هایفوتراپی: جوانسازی و کشیدن پوست

10

در روش هایفوتراپی (HIFU) از امواج اولتراسوند با شدت و تمرکز بالا استفاده می‌شود تا در زمان کوتاهی الیاف کلاژنی پوست منقبض گردند. این امر باعث رشد و تحریک تولید کلاژن‌های جدید طی یک فرایند طبیعی می‌شود، درنتیجه بدون نیاز به عمل جراحی و یا بستری شدن، پوست شما کشیده خواهد شد.

مرکز مشاوره و زیبایی آذین با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های زیبایی و تجهیزات مدرن مانند دستگاه هایفوتراپی آماده است تا خدمات زیبایی صورت (مانند بهبود کیفیت و یا کشیدن پوست) را با بهترین کیفیت به مراجعین خود ارائه دهد. ما متعهد به استفاده از باکیفیت‌ترین محصولات برای بیماران خود هستیم.

مکانیسم عمل


در ادامه در مورد اینکه هایفوتراپی چیست و مکانیسم عمل آن چگونه است، توضیح داده شده است. دستگاه اولتراسوند، امواج انرژی را در زیرپوست گسیل می‌دارد. این امواج سه لایه سطحی پوست و پوست و بافت همبند زیر آن (SMAS) را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بافت چربی زیرپوست انرژی امواج اولتراسوند را دریافت می‌کند. این مسئله باعث می‌شود مولکول‌ها به ارتعاش درآیند. در پی این ارتعاش درجه حرارت موضعی بافت افزایش می‌یابد، درنتیجه سلول‌های چربی در منطقه آسیب‌دیده سریعاً متلاشی می‌گردند. درجه حرارت موضعی چربی زیرپوست، به‌سرعت تا 56 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این امر باعث ایجاد نکروز انعقادی در سلول‌های چربی می‌شود که در پی آن حجم چربی‌ها کاهش می‌یابد. در فرکانس بالا (2 مگاهرتز)، انرژی اولتراسوند بسیار همگرا است، به‌طوری‌که اثر آن محدود، بسیار کوچک و در نقطه دلخواه اعمال خواهد شد. پس‌ازآنکه بافت چربی موردنظر، تحت امواج قرار گرفت و براثر حرارت منعقد گردید، سلول‌های چربی تخریب شده و از بین می‌روند. این امر باعث ایجاد یکسری از پیام‌های شیمیایی در بدن می‌شود. این پیام‌های شیمیایی به‌صورت طبیعی باعث فعال شدن مکانیسم پاسخ التهابی بدن می‌شوند. درنتیجه سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند و محل توسط سیستم ایمنی پاک‌سازی می‌گردد. درنهایت چربی آزادشده از بافت‌های چربی، در کبد متابولیزه شده و دفع می‌شوند. فرایند درمان در طول زمان ادامه خواهد داشت و به‌طورمعمول بعد از 8 الی 14 هفته، 95 درصد درمان کامل می‌شود. در این روش کلسترول و یا چربی کل، در سیستم گردش خون افزایش نمی‌یابد.

9

نواحی قابل درمان با هایفو


نواحی رایج صورت و گردن که تحت درمان قرار می‌گیرند:

 • ابرو و پیشانی
 • چانه
 • گردن (غبغب)
 • شکم
 • ترک‌های پوستی

از دیگر موارد کاربرد هایفوتراپی در ادامه آورده شده است:

 • اصلاح خط فک
 • اصلاح افتادگی پوست، به‌ویژه در اطراف دهان
 • اصلاح افتادگی پلک
 • اصلاح چین‌های ایجادشده در پوست گردن
 • اصلاح پوست‌های شل و نازک شده
 • اصلاح خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها
 • اصلاح قرمزی و خشکی جزئی پوست
 • اصلاح ناهمواری‌های پوستی و یا بافت پوست.
 • اصلاح منافذ بزرگ

مزایای هایفوتراپی چیست؟


این روش درمانی کاملاً غیرتهاجمی بوده و به معنای واقعی باعث کشیده شدن پوست می‌شود. در مقایسه با سایر تکنیک‌های لیفتینگ (کشیدن پوست)، درد بسیار کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند.

 با توجه به‌سرعت بسیار بالای گسیل امواج، هایفوتراپی در حداقل زمان ممکن، بیشترین نتیجه زیبایی را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.

 

سؤالات رایج


پس از درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

این روش غیرتهاجمی است و به بستری شدن نیازی ندارد، بنابراین بیمار می‌تواند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی روزمره خود بازگردد. پس از درمان بیمار می‌تواند نتایج قابل‌توجه کشیده شدن پوست خود را مشاهده نماید.

آیا هایفوتراپی دردناک است؟

سطح ناراحتی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. بیشتر بیماران به‌خوبی دریافت انرژی را تحمل می‌کنند. ناراحتی موجود موقتی است و معمولاً فقط در طی عمل ایجاد می‌شود.

کلاژن چیست؟

کلاژن‌ها باعث استحکام ساختارهای مختلف بدن می‌شوند. همچنین از سازه‌هایی مانند پوست محافظت کرده و از تخریب آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. اگر میزان کلاژن‌های پوست کاهش یابد، پوست حالت ارتجاعی و طبیعی خود را از دست می‌دهد، ثبات و استحکام آن نیز کاهش می‌یابد، درنتیجه خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها و افتادگی پوست پدید می‌آیند.

نتیجه درمان چقدر دوام خواهد داشت؟

برخی از اثرات اولیه هایفو درمانی را بلافاصله پس از درمان می‌توان مشاهده نمود. کشیده شدن و افزایش قوام پوست، 2 الی 3 ماه ادامه خواهد داشت. به‌مرورزمان کلاژن‌ها بازسازی شده و کلاژن‌های  جدیدتر جایگزین کلاژن‌های قدیمی می‌شوند.  این فرایند بازسازی  تا 6 ماه پس از درمان ادامه خواهد داشت.

11

آیا مردان می‌توانند از مزایای هایفوتراپی بهره‌مند شوند؟

ازآنجاکه این روش نیازی با بستری شدن و یا سپری کردن دوره نقاهت ندارد، مردان نیز کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی محسوب می‌گردند.  اینکه این روش درمانی نیازی به بستری شدن ندارد، یک مزیت برای بیماران محسوب می‌شود، آن‌ها می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند، بنابراین هایفوتراپی یک روش درمانی سرپایی ایده‌ال محسوب می‌گردد.

درمان چه مدت طول می‌کشد؟

مدت‌زمان طول درمان به ناحیه موردنظر و برنامه درمانی شما بستگی دارد. برای اصلاح ناحیه صورت و یا گردن معمولاً حدود نیم ساعت یا بیشتر زمان لازم است. ازآنجاکه هایفوتراپی نسبت به تکنیک‌های دیگر بسیار سریع می‌باشد، بسیار موردعلاقه بیماران و پزشکان قرار دارد.

آیا هایفوتراپی بی‌خطر است؟

هایفوتراپی از طرف سازمان غذا و دارو تایید شده است. در خصوص اصلاح خط فک، کاهش چین‌وچروک‌های نازولابیال، کاهش چین‌وچروک‌های اطراف چشم و به‌طورکلی جوان‌سازی و قوام بخشی به پوست، هایفوتراپی دارای سابقه‌ای بسیار درخشان است. هایفوتراپی با ضریب امنیتی بالا، بیش از 200.000 بار در سراسر جهان مورداستفاده قرارگرفته است.

آیا عوارض جانبی وجود دارد؟

در ابتدای درمان ممکن است مقداری قرمزی و یا تورم در فرد ایجاد شود. همچنین ممکن است، احساس سوزن سوزن شدن، ناراحتی، ادم، قرمزی، حساسیت به لمس و اکیموز (کبودی) را نیز تجربه کنید که در عرض چند ساعت برطرف می‌شوند. این علائم نشان‌دهنده آن است که روند طبیعی و سودمند بازسازی کلاژن‌ها آغاز شده است.

اثرات مفید هایفوتراپی در خصوص قوام بخشی و بهبود کیفیت پوست ازلحاظ بالینی به اثبات رسیده است. این روش بی‌خطر بوده و به‌صورت طبیعی و تدریجی باعث جوان‌سازی پوست شما خواهد شد. عوارض جانبی جدی در خصوص دستگاه وجود ندارد.

هزینه هایفوتراپی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه انجام هایفو تراپی به ناحیه تحت درمان و تعداد جلسات لازم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بستگی دارد. بنابراین هزینه هایفوتراپی برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

چند جلسه درمانی موردنیاز است؟

اکثر بیماران فقط نیاز به یک جلسه درمانی دارند. کارشناسان معتقدند دستیابی به نتایج چشمگیر بالینی از طریق این روش میسر است. بهبودی کامل پس از گذشت 6 ماه از فرایند درمانی، قابل‌مشاهده است. برای حفظ و بهبود نتایج درمان، بسته به نیاز و شرایط شما، می‌توانید با فواصل زمانی مناسب (به‌عنوان‌مثال یک سال) جلسات مکمل درمانی را نیز داشته باشد.

 12