نحوه استفاده صحیح از ماینوکسیدیل

داروی ماينوکسيديل موضعی به صورت محلول و کف (Foam) برای پوست سر استفاده می گردد...

این دارو براي کمک به افزايش رشد موها در خانم ها و آقایان و همچنین رفع طاسی سکه ای در مردان استفاده مي‌شود. داروی ماینوکسیدیل بعنوان داروی گشادسازی عروق نیز شناخته شده است.

در نظر داشته باشید ماینوکسیدیل براي درمان طاسی در ناحیه جلوي سر يا رفع عقب‌کشيدگي خط رويش مو در پيشاني مردان، قابل استفاده نيست. البته درمان دیگری برای انواع ریزش مو با نام مزوتراپی مو نیز وجود دارد.

 هنگام مصرف توجه کنیم   پرسش و پاسخ

 

نحوه استفاده صحیح از ماینوکسیدیل Minoxidil - محلول

نحوه مصرف ماینوکسیدیل در ابتدا مو و پوست سر خود را شسته و کاملا خشک کنید. حتما قبل از استفاده از دارو، دستانتان خشک و تمیز باشد.

ماینوکسیدیل در دو شکل محلولی (برای خانم ها و آقایان) و فومی (برای آقایان) موجود است.

با توجه به میزان دوز مصرفی (در مطالب زیر بیان شده) اپلیکاتور را پر کرده و یا مقداری از فوم را روی  انگشت خود بریزید.

اپلیکاتور را به ناحیه موردنظر درمانی (قسمت کم پشت سر) برده و دارو را پخش کنید. سعی کنید از مرکز منطقه تحت درمان برای پخش محلول ماینوکسیدیل شروع کنید.

سپس با انگشت مالش داده و دارو را پخش کنید.

بلافاصله بعد از مصرف آن، دست ها را کاملا بشویید.

اجازه دهید ماینوکسیدیل کاملا خشک شود. مدت زمانی که برای خشک شدن ماینکسیدیل طول می کشد برای استفاده از محصولاتی مانند ژل مو حداقل 20 تا 25 دقیقه و برای خواب و تکیه دادن سر 2 ساعت می باشد.

ماینوکسیدیل را چطور استفاده کنیم ممکن است در ابتدا ریزش موهای شما شدیدتر شود اما این امری عادی و موقتی است. در حقیقت ریزش مو برای موهای قدیمی تر است که پوست سر را برای رشد موهای تازه آماده می کنند.

نحوه استفاده صحیح از ماینوکسیدیل Minoxidil - فوم

با توجه به جهت فلش روی درب قوطی، آنرا باز کنید.

موهای سر را به صورت ردیفی باز کنید تا پوست در معرض دارو قرار بگیرد.

مقداری از فوم را روی انگشت قرار داده، آنرا در ناحیه درمان پخش کنید و به آرامی پوست سر را ماساژ دهید.

بلافاصله پس از استفاده از ماینوکسیدیل، دستان خود را شسته و از دارو پاک کنید.

 

میزان دوز مصرفی ماینوکسیدیل

اثر گذاری ماینوکسیدیل در رشد مو میزان دوز مصرفی ماینوکسیدیل در واقع برای افراد متفاوت با توجه به تجویز دکتر و یا دستورالعمل آن، متفاوت است. اطلاعات درج شده در زیر، میانگین دوز مصرفی ماینوکسیدیل را برای هر فرد مشخص می کند. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، آنرا تغییر ندهید مگر اینکه دکتر شما آنرا تغییر دهد. دوز های تجویز شده به میزان ماینوکسیدیل مصرفی، مدت زمان مصرف دارو و تعداد مرتبه های استفاده در روز بستگی دارد.

دوز مصرفی محلول موضعی ماینوکسیدیل برای رشد مو:

استفاده یک میلیمتر از دارو برای پوست سر خشک 2 بار در روز

دوز مصرفی فوم موضعی ماینوکسیدیل برای رشد مو:‏

نصف درب قوطی یا بطری دوبار در یک روز برای پوست سر خشک

 

 

نکات قابل توجه در استفاده از ماینوکسیدیل

قبل از مصرف آن، اطمینان حاصل کنید که پوست سر کاملا خشک باشد.

سعی کنید برای استفاده راحت تر از محلول، از اپلیکاتور مدرج استفاده کنید.

از سشوار یا خشک کننده مو پس از استفاده از دارو خودداری کنید. استفاده از سشوار موچب اثربخشی کم ماینوکسیدیل خواهد شد.

زمان خشک شدن کامل ماینوکسیدیل به مدت 2 تا 4 ساعت می باشد. در صورت که ماینوکسیدیل کاملا خشک نشود، موجب لک شدن و آلوده شدن لباس، تخت و کلاه شما بویژه در هنگام خواب خواهد شد.

اگر پوست سرتان دچار خشکی شدید، ساییدگی و یا حالت آفتاب سوختگی شدید شد، قبل از مصرف دوباره حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

از تماس دارو با چشم ها، بینی و لب ها جلوگیری کنید و در صورت تماس با آب سرد شستشو دهید.

داروی ماینوکسیدیل را تنها به تعداد و مقدار تجویز شده استفاده کنید و از بیشتر کردن مقدار مصرف آن خودداری کنید.

همچنین از مصرف آن در سایر نقاط بدن خودداری کنید.جذب آن در بدن ممکن است موجب بر روی قلب و عروق تاثیر منفی بگذارد.

از مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر در قسمت مورد درمان خودداری کنید.

ماینوکسیدیل را نباید  تا 24 ساعت قبل یا بعد از درمان های دیگر مو استفاده کرد.

بعد از استفاده از ماینوکسیدیل حداقل تا 4 ساعت از شستشوی سر خود خودداری کنید.

احتمال حساس شدن پوست در برابر آفتاب در هنگام استفاده از ماینوکسیدیل وجود دارد. به همین دلیل سعی کنید در معرض آفتاب قرار نگیرید و یا از کلاه، عینک آفتابی و یا ضد آفتاب استفاده کنید.


خارش سر پس از استفاده از ماینوکسیدیل

در برخی از موارد استفاده از ماینوکسیدیل موجب خارش سر می شود. این عارضه بدلیل حساسیت فرد مصرف کننده به ماده پروپیلن گلیکول ‏در ترکیبات ماینوکسیدیل می باشد. برای رفع این عارضه از ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول و یا ماینوکسیدیل با درصد های دیگر استفاده کنید. ‏

 

 پرسش و پاسخ در مورد ماینوکسیدیل

 

سوال و پاسخ در مورد مصرف ماینوکسیدیل

آیا ماینوکسیدیل سبب ریزش مو می شود؟

ماینوکسیدیل در ابتدا موجب ریزش مو می شود که این عارضه ای موقتی است. با توجه به درصد ماینوکیسیدیل مصرفی، ممکن است برای 1 یا 2 ماه در دوره درمان، شاهد ریزش مو باشیم.

استفاده از ماینوکسیدیل تا چند وقت ادامه خواهد داشت؟ آیا می توان مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کرد؟

در نظر داشته باشید ریزش موی ارثی و طبیعی در هر زمان پس از توقف درمان، دوباره شروع خواهد شد. در صورتی که مصرف ماینوکسیدیل را قطع کنید، ریزش موهای شما دوباره شروع می شود و طی مدت 3 تا 4 ماه موهایی که به تازگی رشد کرده بودند را از دست خواهید داد.

همچنین در مورد مشاهده تاثیرات ماینوکسیدیل روی کاهش ریزش مو و رشد مجدد مو باید صبور بود. اثرات ماینوکسیدیل در طی چند هفته کاملا محسوس است اما اوج تاثیر آن 6 تا 12 هفته پس از شروع درمان، قابل مشاهده است.

چقدر طول می کشد تا محلول ماینوکسیدیل خشک شود؟

برای خشک شدن کامل ماینوکسیدیل پس از مصرف، 2 تا 4 ساعت زمان نیاز است.

ماینوکسیدیل چه عوارضی دارد؟

از عوارض این دارو می توان سوزش در چشم ها، سوزش، قرمزی و خارش در ناحیه درمانی و رشد موی غیر عادی در دیگر اعضای بدن را نام برد. در برخی موارد نیز تشدید ریزش مو نیز گزارش داده شده است.

در خانم ها معمولا استفاده از ماینوکسیدیل سبب رشد مو در سایر نقاط بدن شده است.

آیا می توان از ماینوکسیدیل برای رشد موی ریش و صورت استفاده کرد؟

این دارو می تواند اثربخشی خوبی برای درمان ریزش مو در صورت و ریش داشته باشد. در واقع داروی ماینوکسیدیل برای رشد مجدد مو در نواحی از پوست بدن که پیاز مو وجود دارد، استفاده می شود. در صورتی که در ناحیه موردنظر، پیاز مو از بین رفته باشد، استفاده از این دارو نمی تواند موجب رویش مجدد مو گردد. شما می توانید برای رشد موی ریش از این دارو استفاده کنید.

ماینوکسیدیل یک درمان دائمی محسوب می شود؟

درمان با استفاده از ماینوکسیدیل، یک درمان دائمی نیست و باید به استفاده از آن ادامه داد. ماینوکسیدیل یکی از دو دارویی است که برای درمان ریزش مو استفاده می شود و تنها یکی از آنها برای خانم ها قابل استفاده است.

فراموشی در مصرف ماینوکسیدیل را چگونه جبران کنم؟

اگر یکی از نوبت های استفاده از ماینوکسیدیل را فراموش کردید یا به موقع مصرف نکردید، بعد از به یادآوردن استفاده کنید. اما در صورتیکه زمان استفاده از آن به نوبت بعدی نزدیک است ، برای جبران دوز فراموش شده، به هیچ وجه دوز نوبت بعدی را دوبرابر و یا اضافه نکنید.

روش دیگری با درصد موفقیت بالاتر نیز وجود دارد. در این روش ماده بیولوژیک و مغذی به پوست بوسیله سوزن ریزی تزریق خواهد شد. این درمان با نام مزوتراپی مو است که در درمان انواع ریزش مو بصورت تضمینی کاربرد دارد. شما می توانید برای مشاوره رایگان در مورد درمان ریزش مو با مزوتراپی مو با ما تماس بگیرید. 88647878

مطالب دیگر

 
 
 

با ما در تماس باشید

88647878