بیماری واریس پا: درمان و علائم

درمان-واریس-770x356

بیماری واریس پا بیماری شایعی است و از هر سه نفر بزرگسال یک نفر به آن مبتلاست. بیماری واریس روز به روز بر شما اثر می‌گذارد. ظاهر این بیماری بر نحوه پوشش و انتخاب فعالیت‌هایی که از انجام دادن آنها لذت می‌برید تأثیر می‌گذارد.

 

ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین به بیماران روش‌های مدرن درمان را برای مشکلات سخت و ناتوان کننده ارائه می‌دهیم. ما طیف وسیعی از روش‌های درمانی را برای بیماری واریس پا شامل درمان‌های کمتر تهاجمی لیزر درمانی، رادیو فرکانسی و تزریق به کار می‌بریم. این روش‌های درمانی جدید نسبت به روش‌های جراحی سنتی برای درمان بیماری واریس مزایای زیادی دارد. ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین نیازهای پزشکی و زیبایی بسیاری از زنان و مردانی که به بیماری دردناک، متورم و کریه المنظر واریس پا مبتلا هستند را درک می‌کنیم. بیماران ما با حداقل ناراحتی و درد به زندگی روزمره خود باز می‌گردند و می‌توانند با اعتماد به نفس ناشی از دریافت مراقبت‌های پزشکی فوق العاده از زندگی لذت ببرند. با مشاوره با یکی از متخصصین ما می‌توانید از بیماری‌های زمینه‌ای ایجاد کننده واریس پا خود آگاه شده و از مزایای برنامه درمانی که به صورت فردی برای درمان شما برنامه ریزی می‌شود استفاده کنید.

بیماری واریس چیست؟


بیماری واریس پا به دلیل ضعیف شدن دیواره سیاهرگ‌های شما و عدم کارکرد صحیح آن به وجود می‌آید. بیماری واریس باعث می‌شود تا خون به اطراف محل‌های خاصی نشت کند و باعث درد و ایجاد برآمدگی ناخوشایندی در سطح پوست شود. درمان با حذف کامل سیاهرگ و مسدود کردن آن که باعث جمع شدن خون می‌شود انجام می‌شود و نهایتاً سیاهرگ بهبود می‌یابد.
همیشه نیاز نیست که بیماری واریس درمان شود. اگر بیماری واریس پا باعث درد شده و مشکلات دیگری نظیر زخم یا بدشکل بودن پا ایجاد کند، راه‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد.

مشاوره


ما در مرکز مشاره و زیبایی آذین متخصصین در مورد بهترین و مناسب‌ترین راه درمان بیماری واریس پا برای شما مشاوره و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهند.

درمان اولیه بیماری واریس


انجام تمرینات ورزشی و بالا نگه داشتن پاها و اجتناب از ایستادن طولانی مدت روی پاها اولین مراحل درمانی است که خودتان می‌توانید انجام دهید تا درد و تورم ناشی از بیماری واریس کاهش یابد. جوراب‌های واریس پا که باعث هدایت خون به سمت بالا و به سمت قلب می‌شوند می‌تواند در مراحل اولیه مورد استفاده قرار گیرد. البته رعایت این موارد برای بهبود علائم بیماری واریس مفید بوده و اگر ظاهر سیاهرگ‌ها برای شما مهم است و به دنبال درمان برای زیبایی هستید این روش‌ها مفید نخواهد بود.

روش‌های درمانی بیماری واریس پا در مرکز مشاوره و زیبایی آذین


در گذشته بیماری واریس با کمک عمل جراحی و تحت بیهوشی عمومی بدن درمان می‌شد. در مرکز مشاوره و زیبایی آذین ما توصیه می‌کنیم که سیاهرگ اصلی به وسیله حرارت (لیزر یا رادیو فرکانسی) یا با روش‌های شیمیایی (هدایت سونوگرافی فوم اسکلروتراپی) مسدود گردد. متخصص با توجه به سایز و موقعیت سیاهرگ مبتلا به واریس پا در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب است با شما صحبت خواهد کرد. این درمان کمتر تهاجمی معمولاً با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می‌شود.

مدت زمان انجام عمل حدود 30 تا 45 دقیقه برای هر پا بوده و شما ظرف مدت یک ساعت ترخیص خواهید شد. قبل از انجام عمل مشاور شما سیاهرگ مبتلا به واریس پا را به وسیله یک ماژیک ضد آب علامت گذاری می‌کند که از طریق ایجاد یک شکاف روی پوست برداشته می‌شود و سیاهرگ اصلی هم مسدود می‌شود. محل شکاف به وسیله نوار چسب بسته می‌شود و پای شما باند پیچی می‌شود که به کاهش خونریزی و کبودی کمک می‌کند.

لیزر درمانی برای درمان بیماری واریس

چندین روش لیزر اندوونوس (ENDOVROUS) برای درمان بیماری واریس پا به کار می‌رود. ما در مرکز مشاوره و زیبایی آذین در حال حاضر دو نوع سیستم مختلف لیزر درمانی داریم که براساس نیازهای فردی هر بیمار می‌توان یکی از روش‌ها را انتخاب کرد. درمان به وسیله لیزر اندوونوس، روش درمانی کمتر تهاجمی است که با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می‌شود. این روش جایگزین جراحی برداشت سیاهرگ صافن بزرگ است.

در روش آلتراسوند یک کاتتر کوچک معمولاً از طریق سوراخ سوزن در پوست به سیاهرگ آسیب دیده وارد می‌شود. سپس فیبر لیزری در داخل سیاهرگ قرار داده می‌شود. پزشک سیاهرگ را بیحس کرده و دستگاه لیزر را روشن می‌کند. با استفاده از انرژی تولید شده سیاهرگ مسدود می‌شود. این فرایند معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. متناوباً فرایند لیزر درمانی با مینی فلبکتومی ترکیب می‌شود. درنهایت یک باند فشارنده دور پا پیچیده شده و شخص بلافاصله برمی خیزد. پس از انجام عمل بیمار می‌تواند به کارهای روزمره خود ادامه دهد.

تزریق برای درمان بیماری واریس پا

درمان بیماری واریس به کمک تزریق (هدایت سونوگرافی فوم اسکلروتراپی) شامل تزریق یک ماده شیمیایی در سیاهرگ برای مسدود کردن آن است؛ بنابراین سیاهرگ دیگر خونی حمل نخواهد کرد. این درمان معمولاً در مواقعی که بیماری واریس پا مکرراً پس از عمل قبلی تکرار شده و عود می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر بار فقط یکی از پاها را می‌توان تحت این عمل قرار داد و بیش از یک بار عمل برای درمان بیماری واریس پا مورد نیاز است. با وجود اینکه با این روش ظاهر پاهای شما بهبود می‌یابد اما ممکن است هنوز دردناک باشد. پس از تزریق شما باید از جوراب‌های واریس به مدت دو تا چهار هفته استفاده کنید.

دوران ریکاوری و بهبود


پس از دو هفته و بعد از بهبود زخم‌ها شما می‌توانید اکثر فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید. مطابق با کاری که انجام می‌دهید و شغلی که دارید باید قادر باشید پس از چند روز به فعالیت‌های خود ادامه دهید. پس از دو روز شما خواهید توانست رانندگی کنید اما اگر بتوانید به راحتی با پدال‌ها کار کرده و اتومبیل را در هر حالتی کنترل کنید که شامل کنترل در هنگام ترمزهای ناگهانی هم می‌شود.

 

نتایج


اکثر روش‌های درمان واریس پا بر اصل بستن سیاهرگ‌های آسیب‌دیده استوار است. البته تفاوت‌هایی در روش انجام این درمان‌های با حداقل تهاجم وجود دارد. در هر حال وجه تشابه تمام این درمان‌ها این است که سیاهرگ پس از انسداد دیگر عملکردی نخواهد داشت و خون به صورت خودکار به سمت سیاهرگ‌های سالم هدایت می‌شود. سیاهرگ مسدود شده در نهایت جذب دستگاه گردش خون می‌شود.

احتمال باز شدن مجدد سیاهرگی که به خوبی مسدود شده بسیار پایین است. براساس پژوهش‌های انجام شده نود درصد سیاهرگ‌های بسته شده پس از دوسال دیگر در سونوگرافی دیده نمی‌شوند. البته درمان زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که به دست پزشک متخصص و مجرب انجام شود.

واریس نتایج

واریس نتایج0