PH طبیعی واژن

PH طبیعی واژن چقدر است؟ شاید شنیده باشید که PH واژن یکی از مهمترین بخش های سلامتی شماست. اما PH طبیعی واژن چقدر است و چرا در سلامتی ناحیه تناسلی اهمیت دارد؟

در این مطلب بررسی می کنیم که PH واژن چقدر است و اینکه واژن شما باید محیطی اسیدی داشته باشد یا قلیایی؟

میزان PH طبیعی واژن

PH یک مقیاس برای اندازه گیری اسیدی یا قلیایی بودن است. برای مثال PH آب برابر 7 است و بعنوان پ هاش خنثی در نظر گرفته می شود. میزان PH طبیعی واژن بدلیل وجود باکتری های مفیدی که اسید لاکتیک تولید می کنند در محدوده اسیدی قرار دارد و بین 3.8 و 4.5 می باشد.

PH نرمال واژن

 

اهمیت PH واژن

محیط اسیدی مهبل یا واژن بعنوان یک مانع طبیعی در برابر عفونت و سوزش عمل می کند. زیرا باکتری هایی که موجب عفونت واژن می شوند در محیط هایی که کمتر اسیدی هستند، رشد می کنند. اما به محض اینکه میزان  PH واژن از عدد 4.5 بالاتر رود، باکتری های مضر شروع به رشد کرده و موجب ایجاد عفونت واژن خواهند شد. که علائم آن ترشحات واژن، بو، خارش و نارحتی های دیگر خواهد بود.

 

مطالب مرتبط:

 

دلیل تغییر PH واژن

تغییرات PH واژن به عوامل زیادی بستگی دارد. در اینجا برخی از عواملی که موجب تغییر PH طبیعی واژن می شود را بررسی می کنیم:

آنتی بیوتیک ها: داروهای آنتی بیوتیک نه تنها باکتری های مضر را از بین می برند بلکه باکتری های مفیدی که عامل نگهدارنده اسیدی بودن واژن  و سلامت آن هستند را نیز از بین می برند.

رابطه جنسی: قلیایی بودن اسپرم می تواند PH واژن را تغییر دهد و باکتری های که موجب ایجاد BV می شوند را تحریک می کند.

شیردهی یا یائسگی: کاهش میزان استروژن ناشی از شیردهی و یائسگی، تعداد لاکتوباسیل ها را کاهش می دهد و در نهایت موجب افزایش PH واژن (در نتیجه کاهش اسیدیته واژینال) خواهد شد. اگر در دوران شیردهی یا یائسگی هستید بهتر است از محصولات پریبیوتیک استفاده کنید. این محصولات موجب رشد بهتر باکتری های مفید و تعادل PH طبیعی واژن خواهد شد.

شما می توانید برای مشاوره رایگان و آگاهی از روند درمان دائمی عفونت واژن با ما تماس بگیرید. 88647878

مطالب دیگر

 
 
 

با ما در تماس باشید

88647878