت کنید و به او بگویید که چه زمانی یا در چه موقعیتی احساس درد داشته‌اید و این که چه کارهایی برایتان بیشتر خوشایند بوده است.
 • سعی کنید رابطه‌ی احساسی و فعالیت‌های مشترک خوشایند اما غیرجنسی مانند ماساژ دادن داشته باشید.
 • قبل از مقاربت جنسی برای کاهش درد خود اقداماتی انجام دهید: به دستشویی بروید، یک حمام گرم بگیرید و یا یک مسکن غیرتجویزی بخورید.
 • برای کاهش احساس سوزش بعد از مقاربت جنسی، یک تکه یخ یا ژل مخصوص یخ‌زده را در یک حوله‌ی کوچک قرار دهید و آن را روی دهانه واژن بگذارید.