کک و مک پوست صورت و بدن: علت و درمان آن‌ها

Untitled
لک و کک و مک پوست علائم تغییر رنگی است که در پوست ما یافت می‌شود. این تغییر رنگ‌ها ممکن است از هنگام تولد وجود داشته باشد یا در دوران رشد و افزایش سن به وجود بیاید. لکه آکنه، لک‌های مادرزادی، لک‌های ناشی از افزایش سن و کک و مک از انواع مختلف لک‌ها هستند که در پوست انسان ممکن است به وجود بیاید. برای آن دسته از افراد که از وجود لک و کک و مک در پوست خود احساس نارضایتی دارند راه‌های مختلفی برای کاهش، پیشگیری و رفع کک و مک صورت وجود دارد.

در مرکز مشاوره و زیبایی آذین؛ ما روش‌های درمانی مختلفی برای از رفع کک و مک صورت ارائه می‌دهیم که شامل روش رژیم‌های زیبایی، لایه برداری و لیزر درمانی می‌شود. به هر حال اگر شما مشکل جدی در رابطه با کک و مک دارید ممکن است لیزر درمانی بهترین انتخاب برای رفع آن باشد.
تضمین نتایج؛ نشانه توانمندی ما در ارائه نتایجی پردوام و شگفت انگیز برای پوست شماست. برای تعیین زمان مشاوره با متخصصین ما با مرکز تماس گرفته و در مورد روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آنها پوستی جوان و بی عیب داشته باشید اطلاعات لازم را کسب کنید.

علائم و نشانه‌ها


همیشه همراه با بیماری‌ها تعدادی نشانه و علامت وجود دارد. غالباً کک و مک بدون درد و آزار است ولی می‌تواند علامت هشداری برای احتمال آسیب پذیری در برابر نور خورشید یا وجود پتانسیل ابتلا به سرطان پوست باشد. برخی علائم لک و کک و مک عبارتند از:

 • تغییر رنگ پوست
 • تغییر بافت پوست
 • لک بر روی پوست
 • خشکی و زبری پوست

انواع


دو نوع اصلی کک و مک وجود دارد: کک و مک ساده و کک و مک آفتاب سوختگی (ناشی از قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب). کک و مک ساده معمولاً قهوه‌ای مایل به زرد، دایره‌ای منظم و کوچک است. کک و مک آفتاب سوختگی تیره‌تر، نامنظم‌تر و احتمالاً بزرگ‌تر است.

علل


برخی از علل به وجود آمدن کک و مک و لک عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید: شما می‌توانید با اجتناب از نور شدید آفتاب کک و مک ها را به مرور از بین ببرید.
 • ملانین افزایش یافته: ملانین رنگدانه هایی در پوست هستند که توسط سلول‌های خاصی تولید می‌شوند. افزایش ملانین باعث ایجاد کک و مک، لک‌های ناشی از افزایش سن و تیره شدن رنگ پوست می‌شود.
 • عوامل ژنتیکی: کک و مک از عواملی ژنتیکی نیز به وجود می‌آید
 • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی هم یکی از علل شکل گیری کک و مک و لکه‌های ناشی از افزایش سن است
 • روشنی رنگ پوست: پوست‌های روشن بیشتر در معرض کک و مک قرار دارند. در پوست‌های روشن ملانین کمتری وجود دارد بنابراین وقتی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، تولید ملانین باعث افزایش جذب اشعه UV در این نوع از پوست‌ها می‌شود.
 • بیماری‌های پوستی: برخی بیماری‌های پوستی مثل آکنه باعث ایجاد لک در پوست می‌شود.

درمان


طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی برای لک و کک و مک وجود دارد از درمان‌های ساده موضعی تا درمان‌های پیشرفته و IPL درمانی. برخی درمان‌های مؤثر عبارتند از:

درمان موضعی

برخی کرم‌های روشن کننده پوست که بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می‌رسد در روشن کردن رنگ پوست و بهبود ظاهر کک و مک و لک‌های پوستی مؤثر است. هایدروکوئنون، اسید کوجیک و ترتینوئین (اسید ویتامین A و رتین A) ترکیبات شایعی است که در داروهای موضعی برای رفع کک و مک و لک پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داروهای خوراکی

داروهای مختلف و متنوع خوراکی موثری برای برخی انواع کک و مک وجود دارد. معمولاً داروهای خوراکی برای آن دسته از کک و مک ها که به دلیل تغییرات هورمونی به وجود آمده‌اند تجویز می‌شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی روش درمانی غیر تهاجمی برای بهبود کک و مک و لک‌های پوستی است. انواع مختلف لیزر برای درمان کک و مک به کار برده می‌شود. به وسیله لیزر ملانین‌های پوست شکسته شده و پوست شفاف‌تر می‌شود، در نتیجه ظاهر کک و مک و لک‌های پوست بهبود می‌یابد. چندین جلسه لیزر درمانی برای حصول نتایج بهتر باید انجام شود. الکساندریت و ND: لیزر YAG غالباً برای درمان لک‌های ناشی از افزایش سن به کار می‌رود.

IPL درمانی (نور پالسی شدید)

IPL درمانی لیزر درمانی نیست اما مانند لیزر عمل می‌کند. با IPL درمانی که روشی ایمن، مطمئن و مؤثر است رنگدانه ها تخریب شده وسلول های جدید و سالم به جای آن رشد می‌کند و رنگ جدید متولد می‌شود.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی هم برای درمان لک و کک و مک پوست مفید است. به وسیله لایه برداری شیمیایی لک‌های ناشی از افزایش سن، کک و مک و لک‌ها و تغییر رنگ‌ها از بین می‌رود. با این روش درمانی ظاهر کک و مک ها بهبود یافته و به مرور و تدریجاً پوست شفاف و لطیف می‌شود. در این روش درمانی با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی روی پوست، عمیق‌ترین و بدترین آسیب‌ها از روی پوست برداشته شده و پوست شفاف و سالم نمایان می‌شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن صورت هم برای درمان برخی کک و مک ها مؤثر است. در این روش لایه روی پوست برداشته شده و پوست سالم و روشن آشکار می‌شود. این روش با پاشش برخی ذرات ریز روی پوست انجام می‌شود. روش میکرودرم ابریژن نیز در چندین جلسه انجام می‌شود تا نتایج مناسب حاصل شود.

درمان‌های خانگی

 1. استفاده از ماسک صورت:
  یکی دیگر از روش‌های طبیعی برای کاهش کک و مک استفاده از ماسک‌های شیر روی صورت است به طوری که ماسک در پوست نفوذ کند. اسید کربوکزیلیک موجود در شیر باعث لایه برداری از لایه رویی پوست شده و کک و مک ها را کمرنگ‌تر می‌کند. این روش بر کک و مک های ناشی از تابش نور خورشید اثر بهتری دارد.
 2. از آبلیمو استفاده کنید:
  آبلیمو یک سفید کننده طبیعی است که باعث کمرنگ شدن و از بین رفتن کک و مک ها می‌شود. آبلیمو اثر بهتری بر کک و مک های طبیعی نسبت به کک و مک های ناشی از تابش نور خورشید که ظاهری تیره‌تر دارند، دارد.
 3. لایه برداری به وسیله میوه:
  مخلوط میوه‌ها و مواد و خشک کردن آنها روی پوست به عنوان یک لایه بردار طبیعی، لایه رویی پوست را برداشته و باعث کمرنگ‌تر شدن کک و مک ها و بهبود ظاهر آن‌ها می‌شود. لایه‌های میوه چسبیده شده به پوست به آرامی یک لایه از پوست برمی دارد.
 4. از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید:
  برخی افراد از بدو تولد کک و مک دارند ولی کک و مک در بسیاری از افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض خورشید در طول زمان به وجود می‌آید. این کک و مک ها در زمستان از بین می‌روند ولی اگر در مورد قرار گرفتن در معرض خورشید آگاهانه عمل نکنید، هر تابستان تیره‌تر از تابسان سال گذشته ظاهر می‌شوند.
 5. ویتامین C مصرف کنید:
  این ماده مغذی به کاهش کک و مک ها کمک می‌کند بنابراین حتماً در رژیم غذایی روزانه خود به مقدار کافی ویتامین C استفاده کنید. مرکبات، کیوی، اسفناج و گیاهان سبز و سبزی‌ها منابع سرشار اسید اسکوربیک هستند.

پیشگیری


ما نمی‌توانیم روند کک و مک های رو به رشد را تغییر دهیم بنابراین هر شخص با سابقه ارثی از کک و مک، باید مراحل زیر را برای پیشگیری از رشد کک و مک در پوست خود رعایت کرده تا ظاهر این کک و مک ها کمرنگ‌تر شده و به مرور زمان محو شوند:

 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب
 • استفاده دائمی از کرم ضد آفتاب
 • استفاده از لباس‌های محافظت کننده پوست در برابر نور فتاب در زمانی که در معرض آن هستید
 • اجتناب از زمان اوج تابش نور خورشید از ساعت 10 صبح تا 4 بعداز ظهر
 • استفاده از کلاً ه و عینک آفتابی وقتی که در معرض تابش نور آفتاب هستید
 • سرد نگهداشتن پوست
 • استفاده از رژیم غذایی خوب و سالم