میکرونیدلینگ و جوانسازی پوست

12

آیا از وجود جای جوش، خطوط و چین و چروک یا ترک‌های پوستی ناراحت هستید و می‌خواهید زمان را به عقب بازگردانید تا رد گذر زمان و اثرات تابش نور خورشید را محو کنید؟ اگر به دنبال راه حل هستید، میکرونیدلینگ پوست راهکاری فوق العاده برای برطرف کردن این نقص‌های پوستی است. این عمل ملایم و سریع، فرایند ترمیم طبیعی پوست را تحریک می‌کند و پوستی سالم‌تر، روشن‌تر، صاف‌تر و جوان‌تر را به ارمغان می‌آورد.

مرکز زیبایی و مشاوره آذین از همکاری متخصصان پوست باتجربه در زمینه میکرونیدلینگ بهره می‌گیرد. برای افزایش آگاهی در زمینه میکرونیدلینگ و دریافت اطلاعات مورد نیاز در مورد عارضه و روش درمان آن می‌توانید جهت تعیین وقت مشاوره با مرکز تماس بگیرید. ما به شما اطمینان می‌دهیم که نتایج نهایی، لبخند را بر روی لبانتان خواهد نشاند و انتظار شما را به خوبی برآورده خواهد کرد.

میکرونیدلینگ چیست؟


میکرونیدلینگ (درمان القای کلاژن یا CIT) روشی جدید در حوزه پزشکی زیبایی است که برای از بین بردن خطوط ظریف، جای زخم و جوش و بهبود شرایط کلی پوست کاربرد دارد. در این عمل از سوزن‌های بسیار ظریف برای ایجاد آسیب‌های بسیار جزیی پوستی استفاده می‌شود تا تولید کلاژن و الاستین تحریک شود. فرایند ترمیم پوست به ضخیم‌تر شدن لایه درم و نرم‌تر شدن چروک‌ها می‌انجامد. پوست محکم‌تر و کشیده می‌شود، خاصیت کشسانی خود را بازمی‌یابد، چروک و خطوط ظریف کاهش چشمگیری می‌یابد، منافذ پوست کوچک‌تر می‌شود، گردش خون تحریک و شرایط کلی پوست بهتر می‌شود.

مزایا


دلایل متعددی را می‌توان برای انتخاب میکرونیدلینگ مطرح کرد. شاخص‌ترین مزیت میکرونیدلینگ استفاده از القاء کلاژن است. القاء کلاژن، ضمن آسیب نزدن به لایه اپیدرم، عامل‌های رشد را تحریک و پوست را ترمیم می‌کند. در نتیجه کلاژن بیشتری از پایه پوست تا بالا تولید می‌شود و به تبع آن سلول‌های غیرطبیعی به دلیل زدودن مانع موجود در فوقانی‌ترین لایه پوست ایجاد می‌شود. بااین حال با توجه به تشکیل کلاژن در لایه‌های فوقانی احتمال ایجاد بافت همبند وجود دارد. از مزایای میکرو نیدلینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش خطوط ظریف و چروک‌ها
  • لیفت، کشیدن و جوانسازی پوست
  • به حداقل رساندن اندازه منافذ پوست
  • از بین بردن ترک‌های پوستی
  • از بین بردن جای جوش و زخم

انجام میکرونیدلینگ در مرکز مشاوره آذین


پیش از درمان

میکرونیدلینگ را می‌توان بر روی تمام قسمت‌های بدن، مانند صورت، گردن، بالای سینه، بازو، دست، پا، شکم و پشت بدن، انجام داد. اکثر افراد می‌توانند متقاضی انجام عمل باشند. در هر حال مسائل مهم در جلسه مشاوره مطرح و شرایط بیمار بررسی می‌شود.

چگونگی انجام عمل

بیمار پیش از شروع میکرو نیدلینگ بی‌حس کننده موضعی دریافت می‌کند تا در طول عمل تا حد امکان راحت باشد.

صفحه سوزن استریل حاوی 12 سوزن بسیار ظریف به دستگاه متصل می‌شود. متخصص پوست لایه نازکی از ژل موضعی را روی پوست می‌مالد و عمق مناسب درمان را با توجه به نیازهای بیمار انتخاب می‌کند. سپس قلم در یک حرکت با ملایمت روی پوست فشار داده می‌شود و همزمان در یک جهت تا جایی لغزانده می‌شود که کل ناحیه درمان پوشش داده شود. عمل حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد؛ زمان عمل به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

بیمار در طول عمل احساسی شبیه به کشیده شدن ملایم کاغذ سنباده روی پوست دارد. سرعت صفحه سوزن در نواحی حساس‌تر کاهش می‌یابد و ژل آب رسان بیشتری در این نواحی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا عمل کاملاً قابل تحمل شود.

برخی بیماران تنها به یک جلسه درمان در هر سال نیاز دارند و با درمان سالانه به نتایج بهینه دست می‌یابند. بااین حال به اکثر افراد توصیه می‌شود تا 3 یا 4 جلسه، با وقفه‌های 6 تا 8 هفته‌ای، برای درمان مراجعه کنند. در موارد چروک‌های عمیق، آسیب دیدگی‌های ناشی از پیری و نور خورشید، ترک‌های پوستی یا جای جوش بهتر است 6 تا 8 جلسه درمان در فواصل 6 هفته‌ای انجام شود.

پس از درمان

پوست بلافاصله پس از میکرونیدلینگ ظاهری شبیه به آفتاب سوختگی متوسط دارد و گرم‌تر و کشیده‌تر از حالت معمول است. این عوارض معمولاً پس از یک تا دو ساعت از بین می‌رود. بیمار همان روز عمل بهبود می‌یابد و تا فردا تنها قرمزی مختصری باقی می‌ماند. با مصرف فراورده‌های پوستی باکیفیت توصیه شده توسط متخصص پوست می‌توان فرایند التیام را تسریع کرد. بیمار باید برای حفظ نتایج به دست آمده احتیاط‌ها و اقدام‌های لازم را به دقت انجام دهد، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند و روزانه از درمال رولر و محلول موضعی حاوی ویتامین ث، ویتامین A و اسید هیالورونیک استفاده کند. همچنین بهتر است به منظور جلوگیری از تحریک پوست از استعمال مواد موضعی حاوی پر کننده‌ها، امولسیون کننده‌ها و نگهدارنده‌ها خودداری شود. البته متخصص نکات لازم در خصوص مراقبت پس از درمان را در جلسه مشاوره به بیمار اطلاع می‌دهد.

نتایج

بیماران بلافاصله پس از عمل متوجه درخشش پوست خود می‌شوند و طی چند روز و چند هفته آتی تغییرات چشمگیری را مشاهده می‌کنند. نتایج با توجه به استمرار تولید کلاژن به مرور ظرف 6 ماه پس از عمل بهبود می‌یابد.

فرایند ترمیم و جوانسازی طبیعی پوست بدن پس از میکرونیدلینگ شروع می‌شود و اثر خود را زیر سطح لایه درم به جا می‌گذارد. الیته این فرایند زمان‌بر است. به موازات تولید کلاژن و الاستین جدید، سلول‌های پوستی جدید نیز ایجاد می‌شود و خونرسانی بهبود می‌یابد.

آشکار شدن نخستین نشانه‌های ترمیم و جوانسازی بالغ بر 6 هفته طول می‌کشد. شرایط پوست به مرور ظرف ماه‌های آتی بهبود می‌یابد و بیمار از نتایج طبیعی و ماندگار بهره‌مند می‌گردد.