انواع درمان ترک پوستی یا استرچ مارک

استریا یا ترک حاملگی (استرچ مارک) چیست؟ درمان ترک پوستی یا خطوط شکسته پوست چگونه انجام می شود؟ زمانی که پوست بدن تحت کشش قرار میگیرد، بافت کلاژن لایه دوم پوست یا ناحیه درم مورد آسیب قرار می گیرد. این نواحی آسیب دیده بصورت خطوطی افقی در روی پوست ظاهر می گردد. این ترک و اسکار پوستی با نام علمی استریا striae شناخته می شود و بعنوان ترک پوستی بعد از حاملگی، ترک پوستی چاقی و لاغری و ترک پوستی بدنسازی نیز شناخته می شود.

احتمال بروز خطوط شکستگی پوست در زنان (2.5 برابر مردان) و هم در مردان وجود دارد.

قسمت هایی از بدن که احتمال ایجاد شدن استریا وجود دارد

ترک پوستی بارداری

ترک پوستی معمولا در نواحی از بدن ایجاد می شود که مقادیری چربی ذخیره شده باشد، نواحی مانند:

شکم و سینه

قسمت جلو و پشت ران

پشت زانو

بازو و زیر بازو

کمر و باسن

هر قسمتی از بدن که تحت تاثیر کشش پوستی و تغییرات شدید قد یا حجم عضلانی (خطوط چاقی و لاغری) قرار دارد، می شود.‏ رنگ ترک های پوستی در ابتدا صورتی مایل به بنفش بوده وپس از مدتی بصورت سفید صدفی می گردد.

استریا، ترک پوستی حاملگی یا خطوط چاقی ولاغری بعنوان یک عارضه شناخته می شود و نه بعنوان یک بیماری. بنابراین ضرورتی برای درمان وجود ندارد و رفع آن معمولا دلایل زیبایی دارد. ترک پوستی به مرور زمان احتمال دارد کمتر شود اما کاملا ناپدید نمی شود.

درمان ترک پوستی بدنسازی علت ایجاد ترک های پوستی

استریا یا ترک پوستی به چند دلیل رخ می دهد:

تغییرات هورمونی: دلیل عمده بروز استریا یا ترک پوستی، کشش پوست است بویژه زمانی که سطح کورتیزون افزایش یابد. همچنین تاثیر هورمون ها و تغییر اندازه نواحی از بدن است، که احتمال بروز آن در سنین بلوغ و بارداری بیشتر است.

تغییرات حجمی: تغییرات ناگهانی در عظلات و نواحی بدن، مانند چاق و یا لاغر شدن ناگهانی و یا انجام حرکات سنگین ورزشی نیز موجب ترک پوستی خواهد گردید.

بیماری: بروزترک پوستی یا خطوط شکسته پوستی در بیماران مبتلا به سندرم کوشینگ، سندرم مارفان، بیماران غدد فوق کلیوی و یا افرادی که از داروهای استروییدی موضعی  یا خوراکی مانند کورتون ها به مدت طولانی استفاده کرده اند.

در دوران بلوغ یا بارداری به دنبال افزایش حجم نواحی مختلف بدن احتمال رخ دادن استریا یا ترک پوستی بیشتر است. پیشنهاد می کنیم پوست را همواره نرم و مرطوب نگه دارید، تا کمتر در معرض کشیدگی قرار گیرد.

 

انواع درمان ترک و خطوط حاملگی، چاقی و بدنسازی

✓ استفاده از لوسیون و کرم

تنها روش پیشنهادی برای پیشگیری از ترک های پوستی در دوران بارداری و شیردهی استفاده از روش های طبیعی است. روشهای خانگی و طبیعی بعنوان درمان ترک پوستی در نظر گرفته نمی شود اما در ترمیم و جلوگیری از افزایش ترک های پوستی بی تاثیر نیست.

بطورمثال استفاده از کرم های ماساژ، لوسیون، روغن زیتون موجب نرمی و انعطاف پذیری پوست خواهد شد که روشی برای پیشگیری از ترک های پوستی چاقی و لاغری، بارداری و بدنسازی می باشد و قادر به ترمیم پوست بعد از ایجاد ترک پوستی نخواهد بود. البته در دراز مدت موجب بهبود محسوسی خواهد شد.

در صورتی که تمایل دارید از روش های دیگر برای رفع خطوط شکستگی پوست ناشی از بارداری استفاده کنید حتما با پزشک متخصص خود مشاوره کنید. بویژه کرم های که حاوی رتینوییدی هستند (در دوران بارداری استفاده از این نوع کرم ها ممنوع است)

روش خانگی برای درمان ترک پوستی بارداری ✓ رژیم غذایی مناسب

این روش در واقع برای پیشگیری از ایجاد ترک های پوستی بیان شده است. افزایش و یا کاهش ناگهانی حجم و وزن بدن یکی از دلایل ایجاد خطوط شکستگی پوستی و استریاست. پیشنهاد می کنیم از افزایش ناگهانی وزن یا ایجاد سریع حجم در بدنسازی جلوگیری کنید و یا حتی الامکان پوست را مرطوب نگه دارید و از رژیم های غذایی حاوی روغن زیتون استفاده کنید.

 

✓ میکرودرم ابریژن برای رفع استریا

در روش میکرودرم ابریژن برای درمان خطوط و ترک پوستی استریا، از کریستال های ریز اکسید آلومینیوم برا سایش سلول های پوست مرده در لایه اپیدرم استفاده می شود. میکرودرم ابریژن از روش های جوانسازی پوست در لایه اول پوست است که موجب افزایش رشد لایه پوستی جدید خواهد شد.
میکرودرم ابریژن از بهترین روش های درمانی و جوانسازی پوست است اما بدلیل متد درمانی این روش، که روی لایه اپیدرم (لایه اول پوست) صورت می گیرد، مناسب درمان ترک پوستی حاصل از حاملگی، بدنسازی و یا چاقی و لاغری نمی باشد. ترک پوستی در لایه درم که زیر لایه اپیدرم است، ایجاد می گردد. در واقع از معایب میکرودرم ابریژن در این نوع درمان این است که این روش نمی تواند بر بافت های عمقی پوست تاثیر بگذارد. نتیجه درمان میکرودرم ابریژن، اسکارهای ظریف است.

 

هزینه درمان ترک پوستی

 

✓ پیلینگ شیمیایی

در این روش با استفاده از محلول های شیمیایی همانند محلول اسیدی، پوست آسیب دیده لایه برداری خواهد شد. پیلینگ شیمیایی برای درمان ترک پوستی و استرچ مارک نیز همانند میکرودرم ابریژن در لایه اپیدرم استفاده می شود. بنابراین این روش نیز، درمان مناسبی برای رفع ترک های پوستی و درمان استریا نیست.

 

✓ آر اف فراکشنال برای درمان ترک پوستی

درمان ترک پوستی با دستگاه آر اف فرکشنال این روش درمان ترک های پوستی با لیزر است بدین صورت که از اشعه های لیزر با شعاع بسیار ظریف در حد میکرون برای تابیدن روی پوست استفاده می گردد. قسمت سر این دستگاه دارای سوزن های بسیار ریزی است که در داخل پوست فرو رفته و اشعه لیزر را رها می کند. لیزر آر اف فرکشنال به تولید کلاژن پوست بصورت طبیعی کمک می کند و کاملا بی خطر و ایمن می باشد. بیشترین اشعه تابیده شده از لیزر RF فراکشنال وارد لایه میانی پوست می شود تا موجب تشکیل کلاژن های جدید گردد.

تعداد جلسات درمانی ترک پوستی با لیزر آر اف فرکشنال بین 3 تا 5 جلسه می باشد.

در صورتی که نسبت به درد تحریک می شوید پیشنهاد می کنیم قبل از شروع درمان از کرم های بی حسی موضعی روی پوست استفاده گردد.

از معایب این روش استفاده از قدرت بالای لیزر در اسکارهای عمیق است که باعث ایجاد لکه های قهوه ای (بصورت موقتی)خواهد شد و عفونت پوستی که در صورت کوتاهی کردن بیمار در رعایت بهداشتی شخصی ایجاد می شود. همچنین بهتر است برای جلوگیری از عوارض احتمالی از بهترین و جدیدترین دستگاه های لیزر  فراکشنال استفاده شود.

 

✓ کربوکسی تراپی برای درمان ترک پوستی

درمان ترک پوستی و استرچ مارک با کربوکسی تراپی ااز جمله درمان های قطعی ترک پوستی، انتخاب روش کربوکسی تراپی است. در روش کربوکسی تراپی از تزریق گاز کربنیک CO2 برای افزایش خون رسانی و اکسیژن در زیر پوست استفاده می شود. این درمان موجب افزایش کلاژن سازی و ترمیم پوست خواهد شد و همزمان بدلیل جریان خون و اکسیژن بیشتر سبب شفاف و روشن شدن پوست می گردد.

عوارضی از این نوع درمان گزارش داده نشده است بنابراین می توانید از روش کربوکسی تراپی برای درمان ترک پوستی و استریا در نواحی مختلف بدن استفاده کنید.

تعداد جلسات درمان کربوکسی تراپی به نوع استرچ مارک ویا خطوط شکستگی پوست و ترک پوستی بستگی دارد و بطور معمول بین 3 تا 5 جلسه زمان می برد. ممکن است با تشخیص پزشک از دو نوع درمان ترکیبی مانند کربوکسی تراپی و لیزر مونالیزا تاچ  برای درمان استفاده گردد. به همین دلیل برای اطلاع از هزینه رفع ترک پوستی با لیزر بهتر است با ما تماس بگیرید. 88647878

 

 

✓ لیزر مونالیزا تاچ برای درمان ترک پوستی

درمان ترک پوستی و استرچ مارک با لیزر بااز به روز ترین و بهترین انواع درمان ترک پوستی و یا استرچ مارک استفاده از لیزر مونالیزا تاچ می باشد. در این روش انواع ترک های پوستی تا حدود زیادی درمان و رفع می گردد. در روند درمان مونالیزاتاچ قدیمی یا جدید بودن ترک پوستی تفاوتی در نتیجه درمان نخواهد داشت.
روند درمانی لیزر بدین صورت است که با استفاده از تابش لیزر بافت قسمت آسیب دیده شکسته شده و برداشته می شود. بعد ازآن تولید سلول های جدید شروع خواهد شد و موجب از بین رفتن علائم ترک پوستی واسکار می شود. در .واقع با تابش لیزرقسمتی از پوست دارای ترک پوستی از بین می رود اما لایه ی جدید از پوست بار دیگر ایجاد می گردد.

علائم و عوارض ناشی از استفاده از لیزر برای درمان ترک پوستی مانند قرمزی و حساسی پوست، طی چند روز بهبود پیدا می کند و ساختار پوست بازسازی می شود.

لیزر ترک های پوستی مونالیزا تاچ بیشترین رضایت مشتریان در درمان را داشته است. تعداد جلسات درمان با لیزر به شرایط بیمار و تشخیص پزشک وابسته است. در مواردی که استریا شدید باشد، احتمال دارد درمان با لیزر قادر به رفع کامل ترک های پوستی نباشد و اما با این حال ترک های پوستی را تا حدود خیلی زیاد کمرنگ می کند.


با ما در تماس باشید

88647878