درمان پارگی های پوستی در بدنسازی

پارگی های پوستی در اثر تمرین با وزنه قابل درمان است؟ اغلب افرادی که بصورت حرفه ای به رشته بدنسازی می پردازند، ایجاد پارگی پوستی در نواحی بدن را تجربه کرده اند.

استرچ مارک بدنسازی پارگی های پوستی نشان دهنده رشد سریع عضلات را نشان می دهد. اما در واقع این پارگی های پوستی یا استرچ مارک بدنسازی تنها بدلیل تمرین با وزنه نیست. جنس پوست، ژنتیک، تغییر هورمون ها، برخی بیماری ها، بارداری و افزایش یا کاهش ناگهانی وزن بدن از جمله دیگر عوامل ایجاد استریا یا استرچ مارک بدنسازی نیز می باشد.

پارگی یا ترک های پوستی یک بیماری نیست و نیازی به درمان ندارد. ولی بعلت تغییر ظاهر پوست و عدم زیبایی برای افرادی که در زمینه سلامت و زیبایی اندام فعالیت می کنند، ظاهر نچندان دلچسبی دارد. به همین دلیل برای پیشگیری یا رفع پارگی پوست تلاش می کنند.

علت ایجاد پارگی های پوست یا استرچ مارک بدنسازی

ایجاد ترک یا پارگی پوستی در بدنسازی، بدلیل رشد سریع بدن می باشد. این رشد در آقایان می تواند ناشی از تمرین با وزنه، افزایش حجم بدن، چاقی و یا حتی دوران بلوغ باشد. پارگی  و استرچ مارک پوست زمانی رخ می دهد که کشیدگی پوست به حدی زیاد باشد که لایه دوم پوست نتواند انعطاف پذیری خود را حفظ کند. در ابتدا ترک های پوستی به رنگ قرمز می باشد و بعد از گذشت زمان به رنگ سفید نزدیک تر می شود.

ظاهر پارگی پوست با توجه به رنگ و جنس پوست در افراد، متفاوت است.

مطالب مرتبط:
درمان استرج مارک بدنسازی با لیزر درمان ترک پوستی یا استرچ مارک با لیزر

پیشگیری از استرچ مارک در تمرین با وزنه

درمان خانگی پارگی پوست در بدنسازی بداجتناب از چاقی ناگهانی در دوران حجم: همانطور که بیان شد یکی از دلایل پارگی پوست، چاقی ناگهانی بدن است. در دوران حجم و خارج از فصل مسابقات احتمال افزایش وزن بدنسازان بدلیل نوع تمرینات و رژیم غذایی، بیشتر است. این افزایش وزن کمتر بصورت عضله بوده و همراه با انباشت چربی می باشد. پیشنهاد می کنیم از رژیم های غذایی سالم تری استفاده کنید تا افزایش وزن بیشتر با عضله همراه باشد و احتمال ایجاد پارگی پوست نیز کمتر گردد.

مصرف مولتی ویتامین: رژیم غذایی بدنسازان سرشار از پروتئین و کربوهیدرات بوده و کمتر شامل ویتامین ها می باشد. ویتامین ها نقش موثری در بهبود عملکرد بدن و پوست در کلاژن سازی و ترمیم بافت های آسیب دیده دارند. با مصرف روزانه ویتامین و جذب ویتامین هایی همچون A، ویتامین C و ویتامین E موجب افزایش کلاژن سازی و انعطاف پذیری بیشتر پوست خواهیم شد. درنتیجه از ایجاد استرچ مارک بدنسازی جلوگیری می کنیم.

درمان پارگی های پوستی بدنسازی

روش های بسیاری برای درمان و رفع پارگی پوست بدنسازی وجود دارد. روش هایی مانند کربوکسی تراپی، درمان های خانگی و طبیعی، میکرودرم ابریژن، کرم ها و لوسیون ها، رژیم غذایی مناسب و درمان پارگی پوست با لیزر مونالیزا تاچ.

برخی از این درمان ها، موجب رفع 40 تا 50 درصدی جای ترک پوست خواهد شد و درمان قطعی و تضمینی نمی باشد. در کلینیک آذین از دو روش کربوکسی تراپی و لیزر مونالیزاتاچ برای درمان استرچ مارک بدنسازی استفاده می کنیم که با تشخیص پزشک یک یا هر دو روش انتخاب خواهد شد. تعداد جلسات برای رفع ترک پوست بین 3 تا 5 جلسه می باشد. برای مشاوره رایگان و آگاهی از هزینه لیزر رفع استرچ مارک با ما تماس بگیرید.

مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخگویی به شما هستند.     88647878

مطالب دیگر

 
 
 

با ما در تماس باشید

88647878