خارش دستگاه تناسلی زنان در بارداری

در زمان بارداری هورمون های مختلفی که در بدن به خصوص دستگاه تناسلی ترشح می شوند، تغییراتی در بدن و دستگاه تناسلی به وجود می آورند...

این تغییرات مشکلاتی را می تواند در دستگاه تناسلی ایجاد کند. یکی از عوارضی که در اوایل بارداری به وجود می آید و ممکن است تا انتهای بارداری ادامه داشته باشد، خارش دستگاه تناسلی زنان می باشد. خارش واژن آزار دهنده است و آرامش زنان باردار را می تواند به هم بریزد. همانطور که حالت تهوع در بارداری رایج است، خارش واژن در دوران بارداری نیز رایج است.

 

علت خارش دستگاه تناسلی زنان در بارداری

درمان خارش واژن ترشحات دهانه ی رحم از غده های مختلف و میکروارگانیسم های موجود در آن صورت می گیرد. این ترشحات بدون بو هستند و ایجاد خارش در دستگاه تناسلی نمی کنند. اما گاهی به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در لوله ی رحم، فضا برای رشد باکتری ها و قارچ های مختلف فراهم می شود.

همچنین ترشحات هورمونی زمان بارداری، می تواند دستگاه تناسلی و دهانه رحم را قلیایی کند و رشد باکتری ها و قارچ ها بیشتر صورت گیرد. ترشحات عفونی که به صورت بد بو هستند، در این زمان نمایان می شوند و عامل خارش شدید واژن در دوران بارداری می باشند.

ناحیه تناسلی حساسیت بالایی دارد و عفونت مجاری ادراری و قارچی باعث آسیب رساندن و ایجاد تورم در آن می شوند. خارش دستگاه تناسلی اگر درمان نشود ممکن است ایجاد زخم و عفونت های بیشتر کند.

از دیگر دلایل خارش واژن در دوران بارداری، میتوان نیاز بدن به مایعات (نبود رطوبت موجب خشکی واژن می شود)، استفاده از محصولات بهداشتی خاص و عطری و تعریق زیاد واژن را می توان نام برد. این دلایل خارش، موقتی بوده و جدی نیستند.

 

درمان خارش دستگاه تناسلی زنان در بارداری

خارش دستگاه تناسلی در زنان باردار می تواند، با شناسایی علت آن درمان شود.

گاهی افراد با نشستن در سرکه اقدام به درمان خانگی خارش دستگاه تناسلی می کنند. البته این درمان برای خارش دستگاه تناسلی در زنان باردار می تواند موثر واقع شود. اما باید توجه داشت که گاهی عفونت به نواحی عمیق تر سرایت کرده است و درمان خانگی می تواند تا عمقی کم اثر داشته باشد. از این رو باید به پزشک مراجعه کرد و در صورت لزوم از داروهایی شامل پمادهای ضد قارچ و ضد باکتری به صورت واژینال استفاده کرد.

مقالات مرتبط

درمان خارش، سوزش و خشکی واژن 

 

کنترل و درمان خارش واژن در دوران بارداری

درمان خارش شدید واژن در بارداری خنک کردن واژن: استفاده از کمپرس یخ یا پارچه خیس روی دستگاه تناسلی نیز می تواند در درمان و بهبود خارش دستگاه تناسلی موثر باشد.

رژیم غذایی: به رژیم غذایی خود ماست اضافه کنید. ماست موجب کنترل PH دستگاه تناسلی می شود.

پوشاک مناسب: سعی کنید لباس های گشادتر و نخی بپوشید که هوا در ناحیه تناسلی جریان داشته باشد. همچنین لباس زیر خود را در طی روز عوض کنید و در هنگام خواب بهتر است لباس زیر نپوشید. با لباس تمیز و خشک، از تجمع رطوبت و باکتری در ناحیه تناسلی جلوگیری کنید.

محصولات طبیعی: برای شستشوی واژن از محصولات طبیعی یا ترکیبات طبیعی و گیاهی بجای محصولات شیمیایی استفاده کنید.

 

پرسش و پاسخ در مورد خارش واژن در دوران بارداری

 

آیا خارش واژن در دوران بارداری امری طبیعی است؟

خارش خفیف در دوران بارداری به دلیل افزایش خون رسانی به پوست است. در خارش خفیف چیزی برای نگرانی وجود ندارد، اما اگر خارش شدید واژن دارید،  می تواند نشانه ای از عارضه ای کبدی به نام کلستاز مامایی یا کلستاز گوارشی حاد بارداری (ICP) باشد. احتمال رخداد این بیماری 1 نفر در 100 نفر خانم باردار است.

 

آیا از کرم یا پماد ضد خارش واژن می توان در دوران بارداری استفاده کرد؟

به پیشنهاد انجمن آمریکایی بارداری از کرم هایی که دارای ترکیبات طبیعی مانند کالامین هستند برای درمان خارش واژن می توان استفاده کرد. ترکیبات طبیعی دیگری مانند لوسیون ضدعفونی کننده، کرم هایی بر پایه جو و آلوئه ورا نیز وجود دارد که برای درمان خارش واژن استفاده می گردد.

 

 

از دیگر روش های درمانی خارش واژینال استفاده از لیزر مونالیزاتاچ می باشد. شما می توانید برای مشاوره رایگان و آگاهی از روند درمانی خارش واژن با ما تماس بگیرید. 88647878

مطالب دیگر

 
 
 

با ما در تماس باشید

88647878